یخچال

انواع یخچال فریزر بر اساس برند

راهنمای خرید یخچال فریزر

یخچال فریزر از گذشته تا حال جز یکی از ضروری ترین وسایل هر خانه ای بوده و هست. امروزه یخچال فریزر در انواع مختلفی ساخته میشوند و در ساخت آنها از تکنولوژی های متفاوتی استفاده میشود. ما در راهنمای خرید یخچال فریزر قصد داریم شما را با  این تکنولوژی ها آشنا کنیم تا بتوانید در هنگام خرید، بهترین یخچال فریزر متناسب با مصرف و نیاز خود را تهیه کنید. شاید شما هم به این باور عموم که هر چه بیشتر پول بدی، بیشتر آش میخوری رسیده باشید، اما باید گفت که این باور در رابطه با یخچال فریزر خیلی صادق نیست. برای مثال فرض کنید که شما گرانترین یخچال فریزر موجود در بازار را خریداری کردید، اما این یخچال فریزر با ابعاد آشپزخانه شما هماهنگی ندارد و در فضایی که برای قراردهی آن در نظر گرفته اید جا نمیشود.

خب در اینصورت شما عملا یک یخچال فریزر بلا استفاده تهیه کرده اید. از طرف دیگر، یک یخچال فریزر هوشمند برای افراد سالمندی که توانایی استفاده از امکانات دستگاه را ندارند، کارآمد نیست. بنابراین در ابتدا تمامی مولفه های لازم برای خرید را به دقت مطالعه کنید تا با علم بر آنها یک خرید خوب داشته باشید.

”نمایش

نکات لازم در خرید یخچال فریزر

ابعاد

اگر آشپزخانه شما بزرگ است این امکان را دارید تا از یخچالی با ابعاد بزرگتر استفاده کنید و اگر آشپزخانه کوچکتری دارید، مسلما باید از یخچالی متناسب با ابعاد آشپزخانه خود استفاده کنید. پس قبل از خرید حتما فضای مورد نظر را اندازه گیری کنید و به نکات گفته شده در خصوص اندازه گیری توجه نمایید.

قسمت ورودی یخچال:

شما به عنوان یک خریدار باید بدانید که اندازه ورودی یخچال فریزرتان چقدر است. اگر فضای مورد نظرتان از اطراف دچار محدودیت است؛ مقدار عرض، عمق و ارتفاع این فضا را محاسبه کنید. در انتها حداقل مقدار دو سانتی متر را از اعداد به دست آمده کم کنید تا دستگاه شما اندک فضایی برای گردش هوا در اطراف خود داشته باشد و داغ نکند.

فضای لازم برای باز شدن درب:

زمانی که قرار است یخچال فریزر خود را بین کابینت ها و یا در کنار دیوار قرار دهید باید حداقل پنج سانتی متر بین یخچال با کابینت یا دیوار فاصله باشد. چرا که درب یخچال برای اینکه بتواند کاملا باز شود به این فضا برای چرخش لولاها نیاز دارد. البته لازم به ذکر است که برخی از یخچال فریزرهای جدید از لولاهایی استفاده میکنند که برآمده نیست و نیازی به فضایی برای چرخش ندارد. پس در خرید اینگونه یخچالها توجه به این نکته لازم نیست.

اندازه ورودی آشپزخانه:

اگر آشپزخانه شما در دارد و اُوپن نیست، قبل از خرید حتما چهارچوب درب را اندازه بگیرید. چرا که اصلا خوشایند نیست پس از گذراندن تمام سختیهای خرید و حمل و نقل آن تا منزل، تازه متوجه شوید که یخچال فریزر شما از درب آشپزخانه داخل نمیرود. پس ابعاد اندازه گیری شده را در هنگام خرید به همراه خود داشته باشید و آنرا در انتخاب دستگاه مدنظر قرار دهید.

عادات خرید

از جمله مواردی که در انتخاب ظرفیت یخچال فریزر اهمیت دارد، عادات خرید و سبک زندگی شما است. اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که خریدهای خود را هفته ای یکبار انجام میدهید و عادت به ذخیره مواد غذایی دارید، لازم است یخچالی با ظرفیت بالا تهیه کنید. اما اگر هر روز به خرید میروید و مواد غذایی را تازه تازه تهیه و استفاده میکنید، دیگر نیازی به یخچالی با ظرفیت بالا ندارید. در این حالت یخچال ظرفیت بالا تنها جای بیبشتری را اشغال میکند و مصرف برق شما را بالا میبرد. اگر به نوشیدنی ها علاقه دارید و زیاد از آنها استفاده میکنید، قسمت قرارگیری بطری ها را در یخچال بررسی کنید تا از ظرفیت کافی و متناسب با نیاز شما برخوردار باشد. به قسمت فریزر دستگاه نیز توجه کنید تا تقسیم بندی آن مناسب باشد.

زیرا یخچالهایی هستند که علارغم ظرفیت بالای فریزر، قسمت فریزر آنها به درستی طبقه بندی نشده و حجم مناسبی را در اختیار کاربر قرار نمیدهد.

