آب مایه حیات بوده و انسان بدون آن نمی تواند دوام بیاورد. نیاز به این مایع ضروری در فصل تابستان به دلیل گرمای شدید، خصوصا در مناطق کویری، بیشتر احساس می شود. در زمان های گذشته دسترسی به آب بسیار دشوار بود اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و تولید دستگاه های مختلف مثل آبسردکن ، همه افراد به راحتی می توانند به مقدار آب مورد نظر خود دسترسی داشته باشند. اما باید این نکته را هم اضافه کنیم که باید برای تامین آب مورد نظر و جلوگیری از خشکسالی صرفه جویی را فراموش نکنیم. امروزه با ساختن تولید دستگاهی به نام آبسردکن و نصب مدل های مختلف آن در مکان های مختلفی چون مکان های پر رفت و آمد عمومی، مدرسه، اداره های دولتی، فروشگاه ها و… ، دیگر جای نگرانی برای در دسترس نبودن آب بجا نمانده است.

مقاله راهنمای خرید آبسردکن شما را به معرفی بهتر و نوع عملکرد این دستگاه آشنا خواهد کرد.

معرفی آبسردکن

عملکرد این دستگاه همانطور که از نام آن مشخص است به این صورت بوده که آب مورد نظر را تامین و با خنک سازی آن، در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. آبسردکن ها متناسب با کارکردی که از آن دارید و همینطور با توجه به فضای مورد نظر، در انواع مختلف وجود دارند. اولین آبسردکن های ساخته شد از بدنه فلزی بوده و بیشتر در اماکن عمومی مانند خیابان یا پارک استفاده می شدند و بخاطر ظاهری زیبایی که نداشتند برای ادارات و یا فضاهایی مانند فروشگاه ها و خانه مناسب نبودند. درست است این وسیله تنها برای خنک کردن آب ساخته شده، اما با پیشرفت علم و تکنولوژی این وسیله نیز پیشرفته تر شد و علاوه بر سرد سازی آب، قابلیت گرم کردن یا جوش آوردن آب هم برای تامین چایی، نسکافه و … به این دستگاه اضافه شد.

تاریخچه استفاده از آبسردکن

قطعا نیاز انسان به مایه حیات، یعنی آب از زمان های بسیار دور خصوصا در فصل تابستان بوده است؛ در گدشته و در کشورهایی مانند ایران و عراق جایی به نام سرداب برای تامین آب خنک خود داشتند. در سرداب آب های موجود در قنات ها با جریان هوایی که از بیرون سرداب به داخل زمین در حال گردش بوده، خنک می شد. برای اینکه روی قنات ها سردابی را بسازند، بناهایی را طراحی می کردند که دارای زیر زمین باشد که داخل آن بتوانند با حفاری، چاه هایی را به وجود آورند. همچنین در کنار سرداب ها هم چاهی را حفر کرده که باعث انتقال هوا به داخل قنات و از آنجا به سرداب می شود. برای ورود و خروج هوا به داخل سرداب، باید سقف آن باز بوده و دارای برج های بادی باشد.

در زمان های قدیم به خصوص در فصل تابستان از سرداب ها علاوه بر اینکه بعنوان تهیه آب خنک و سرد استفاده می شده، به دلیل فضای خنکی که داشته، محلی برای استراحت نیز بوده است.

راهنمای خرید آبسردکن

برای خرید آبسردکن نکات و موارد مختلفی وجود دارد که با مطالعه و رعایت آن به راحتی می توانید آبسردکن مورد نیاز خود را تهیه و خریداری کنید؛ برای درک بهتر این موضوع باید بگوییم در کل آبسردکن ها در دو دسته مختلف قرار گرفته اند:

  • دسته اول با اتصال مستقیم به شیر آب شهری و بدون واسطه آب مورد نیاز خود را دریافت می کند.

  • دسته دوم مخزن دار هستند؛ بطری هایی که به صورت سروته روی دستگاه قرار می گیرد.

با مراجعه به ادامه مطلب این مقاله شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد انواع، کاربری هریک و راهنمای خرید آبسردکن به دست آورید.