با فرا رسیدن فصل سرما مهم ترین نیاز هر خانواده داشتن یک وسیله گرمایشی مناسب و استاندارد است و نیاز به تهیه بخاری بدون شک، یک امر ضروری و مهم بسته به محیط و محل زندگی هر کسی است. بی گمان بخاری جز لوازمی است که در روز های سرد و برفی زمستان حتما جز اصلی ترین نیاز های هر خانواده ای می باشد؛ و با توجه به امکانات و شرایط هر خانه ای یکی از انواع بخاری در آن خانه وظیفه گرمایشی را باید بر عهده داشته باشد. با توجه به موقعیت مکانی برای انتخاب یک نوع بخاری باید که آن را از میان انواع مدل های مختلف انتخاب کرد. در ادامه به توضیح بخاری نفتی می پردازیم.

 بخاری نفتی

در واقع یکی از فاکتور های انتخاب بخاری، در نظر گرفتن متراژ محیط خانه یا فضایی است که می خواهید با بخاری آن جا را گرمش کنید و از آن جایی که کشور ما دارای گاز طبیعی است و بیشتر شهر ها از این نعمت برخوردار هستند از همین رو گاز از اصلی ‌ترین سوخت های مصرفی مردم در فصل ‌های سرد سال است برای همین هم بخاری‌ های گاز سوز اصلی‌ ترین ابزار گرما ساز ایرانی ‌ها هستند و فروش محصولات گازی به مراتب بیشتر است اما نا گفته نماند که در برخی از روستا های دور افتاده که امکان گاز رسانی وجود نداشته است در این مکان ها برای گرم کردن محیط از بخاری های نفتی که تولید گرمای بسیاری را نیز دارند استفاده می شود و علاوه بر این مکان ها یعنی به جز خانه های روستایی از بخاری های نفتی بزرگ نیز برای گرم کردن کارخانه ها و کارگاه ها و بیشتر مدارس روستایی استفاده می شود؛ زیرا این بخاری های نفتی برای مکان هایی که دسترسی به گاز طبیعی و مایع وجود ندارد می تواند که در مقایسه با سایر سیستم های گرمایشی مثل بخاری برقی ها می تواند که انتخاب بسیار مناسبی باشد.

ممکن است که با شنیدن اسم بخاری نفتی به یاد بخاری های نفتی قدیمی که شکل و ظاهر خاص و بسیار نوستالژی را داشت بیفتید اما باید بگوییم که این بخاری ها هم دارای تنوع شکل و هم دارای تنوع ساخت و رنگ بسیاری هستند که در صورت نیاز به خرید اینترنتی بخاری نفتی می توانید که به فروشگاه های اینترنتی مراجعه کرد و به این ترتیب خرید بخاری نفتی را با سهولت و اطمینان و با قیمت مناسب انجام دهید زیرا که قیمت بخاری نفتی در مقایسه با سایر سیستم های گرمایشی به مراتب پایین تر و با کیفیت و با دوام تر است.

همان طور که گفتیم استفاده از بخاری نفتی نسبت به سایر سیستم های گرمایشی (بخاری گازی، بخاری برقی و…) در روستا های فاقد گاز بسیار بیشتر است و مهم ترین دلیل آن هم می توان به آلایندگی کمتر و مصرف بهینه و راحت تر این بخاری های نفتی نسبت به سایر سیستم های گرمایشی اشاره داشت که از سال ها قبل این بخاری های نفتی کاربری زیادی را در جهت گرمایش در تمامی خانه های ایرانیان داشته اند و هم اکنون نیز این بخاری ها بسیار راحت تر از قبل قابل کاربرد هستند. از مشکلات این سیستم می توان به خفگی بر اثر گاز منو اکسید کربن به علت استفاده از دودکش اشاره کرد.

بخاری های نفتی انواع بسیار متنوعی را دارند که به اختصار چند مورد را برای شما کاربران گرامی شرح می دهیم

بخاری های نفتی خانگی ، کارگاهی و بخاری های نفتی قابل استفاده در مدارس . . .

بخاری نفتی پلار

این بخاری نفتی محصول مشترک کشور ژاپن و ایران است که دارای جنس مقاومی از فلز است این بخاری در برابر حرارت بالا بسیار مقاوم است. سوخت مصرفی قابل استفاده در این بخاری نفت سفید است که این بخاری می تواند به مدت 16 ساعت به طور مداوم روشن باشد.

 بخاری نفتی سولان

این بخاری ساخت ایران و برای مکان هایی که دسترسی به گاز شهری وجود ندارد طراحی شده است مدت زمان روشن ماندن بخاری در صورت پر بودن مخزن نفت 16.8 ساعت است این بخاری مجهز به سیستم ایمنی است

بخاری نفتی بدون دودکش پلار

این بخاری محصول ایران است که نوع سوخت این بخاری نیز مانند سایر بخاری های نفتی دیگر نفت سفید است. بخاری نفتی بدون دودکش پلار دارای سیستم خاموش کننده است و با داشتن ایمنی بالا برای استفاده در خانه های روستایی بسیار مناسب است.