ظرفیت داخلی

ظرفیت یا فضای داخلی یخچال فریزر را معمولا با واحد فوت مکعب بیان میکنند. هر فوت مکعب برابر با ۲۸.۳ لیتر یا ۰.۰۲۸ مترمکعب است. یخچال فریزرها میتوانند فضایی از ۲ تا ۴۲ فوت مکعب را برای ذخیره مواد غذایی در اختیار کاربران قرار دهند. شما میتوانید با توجه به تعداد افراد خانواده و سبک زندگی خود که در بالا گفته شد، ظرفیت مورد نظر را انتخاب کنید. در زیر نکاتی در این مورد گفته میشود: یک یخچال فریزر مناسب برای خانواده ای چهار نفره میتواند ظرفیتی از ۱۸ تا ۲۲ فوت مکعب داشته باشد. یخچالی در اندازه متوسط که برای آپارتمان مناسب باشد میتواند از ۱۴ تا ۱۶ فوت مکعب ظرفیت داشته باشد. یخچال مینی که از آن برای خنک نگه داشتن نوشیدنی ها استفاده میشود نیز ظرفیتی از ۵ تا ۷ فوت مکعب دارد.

در نظر داشته باشید که فضای داخلی قابل دسترس یخچال فریزر بدلیل استفاده از موادی چون کشوها و طبقات، از عددی که به عنوان فوت مکعب یخچال فریزر بیان میشود، کمتر است. در زیر جدولی در اختیار شما قرار میگیرد که در آن بسته به نوع یخچال فریزر، مقدار ظرفیت از مینیمم تا ماکزیمم و براساس فوت مکعب بیان شده است.

نوعفضای داخلی (فوت مکعب)
فریزر بالا۱۴.۵ تا ۲۴
فریزر پایین۱۹ تا ۲۵
دوقلو۳۲ تا ۴۱
ساید بای ساید۲۰ تا ۲۹
درب فرانسوی۱۸ تا ۳۲
کامپکت۱۰ تا ۱۲

یخچال­ها در کلاس­های مختلفی رده بندی میشوند. که این رده بندی عاملی مهم در تعیین قیمت و انتخاب خریدار است. در ادامه این راهنمای خرید قصد داریم تا انواع یخچال فریزر­­­ها و مزایا و معایب آنها را همراه با تکنولوژی­ها و فناوری­های بکار رفته در آنها، به تفضیل شرح دهیم، تا شما با آگاهی کامل از نوع و تکنولوژی­های استفاده شده، یخچال فریزر خود را انتخاب کنید.

انواع یخچال فریزر

یخچال فریزرهای مستقل و عمیق

این نوع یخچال فریزرها طراحی شیک و زیبایی دارند و میتوانند به صورت جداگانه در آشپزخانه شما قرار گیرند. اگر بخواهید این نوع یخچال فریزر را در بین کابینت ها جاسازی کنید، بخاطر عمق زیادی که دارند، حدود ۱۵ سانتی متر از جلوی یخچال بیرون از دکور شما قرار میگیرد که مورد پسند خیلی از خانواده ها نیست.

یخچال فریزرهای یکپارچه با پیشخوان

استاندارد عمق یخچال فریزر در دنیا ۶۱ سانتی متر است. عمق یخچال فریزرهای یکپارچه با پیشخوان نیز بدون محاسبه درب آنها، ۶۱ سانتی متر است. بنابراین، هنگامی که شما این نوع یخچال فریزر را در میان کابینت های خود قرار میدهید کاملا پوشش داده میشود و فقط قسمت درب آن بیرون میماند. همین موضوع باعث یکپارچه و زیباتر به نظر رسیدن آشپزخانه شما میشود.

یخچال فریزر بالا

این سبک از طراحی از گذشته تا به حال وجود داشته و میتوان گفت از متداول ترین تولیدات هر شرکت تولید کننده یخچال فریزر محسوب میشود. در این مدل فریزر در بالا و یخچال در پایین آن قرار میگیرد. این نوع یخچال برای خانواده های کم جمعیت و افرادی که فضا و هزینه زیادی در اختیار ندارند، مناسبتر است. از ایراداتی که شاید بتوان به این مدل گرفت این است که شما برای دسترسی به قسمتهای پایین یخچال که بیشتر از فریزر در طول روز لازم میشود، باید مدام خم شوید و این موضوع شاید کمی آزار دهنده باشد. برای آن دسته از افرادی که اینگونه فکر میکنند یک مدل یخچال فریزر دیگر طراحی شده که در زیر به آن میپردازیم.

یخچال فریزر پایین

طراحی این مدل برعکس فریزر بالا است. یعنی یخچال در بالا و فریزر در پایین آن قرار گرفته است. همانطور که در بالا گفته شد این مدل یخچال برای خانواده های کم جمعیتی که فاقد فضا و هزینه زیادی هستند مناسبتر است. در هنگام استفاده از اینگونه یخچال ها شما از قابلیت دید و دسترسی خوبی برخوردار هستید و دیگر نیازی ندارید که مدام خم شوید تا به مواد غذایی دسترسی پیدا کنید. این سبک از طراحی در سالهای اخیرا مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته و همین امر باعث شده تا شرکت های تولید کننده تمرکز خود را روی تولید یخچال فریزر پایین بگذارند. البته تفاوت یخچال های فریزر بالا پایین یا همان کُمبی تنها به این مورد ختم نمیشود و در زیر عمده تفاوتهای آنها با یکدیگر را بیان میکنیم.

تفاوت های عمده یخچال های فریزر بالا پایین ( کُمبی)

عمده تفاوت این دو نوع یخچال در قسمت فریزر آنها است. گنجایش فریزر در یخچال فریزر پایین از گنجایش آن در یخچال فریزر بالا بیشتر است. علاوه بر این، قسمت فریزر در یخچال فریزر بالا عموما به شکل طبقه ای طراحی میشود نه کشویی! چرا که در صورت کشویی بودن، قرار دادن و برداشتن مواد غذایی از داخل کشوها سخت میشد و همچنین این احتمال وجود داشت که کشو از بالا بر روی کاربر بیافتد. از طرفی در یخچال های فریزر پایین تقریبا همه طبقات آن کشویی ساخته میشوند تا قرار دادن و برداشتن بسته ها و مواد غذایی از داخل آن راحتتر باشد. بنابراین، با توجه به نکات گفته شده و براساس نوع و میزان استفاده خود یکی از این دو نوع دستگاه را انتخاب کنید.

یخچال فریزر درب فرانسوی

یخچال فریزر درب فرانسوی در واقع یک یخچالِ فریزر پایین است. قسمت یخچال آن دارای دو درب است که به حالت پنجره­ای به دو طرف باز میشود و قسمت فریزر آن هم در زیر یخچال واقع شده و دارای یک تا دو کشو است. از مزیت­های این درب میتوان به دو مورد اشاره کرد: ۱- این درب­ها برای باز شدن نیاز به فضای زیادی ندارند.  ۲- برای دسترسی به مواد غذایی مورد نظر میتوان یکی از دو در را باز کرد، که این امر باعث کاهش مصرف انرژی دستگاه میشود. این مدل یخچال­ها در مقایسه با یخچال­های فریزر بالا پایین (کُمبی) که در بالا گفته شد، ظرفیت بیشتری دارند و جز جادارترین­های این دسته محسوب میشوند. فضای فریزری که این یخچال در اختیار شما قرار میدهد زیاد است و شما میتوانید به راحتی مواد غذایی با حجم و اندازه بزرگ را در آن قرار دهید.

البته باید گفت که این نوع علاوه بر مصرف انرژی، ابعاد بیشتری هم نسبت به یخچال­ها­ی فریزر بالا پایین دارند و برای قراردهی آنها در آشپزخانه نیاز به فضای بیشتری است.

یخچال فریزر چهار درب

نوع دیگری از یخچالِ فریزر پایین وجود دارد که به آن، یخچال فریزر چهار درب گفته میشود. در این نوع، یخچال در قسمت بالا قرار گرفته و دارای دو درب است که همانند یخچال فریزر درب فرانسوی به صورت پنجره ای به دو طرف راست و چپ باز میشود. در زیر قسمت یخچال، فریزر واقع شده است که آن هم دارای دو درب پنجره­ای است. به همین خاطر به این نوع از یخچال­­های فریزر پایین، چهار درب گفته میشود. ابعاد این نوع یخچال از یخچال­های فریزر بالا پایین معمولی، بزرگتر است و مصرف انرژی بیشتری هم دارد. علاوه بر این، باید گفت که ظرفیتی که این دسته از یخچالها در اختیار شما قرار میدهد از یخچال­های کُمبی بیشتر است. مزیت درب­های پنجره­ ای این است که به فضای کمی برای باز و بسته شدن نیاز دارند.

علاوه بر این، شما میتوانید برای دسترسی به مواد غذایی مورد نظر خود در قسمت یخچال و یا فریز، فقط درب قسمتی که ماده در آن قرار دارد را باز کنید و به اینصورت از مصرف انرژی بیشتر دستگاه جلوگیری کنید.

یخچال فریزر ساید بای ساید (Side by Side)

در این نوع، یخچال و فریزر در کنار هم قرار دارند و به وسیله یک خط عمودی از هم جدا شده اند که قسمت یخچال آن کمی بزرگتر از قسمت فریزر است. این گونه یخچال ها با طراحی زیبایی که دارند، امروزه مورد توجه بسیاری از مصرف کنندگان قرار گرفته اند و این موضوع باعث شده تا بعضی از فروشگاه ها به صورت تخصصی به فروش یخچال فریزر ساید بای­ ساید بپردازند. اولین سری ساید بای­ سایدها حجم نسبتا کمتری داشتند و این سبب شده که هم اکنون هم بعضی از افراد همین دید را نسبت به ساید بای­ سایدهای تولید شده داشته باشند. در صورتی که این باور درست نیست و سری جدید ساید بای سایدهای تولید شده در عین داشتن ظاهری جمع و جور، عمق زیادی دارند و میتوانند حجم زیادی از مواد غذایی را در خود جای دهند.

یخچال فریزرهای ساید بای ساید امکانات بیشتری نسبت به یخچال های معمولی دارند و در ساخت آنها از تکنولوژی های روز دنیا استفاده میشود. یکی از خصوصیات دستگاههای ساید بای ساید وجود آب سردکن و یخساز بیرونی است که بر روی درب قسمت فریزر دستگاه تعبیه شده است. بیشتر مصرف انرژی این مدل یخچال­ها مربوط به قسمت یخساز آنها است البته عموما این امکان وجود دارد که شما گزینه یخساز را فعال و یا غیر فعال نمایید. میتوان گفت که ساید بای سایدها برای خانواده ­های کم جمعیت تا متوسط و افرادی که عادت به ذخیره مواد غذایی زیادی ندارند، مناسب تر است. در زیر به توضیح گروه دیگری از یخچال فریزر میپردازیم که شباهت­ها و البته تفاوتهایی با ساید بای­ ساید دارند.