مزایا و معایب استفاده از بخاری های نفتی

  • مناسب برای مکان های سرد سیر فاقد گاز
  • گرما بخشی بالای بخاری
  • استفاده از سیستم ایمنی در بخاری های نفتی
  • مناسب برای محیط های متوسط

معایب

  • بروز الاینده های سمی و خطرناک
  • آتش سوزی بر اثر بی دقتی
  • به زمان زیادی برای گرم کردن محل نیاز است
  • بخاری نفت معمولا وزن بیشتری دارد

نکاتی در مورد خرید و نگه داری بخاری نفتی

مهم ترین رکن و در واقع اساسی ترین کاری که باید در هنگام انتخاب بخاری و خرید آن در نظر داشت توجه به میزان کارایی و استاندارد های ایمنی بخاری نفتی است از همین رو هم باید که نکاتی را در مورد خرید و نگه داری بخاری نفتی در نظر داشت که این نکات عبارتند از :

برای مطلع شدن و اطمینان از سالم بودن بخاری بهتر است تا قبل از نصب و راه‌ اندازی بخاری توسط سرویس‌کار متخصص و مجاز مورد بررسی قرار بگیرد

بهتر است تا بخاری را به صورت مداوم از هر گونه گرد و غبار تمیز کرد

بهتر است تا محل اتصال دودکش با دیوار را برای ایمنی بیشتر کاملاً عایق ‌بندی و درز بندی کنید.

بهتر است تا ماهی یک‌ بار به بررسی اتصالات گاز و لوله‌ های بخاری ، دودکش و کلاهک تعدیل بخاری بپردازید تا به این ترتیب از سالم بودن آن ‌ها اطمینان حاصل کنید.

بهتر است تا در محیط ‌هایی که نیاز به روشن کردن بخاری نیست، حتماً بخاری را خاموش‌ کنید.

فراموش نکنید که تنظیم شعله بخاری باید متناسب با فضای منزل باشد.

قطر دودکش بخاری باید متناسب با قطر دودکش ساختمان باشد.

برای جلوگیری از ورود گاز های حاصل از احتراق به داخل بخاری ، حتما باید از کلاهک مناسب استفاده کنید.

بر روی پشت‌ بام حتما باید ارتفاع دود کش بسیار مناسب باشد؛ بنابراین شما در هنگام نصب باید از دودکشی استفاده کنید که ارتفاع استاندارد آن به اندازه ۶۰ سانتی‌ متر باشد.

مهم ترین کار این است تا قبل از نصب بخاری باید از سلامت شیشه بخاری مطمئن باشید زیرا در صورت شکسته شدن شیشه ‌های بخاری و حتی فقدان شیشه، گاز از محفظه احتراق خارج می ‌شود.

توجه داشته باشید که بخاری نفتی باید مجهز به سیستم تنظیم سوخت ( کاربراتور ) باشد، بخاری ‌هایی که فاقد این سیستم هستند می توانند که بسیار خطرناک باشند .

برای جلوگیری از بروز هر گونه حادثه خطرناکی توجه داشته باشید که حتما باید مخزن سوخت بخاری از قسمت کوره فاصله کمی را داشته باشد و یا در صورت نزدیکی به کوره باید حتما این قسمت به ‌نحوی اصلی عایق‌کاری شده باشد.

برای جلوگیری از بروز حادثه باید که اتصالات دودکش ‌ها بسیار محکم باشد تا امکان نشت گاز های سمی و خطرناک به داخل اتاق منتفی گردد از همین رو هم دودکش باید در انتها به فضای باز و آزاد مانند پشت ‌بام ارتباط داشته باشد و آن قسمت از دودکش که در پشت ‌بام قرار گرفته باید به ارتفاع ۸۰ سانتی ‌متر از بلند ترین نقطه ساختمان بالا تر بوده و حتماً مجهز به کلاهک مخصوص باشد.

بهتر است که محل جای گذاری بخاری بسیار امن و مطمئن باشد و از همین رو بخاری را باید در محل های مناسب و بی ‌خطر منزل و دور از پرده ‌ها و دیگر وسایل قابل اشتعال و در نقطه ‌ای خارج از محدوده رفت و آمد بچه ‌ها و در سطح بدون شیب و در حال ثبات کامل قرار بگیرد.

بی توجهی به هر گونه نقص فنی و نشت از اتصالات بسیار خطرناک است پس بهتر است تا این موارد را جدی بگیرد و سریعاً آن ها را بر طرف نمائید.

قبل از این که بخاری را نصب کنید بهتر است تا داخل دودکش ‌ها را از وجود دوده و هر شی دیگری تمیز کنید و خود بخاری را نیز سرویس و حتما رفع نقص نمائید.

مطمئنا رعایت تمامی این موارد می تواند که تا حدود زیادی در عمر مفید بخاری و اتفاقات ناگوار دیگری که ممکن است با بی توجهی صورت بگیرد تاثیر گذار باشد و با شناخت و آگاهی از روش‌های صحیح نگهداری، تمیز کردن و سرویس لوازم‌ خانگی می ‌توانید که از هزینه ‌های اضافی در این زمینه تا حدود زیادی کم کنید. پس بهتر است تا مهم ترین مورد در هنگام خرید بخاری را که اطمینان از ایمن بودن، کارایی و کیفیت مناسب محصول مورد نظر است را در هنگام انتخاب و خرید بخاری نفتی فراموش نکنید.