یخچال فریزر دوقلو

اگر خانواده­ای پرجمعیت دارید و عادات خرید شما به اینصورت است که مواد غذایی زیادی را در فریزر خود ذخیره کنید؛ پیشنهاد ما به شما خرید یخچال­ فریزر دوقلو است. این نوع یخچال­ها در بعضی کشورها به عنوان زیرمجموعه­ ی ساید بای­ ساید در نظر گرفته میشوند. در واقع آنها نسخه ­ی حجی م­تر ساید بای ساید­ها هستند و از دو بخش جداگانه و مستقل یخچال و فریزر تشکیل شده­اند. شما میتوانید این دو بخش مستقل را در کنار هم و همانند یک یخچال فریزر ساید بای­ ساید استفاده کنید. و یا آنها را جدا از هم در آشپزخانه­ ی خود قرار دهید. این امکان هم وجود دارد که شما یخچال و یا فریزر را بسته به نیاز خود و به صورت جداگانه از مغازه­ و یا فروشگاه­ اینترنتی تهیه نمایید.

قسمت فریزر در یخچال دوقلو شباهت زیادی به ساید بای­ ساید ندارد و در آن بجای طبقه از کشو استفاده شده و بر روی درب آن هم آبسردکن وجود ندارد. حمل و نقل یخچال دوقلو به دلیل جدا بودن دو بخش آن از هم به مراتب از ساید بای ­ساید راحت تر است. اما این یخچال­ها بدلیل اندازه بزرگ و فضای زیادی که نیاز دارند در آشپزخانه­ های کوچک قابل استفاده نیستند. همچنین امروزه در طراحی آشپزخانه­ های مدرن، یخچال فریزر ها در میان کابینت­ و داخل کاور قرار میگیرند. استاندارد اندازه کاورها، براساس ابعاد ساید بای­ ساید است به همین دلیل امکان استفاده از انواع یخچال فریزر دوقلو در آن وجود ندارد.

یخچال های مینی

این گروه از یخچال­ ها با نام یخچال­ مینی، هتلی ویخچال­­ کامپکت شناخته میشوند. و برای اماکنی چون ادارات، خوابگاه­ها و یا هتل­ ها بسیار مناسب هستند. در ساخت این نوع از هیچگونه فناوری جدید و تکنولوژی خاصی استفاده نمیشود و عملکرد ساده ­ای دارند. یخچال ­های مینی مصرف انرژی بالایی دارند و از قیمت پایینی نیز برخوردار هستند. ابعاد آنها کوچک است و فضای کمی از محیط را اشغال میکنند. علاوه بر ابن، مینی یخچال­ها کیفیت ساخت بالایی ندارند. در درون این دستگاه ­ها قسمتی به نام یخدان وجود دارد که دمای آن چیزی نزدیک به صفر درجه است. برای نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی مناسب نیستند. از مشکلات یخدان این دستگاه میتوان به برفک زدن و فضای کم اشاره کرد. لازم به ذکر است که در گروه کامپکت، دستگاه ­هایی تنها با یک عملکرد فریزر نیز تولید میشوند که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم.

سردکن­های کامپکت

استفاده از یخچالی کوچک و جمع وجور میتواند گزینه­ی مناسبی برای پیشخوان آشپزخانه­ ی منزل، اداره، سالن ­های نمایش و … باشد. این نوع یخچال­ها برای استفاده در آشپزخانه­ های جزیره ­ای و مدرن مناسب هستند و جلوه ­ی بسیار زیبا به آن میبخشند. از سردکن های زیر پیشخوانی میتوان برای خنک نمودن انواع نوشیدنی ­ها و خوراکی ­های کوچک استفاده نمود. کامپکت­ ها شامل یخچال­ ها، فریزر­ها، یخساز­ها و مخزن­ های نوشیدنی هستند و عملکردی متفاوت نسبت به یخچال­ های مستقل دارند. به همین علت میتوان آنها را بدون اینکه خللی در عملکرد کمپرسورشان ایجاد شود، در میان کابینت ­ها قرار داد و استفاده کرد.

کشو­های سردکن زیرپیشخوانی

کشوهای سردکن زیرپیشخوانی هم همانطور که از نام آنها پیداست برای استفاده در زیر پیشخوان طراحی شده ­اند. این سردکن­ ها دارای دو کشو هستند و برای خانواده­ هایی که بچه ی کوچک دارند، گزینه ­ی مناسبی است. چرا که با ارتفاع کمی که دارند، کودک به راحتی میتواند مواد غذایی مورد نیاز خود را از داخل آن بردارد. سردکن­­های زیر پیشخوان متناسب با اندازه­ ی کابینت­ های استاندارد ساخته شده­ اند و به راحتی در این فضا جای میگیرند. از آنها میتوان برای نگهداری انواع نوشیدنی­ ها، اسنک ها و … استفاده کرد.

سردکن­های ستونی

این محصولات عموما تمام یخچال و یا تمام فریزر هستند. البته باید گفت که شما میتوانید این دسته از محصولات را براساس خواسته و نیاز خود، سفارشی سازی کنید. یعنی علاوه بر اینکه امکان خرید تنها یخچال و یا تنها فریزر را دارید، میتوانید ابعاد مورد نظر از یخچال و فریزر مورد نیاز خود را در آورده و یک دستگاه ترکیبی یخچال و فریزر سفارش دهید. با این حال، باید گفت که تعداد و تنوع این دسته از محصولات در کشور ما بسیار اندک است.

جمع بندی ابعاد، گنجایش و نوع طراحی

اینکه شما کدام یک از یخچال فریزر­هایی که در بالا توضیح داده شد را انتخاب کنید تا حد زیادی بستگی به میزان بودجه، سلیقه و دکوراسیون آشپزخانه شما دارد. با این وجود، هر کدام از آنها را که انتخاب کنید، توجه به نکته­ ای که در ابتدای مطلب گفته شد، یعنی ابعاد و اندازه اهمیت ویژه ­ای دارد. پس مدل و اندازه یخچال خود را متناسب با فضایی که در اختیار دارید، انتخاب کنید. در ادامه به توضیح بعضی قابلیت­ های یخچال فریزر­های مدرن میپردازیم.

برخی امکانات و قابلیت ­های یخچال فریزر های مدرن

در گذشته تنها انتظاری که از یک یخچال فریزر میرفت، این بود که مواد غذایی را تازه و خنک نگه دارد. اما امروزه یخچال ­ها هم مانند سایر لوازم خانگی با دنیای فناوری آشنا شده ­اند و به یکی از ستارگان نمایشگاه فناوری CES تبدیل شده ­اند. شرکت ­های تولید کننده ­ی یخچال فریزر، بیشترین فناوری ­ها را در محصولات رده­ بالایی چون یخچال فریزر ساید بای ساید و یخچال فریزر درب فرانسوی می­گنجانند. همین موضوع هم باعث شده تا قیمت این گروه از محصولات در مقایسه با دیگر گروه­ ها بالاتر باشد. در ادامه تعدادی از مهمترین امکانات یخچال فریزر­ها را بیان میکنیم که بهتر است در هنگام خرید آنها را مد نظر قرار دهید.

موتور اینورتر خطی

یکی از مهمترین عواملی که باعث ایجاد تغییراتی در عملکرد یخچال­ های مدرن امروزی شده است، استفاده از کمپرسور­های پیشرفته­ ی جدید نسبت به نمونه­ های قدیمی آنها است. از مهمترین مزیت­ های موتورهای خطی اینورتر میتوان به این موضوع اشاره کرد که آنها قادر هستند با جریان متناوب و مقدار فرکانس مورد نیاز خود به راحتی کار کنند. در حالت سنتی قطع و وصل پیاپی دستگاه باعث افزایش مصرف انرژی و استهلاک آن میشد اما با استفاده از کمپرسور­های امروزی، کم و زیاد شدن دور موتور دستگاه به مراتب از قطع و وصل آن مصرف انرژی و استهلاک کمتری دارد. پس در نتیجه هزینه­ ی برق مصرفی دستگاه شما کاهش چشمگیری پیدا میکند. علاوه بر این، این موتورها با آمپر پایین و عملکردی بسیار نرم راه ­اندازی میشوند در نتیجه صدا و استهلاک کمتری دارند و از وارد شدن ضربه و آسیب به سایر قطعات دستگاه جلوگیری میکنند.

مجهز بودن دستگاه به موتور اینورتر خطی از آیتم­ هایی است که باید هنگام خرید به آن توجه کنید.

مصرف انرژی

یخچال ها جز پرمصرفترین لوازم خانگی هستند و تاثیر زیادی در زیاد شدن مبلغ قبض ماهانه دارند. امروزه به لطف ظهور فناوری های پیشرفته، مصرف برق یخچال ها کمتر شده است. حتی شرکت های تولیدکننده یخچال فریزر هم، از میزان مصرف انرژی دستگاه های خود به عنوان ابزاری برای فروش استفاده میکنند. چرا که هرچه میزان مصرف انرژی کمتر باشد، هزینه یسالانه برق مصرفی به نسبت زیادی کاهش میابد. برای مقایسه میزان مصرف انرژی دستگاه های مختلف، شما باید به برچسب انرژی که بر روی بدنه دستگاه خورده شده توجه کنید. مصرف انرژی در این نوع دستگاه ها، از مقدار A+++ در صدر جدول تا مقدار D ، رده بندی شده است. واضح است که هر چه رتبه انرژی به مقدار A+++ نزدیکتر باشد، مصرف انرژی کمتر است. علاوه بر این، این برچسب اطلاعاتی راجع به مصرف سالانه انرژی و میزان صدای موتور دستگاه برحسب دسی بل (DB) ارائه میدهد.

جنس بدنه

بسیاری از شرکت­ها در ساخت بدنه­ ی یخچال فریزرهای جدید از استیل ضد زنگ استفاده میکنند. این نوع بدنه زیبایی دوچندانی به یخچال میبخشد و علاوه بر زیبایی حس محصولی باکیفیت و گران قیمت را القا میکند. که البته باید گفت که واقعا هم همینطور است و یخچال­ هایی با بدنه استیل قیمت بالاتری دارند. از مزیت­ های استفاده از بدنه­ ی استیل میتوان به امکان ایزوله کردن دستگاه و جلوگیری از هدر رفت مقدار انرژی اشاره کرد. و در مقابل از ایرادات آن هم میتوان به قیمت بالاتر و باقی ماندن اثر انگشت و چربی بر روی بدنه­ اشاره نمود. توجه داشته باشید که اگر از آن دسته افرادبی هستید که بر روی درب یخچال خود مگنت­ های تزیینی یا عکس و یاداشت قرار میدهید، بدنه استیل این امکان را به شما نمیدهد و مگنت­ روی آن نمیچسبد.

به منظور رفع این مشکل شرکت­ های مختلف برای ساخت بدنه از موادی چون فولاد کربن، رنگ، لمینت و یا پوششی مشابه استیل استفاده میکنند. این عامل موجب میشود که دستگاه شما ظاهری همانند یخچال فریزر­های استیل پیدا کند و در عین حال قیمت آن پایین تر باشد. و علاوه بر این، قابلیت چسباندن مگنت روی آن را هم خواهید داشت. البته باید گفت که از ایرادات وارد به بدنه­ ی فولاد کربنی، حساس بودن و ضربه پذیری آن نسبت به اجسام سخت و نوک تیز است. در صورتی که در خانواده­ ی خود کودک خردسال دارید این موضوع میتواند برای شما قابل تامل باشد.

یخساز و آبریز بیرونی

یخساز داخلی در اکثر یخچال فریزر­ها­ی امروزی وجود دارد اما یخساز بیرونی که بر روی درب آن قرار میگیرد در همه یخچال فریزر­ها وجود ندارد. اگر قصد خرید یخچالی را دارید که مجهز به یخساز و آبریز بیرونی باشد باید یکسری نکات را مد نظر قرار دهید. آبسردکن ها دو نوع دارند یا دارای مخزن هستند که در آن صورت باید بسته به نیاز و مقدار استفاده­ ی خود در طول روز، مخزن را به صورت دستی پر کنید. و یا اینکه قابلیت اتصال به لوله ­ی آب شهری دارند و به صورت خودکار پر میشوند. که در آن صورت هم باید به فکر لوله آب باشید که آیا در مکان قرارگیری یخچال وجود دارد یا نه! و اگر ندارد به فکر لوله کشی باشید.

اینکه دستگاهی را انتخاب کنید که یخساز و آبریز بیرونی داشته باشد یا خیر! به سلیقه و نوع مصرف شما بستگی دارد. مزیت وجود یخساز و آب سردکن، دسترسی آسان و سریع به آب و یخ و معایب آن هم افزایش مصرف انرژی و کاهش فضای مفید قابل استفاده از یخچال یا فریزر است.

پُر کردن خودکار

پر کردن خودکار یک ویژگی است که بعضی از آبسردکن­ ها این ویژگی را دارند. زمانی که آبریز شما مجهز به این ویژگی است لیوان خود را در زیر آن قرار میدهید و به انجام سایر کارهای خود میپردازید. لیوان شما توسط آبریز به صورت خودکار پُر میشود و این عمل تا قبل از سرریز شدن آب از لیوان ادامه میابد.

آبریز آب داغ

در مدل یخچال­ هایی که آبریز بیرونی دارند، در برخی از موارد آبریز آب داغ هم وجود دارد. با استفاده از این آبریز هر زمان که بخواهید، میتوانید آب داغی با میزان دمای دلخواه خود داشته باشید.

فیلتر تصفیه آب

در آبریزهای بکار رفته در یخچال­ های پیشرفته نوعی فیلتر جهت تصفیه­ ی آب وجود دارد. کار این فیلتر این است که باعث میشود آب باکیفیت­ تری با حفظ تازگی و طعم طبیعی از آبریز خارج شود. البته باید گفت که اینگونه آبریز­ها بدلیل داشتن فیلتر، فضای بیشتری را اشغال میکنند و سبب میشوند که شما مقداری از فضای داخلی درب یخچال را از دست بدهید.

فیلتر تصفیه هوا و ضدباکتری

جهت جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع مواد غذایی در یخچال و تاثیر آن بر سایر مواد غذایی موجود، از فیلترهای تصفیه­ ی هوا استفاده میشود. این فیلترها معمولا از جنس کربن هستند و علاوه بر اینکه باعث از بین بردن بوی نامطبوع میشوند، از رشد و تکثیر باکتری ­ها نیز جلوگیری میکنند و سبب افزایش ماندگاری و تازگی مواد غذایی میشوند.

سرمای انحصاری

در بعضی از یخچال فریزر­های امروزی دو کمپرسور وجود دارد. ویژگی سرمای انحصاری اغلب میتواند در یخچال فریزر­هایی با دو کمپرسور وجود داشته باشد. با استفاده از این ویژگی، دمای هوا در قسمت­های مختلف یخچال و فریزر متفاوت است و هیچگونه تاثیری بر روی یکدیگر نمیگذارند. یعنی هوای سرد فریزر بر روی مواد داخل یخچال تاثیر نمیگذارد و هوای مرطوب داخل یخچال هم فقط در یخچال باقی میماند و تاثیری بر روی مواد داخل فریزر ندارد. در نتیجه این ویژگی باعث میشود تا ماندگاری مواد غذایی در یخچال و فریزر افزایش یابد.

درب دوگانه (Door in Door)

یخچال فریزر­هایی که دارای ویژگی درب دوگانه هستند علاوه بر درب اصلی دارای یک درب خارجی نیز هستند که روی درب اصلی قرار گرفته و به عنوان درپوشی برای درب اصلی محسوب میشود. شما میتوانید انواع نوشیدنی ­ها، بطری ­ها و سایر موادی را بیشتر در طول روز استفاده میکنید در مخزن ایجاد شده بین این دو درب قرار دهید. تا هنگامی که این درب دوم را باز میکنید به آسانی به آنها دسترسی داشته باشید. اینکار علاوه بر دسترسی آسان باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و در طولانی مدت کاهش هزینه برق مصرفی میشود. این نوع درب­ ها بیشتر در یخچال­ های ساید بای ساید و درب فرانسوی بکار میرود.

قفسه­ های قابل تنظیم و محفظه ­های روی درب

این ویژگی این امکان را به شما میدهد تا فضای داخل یخچال را شخصی سازی کنید. بدین صورت میتوانید فضای داخل یخچال و درب را با جابه­ جا کردن قفسه ها، در اندازه­ دلخواه تنظیم کنید.

نورپردازی داخل یخچال

­چراغ­ های داخلی به منظور روشنایی فضای داخلی یخچال بکار میروند و باعث زیباتر جلوه کردن مواد غذایی شما میشوند. اگر نورپردازی داخل یخچال ضعیف باشد،  مسلما شما در پیدا کردن مواد غذایی که در انتهای یک قفسه جای گرفته­ اند، دچار مشکل میشوید. اغلب یخچالها دارای یک لامپ در قسمت بالایی یخچال هستند که نور این لامپ به قسمت­های دیگر یخچال  میتابد و آنها را روشن میکند. بعضی از یخچال­ها از چراغ ­­های کناری استفاده میکنند؛ عملکرد این چراغ­ها به گونه­ ای است که هر طبقه را به صورت مجزا روشن میکند. برخی دیگر از یخچال ­ها هم دارای نورپردازی تئاتری هستند، به این صورت که هنگامی که درب یخچال را باز میکنید چراغ روشن میشود. در ابتدا نور کمی دارد و به مرور زمان روشنایی افزایش یافته و بیشتر میشود.

یخچال­ های هوشمند

امروزه یخچال ­های هوشمند بسیار پیشرفته شده ­اند و بیش از پیش مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته­اند. در ساخت این گونه یخچال­ها فناوری­ های جدید و پیشرفته­ ای بکار رفته است و از مهمترین قابلیت ­های کاربردی آنها میتوان به اینترنت، دستیار صوتی، دوربین و… اشاره کرد. یخچال­ های هوشمند بخصوص برای نسل جوان و آنهایی که از تمکن مالی خوبی برخوردار هستند بسیار مناسب است. در زیر به توضیح تعدادی از قابلیت های یخچال­ های هوشمند میپردازیم:

مرکز پیام خانواده

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که عادت به گذاشتن یادداشت بر روی درب یخچال دارید. شاید این ویژگی یخچال فریزر­های هوشمند خیلی برای شما جذاب باشد. ویژگی مرکز پیام خانواده به شما این امکان را میدهد تا بر روی نمایشگر یخچال فریزر برای سایر اعضای خانواده یادداشت بگذارید. علاوه بر این، شما میتوانید یادداشت­های تقویم موبایل خود را با یخچال فریزر همگام ­سازی (Sync) کنید تا سایر اعضای خانواده­ بتوانند از قرارهای مهم و جلسات کاری شما اطلاع یابند.

تماشای سریع

برخی از مدل­ های یخچال فریزر­های هوشمند، این امکان را به شما میدهد تا بدون باز کردن درب یخچال از فضای داخل آن مطلع شوید. نحوه عملکرد بدین صورت است که محتویات یخچال از طریق دوربینی که داخل یخچال نصب شده بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود. کافی است شما بر روی صفحه نمایش ضربه بزنید تا روشن شده و محتویات داخل را به شما نمایش دهد.

سیستم عامل (OS)

بخشی از هوشمند بودن یک دستگاه وابسته به داشتن سیستم عامل آن است. بعضی از یخچال فریزر­های هوشمند جدید، دارای سیستم عامل اندروید و یا وب اُ اِس (WebOS) هستند. وجود سیستم عامل بستر مناسبی برای نصب بسیاری از اپلیکشن­ها را بروی دستگاه شما فراهم میکند.

دستیار صوتی

یخچال فریزر­هایی که مجهز به دستیار صوتی هستند امکان اجرای فرمانهای صوتی شما را دارند. از جمله دستار­های صوتی میتوان به گوگل، الکسا و بیکسبی اشاره کرد. نحوه عملکرد این دستیار­ها اینگونه است که مثلا شما در حین آشپزی و یا شستن ظرف­­ها، بدون استفاده از دست و فقط با گفتن یک فرمان صوتی از یخچال خود میخواهید تا عملی را برای شما انجام دهد. برای مثال، موسیقی پخش کند یا هر کار دیگری. البته در نظر داشته باشید، زمانی که دستگاه شما به اینترنت و WIFI متصل است دایره­ ی امکانات آن گسترده­ تر میشود و شما میتوانید انتظار فرمانهای بیشتری از یخچال را داشته باشید.

اتصال به اینترنت و وای فای (WIFI)

همانطور که در بالا گفته شد، زمانی که دستگاه شما به اینترنت وصل میشود امکانات و قابلیت­های بیشتری را در اختیار شما قرار میدهد. برای مثال میتوانید دستور پخت غذایی را در اینترنت جستجو کنید و نتیجه را در صفحه نمایش یخچال خود مشاهده کنید. و یا اینکه از طریق اینترنت و اپلیکیشن­ هایی که بر روی یخچال فریزر خود نصب کرده ­اید به صورت آنلاین غذا سفارش دهید. علاوه بر این، چنانچه دستگاه هوشمند دیگری در منزل دارید که قابلیت اتصال به اینترنت و وای فای دارد، میتوانید آن دستگاه را از طریق دستیار صوتی یخچال فریزر خود کنترل کنید.

اطلاع از محتوای داخلی یخچال

در یخچال فریزر­های هوشمند به دو روش میتوان از محتویات داخل یخچال مطلع شد. از آنجایی که درون این یخچال­ها به دوربین مجهز است، شما میتوانید از طریق گوشی موبایل هوشمند خود و با اتصال به اینترنت، به دوربین پانورامای یخچال متصل شوید و محتویات داخل یخچال خود را ببینید، تا اگر ماده­ ی غذایی را نیاز دارید که در یخچال موجود نیست، زمانی که بیرون از منزل هستید آنرا خریداری کنید و به منزل بازگردید. همچنین یخچال میتواند در صورت رو به اتمام بودن ماده غذایی خاصی، این موضوع را هشدار دهد.

سرگرمی

شما میتوانید موزیک و یا فیلم را از دستگاه­ های دیگری که در اختیار دارید بر روی یخچال فریزر خود اشتراک گذاری یا به اصطلاح استریم کنید. و به این ترتیب موزیک و یا فیلم را بر روی نمایشگر تلویزیون انداخته و توسط اسپیکر­های داخلی یخچال فریزر، به موزیک خود گوش دهید و یا فیلم ببینید. پس از مواردی که گفته شد بهتر است به توضیح یکسری نکات نگهداری از یخچال فریزر خریداری شده بپردازیم تا با استفاده از آنها شما بتوانید یخچال خود را همیشه مثل روز اول نگه دارید.

نکات نگهداری

نکات زیر تحت عنوان نکات نگهداری ارائه میشود، برای اینکه یخچال فریزر شما همیشه ظاهری زیبا داشته باشد و عملکرد آن در گذر زمان اُفت نکند. لازم است که  نکات گفته شده را مد نظر قرار دهید.

  • گاهی گرد و غبار موجود روی کویل­ها و فشرده ­سازی ­های پشت یخچال را با دستمال مرطوب تمیز کنید.
  • زمان تعویض فیلتر آب از ۳ تا ۶ ماه بسته به میزان مصرف شما متغیر است. لازم است این فیلتر را به صورت مرتب و در دوره ­ی زمانی گفته شده تعویض نمایید.
  • زمان تعویض فیلنر هوای یخچال فریزر معمولا هر ۶ ماه است. این فیلتر را به صورت مرتب تعویض کنید تا همیشه هوای داخل یخچال تازه و تمیز بماند.
  • نوار­های دور درب یخچال فریزر را سالی ۱ تا ۲ بار تمیز کنید. هنگامی که جرم مابین این نوار­ها قرار میگیرد باعث میشود که درب یخچال به خوبی بسته نشود. هوا و رطوبت در این فضا نفوذ کند و در نتیجه موتور دستگاه به ناچار با فشار بیشتری کار کند تا یخچال را خنک نماید. در نتیجه دستگاه زودتر فرسوده میشود.

گارانتی

همیشه و در رابطه با خرید هر نوع محصولی پیشنهاد میشود که محصولی را انتخاب کنید که دارای گارانتی است. گارانتی­ های طولانی­ تر محصولات، این حس را به مصرف کنندگان القا میکند که شرکت تولید کننده اطمینان بیشتری راجع به کیفیت محصول تولیدی دارد. غالبا شرکت­ ها تا یکسال یخچال فریزر خود را ضمانت میکنند و تا سه سال هم خدمات پس از فروش ارائه میدهند. البته توجه داشته باشید که یخچال فریزرهایی که دارای موتور خطی اینورتر هستند بدلیل استهلاک کمتر دستگاه، مدت زمان بیشتری گارانتی میشوند. علاوه بر این دانستن این نکته خوب است که کمپرسور یخچال فریزر­ها عموما از خود یخچال فریزر مدت زمان بیشتری گارانتی میشود.

سخن آخر

شاید در نگاه اول خرید یخچال فریزر کار ساده ­ای به نظر برسد، اما همانطور که گفته شد نکات زیادی هستند که شما باید به آنها توجه کنید تا خرید خوبی داشته باشید. علاوه بر نکات فنی که گفته شد، سلیقه­ ی افراد خانواده و دکوراسیون آشپزخانه و میزان بودجه نیز فاکتور­های مهم دیگری هستند که باید مد نظر قرار داده شوند. امیدواریم که از این مطلب کمال استفاده را برده باشید و پس از مطالعه­ ی آن به راحتی بتوانید یخچال فریزر مناسب خود را انتخاب کنید.

”نمایش