کولر آبی پرتابل چیست؟

کولر آبی پرتابل یکی از انواع کولرهای آبی است که قابلیت حمل دارد. با توجه به این که اکثر مناطق کشور ما در فصل های گرم به وسایل سرمایشی نیاز دارند، استفاده از این لوازم جزو الزامات است و اطلاع در مورد انواع این محصولات می تواند به خریدی مطمئن تر کمک کند؛ اما می خواهیم بدانیم کولر آبی قابل حمل یا پرتابل به چه مدل کولرهایی گفته می شود و چه مزایا و معایبی دارند؟ در این مقاله با عنوان کولر آبی پرتابل چیست ؟ به بررسی کولر پرتابل می پردازیم.

کولر آبی پرتابل چیست؟

به این کولرها، کولرهای رومیزی نیز گفته می شوند زیرا می توان آن ها را در فضایی کوچک مانند روی یک میز هم قرار داد. مکانیسمی که این کولرها برای خنک کنندگی دارند، همانند کولرهای آبی معمولی به صورت تبخیری است. آبی که در سیستم وجود دارد، با هوای گرمی که در محیط وجود دارد، انتقال حرارت انجام می دهد و از این طریق بستر برای خنک شدن هوا فراهم می شود. بخش زیادی از گرمای هوا، سبب می شود تا آب تبخیر شود و هوایی که از سیستم خارج می شود، خنک تر است و رطوبت هوا را هم افزایش می دهد. البته باید دقت داشته باشید که این نوع کولرها و هر کولر تبخیری دیگری نمی تواند در هوای شرجی کارایی داشته باشد، زیرا مقدار رطوبت هوا بالاست و آب به کندی تبخیر می شود و مکانیسم عمل این دستگاه دچار اختلال می شود.

ابعاد کولر آبی پرتابل

به طور کلی کولر آبی پرتابل نسبت به کولرهای آبی پشت بامی سایز کوچک تری دارند و منطقی است که ظرفیت سرمایشی کمتری دارند. از این رو می توان گفت استفاده از آن ها در بخش هایی محدودتر مانند یک اتاق صورت می گیرد. این کولرها در سایزهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند که می توانید انواع مناسبی را خریداری کنید. برخی از انواع کولر آبی پرتابل می تواند بدون آب هم کار کند. البته این نوع کولرها هنگامی که خشک کار می کنند دارای قابلیتی مانند پنکه هستند. انواع طرح های پایه دار، رومیزی، بدون پایه و … از کولر پرتابل در دسترس است که بسته به سلیقه و نیاز خود می توانید یکی از آن ها را استفاده کنید.

برای تأمین آب مورد استفاده در کولر آبی پرتابل، برخی از مدل های این کولرها را باید به صورت دستی از آب پر کرد؛ اما مدل های جدیدتر دارای سیستم نصب شیلنگ هستند تا آب خود را از آب شهری تأمین کنند.

مزایای کولر آبی پرتابل

این کولرها دارای یک سری مزایا هستند که دانستن آن ها سبب می شود که بهتر بتوانید ارزش آن ها را درک کنید.

 • کولر آبی پرتابل نیازی به فضاسازی برای نصب ندارد. همچنین می توانید در هر اتاقی و هر خانه ای از آن بهره ببرید.
 • با توجه به این که استفاده از کولر آبی پرتابل راحت است، نگهداری و سرویس آن نیز می تواند توسط خود فرد انجام گیرد. از این رو هزینه های نصب و نگهداری آن پایین است و نیازی به هزینه های مربوط به تعمیرکاران نخواهید داشت.
 • کولرهای آبی پرتابل دارای کیفیت مناسبی هستند و به راحتی فضای یک اتاق را خنک می کنند. همچنین به علت این که دارای وزن کمی هستند، می توان آن ها را جابجا کرد و از اتاقی به اتاق دیگر برد.
 • برای آن که کولر را نصب کنید، نیازی ندارید که دستگاه را توسط افراد متخصص نصب کنید. خودتان به راحتی می توانید آن را به برق بزنید و روشن کنید.
 • با توجه به این که حمل دستگاه راحت است، در هر زمانی که به آن نیاز نداشته باشید، می توانید به راحتی آن را در انبار یا مکانی قرار دهید که فضا اشغال نکند.
 • کولر آبی پرتابل به اندازه ی کافی گنجایش آب را دارد تا ذخیره ی آب تا حدودی برای زمان هایی که ممکن است آب قطع شود انجام گیرد.

مصرف آب و انرژی در کولرهای پرتابل

 • مصرف آب در کولرهای پرتابل نسبت به انواع بزرگ تر کمتر است. از این رو هزینه های مصرف آب شما را کاهش می دهد.
 • هنگامی که نمی خواهید از سیستم سرمایش مرکزی خانه مانند کولرهای پشت بامی بزرگ استفاده کنید، مانند زمانی که در اتاق خواب خود هستید و روشن کردن این کولرهای بزرگ هدر رفت انرژی را شامل می شود، از این رو می توانید برای اتاق خواب خود از این کولرهای کم هزینه تر استفاده کنید و کولر اصلی را خاموش کنید.
 • کولر آبی پرتابل برعکس کولر آبی معمولی می تواند در ۴ جهت تنظیم شود. همچنین در مدل های جدیدتر به صورت خودکار می توان آن ها را تنظیم کرد. در این کولرها، تایمر تعبیه شده که زمان کار کردن کولر را می توان تنظیم کرد. مدل های جدیدتر دارای ریموت کنترل هستند و می توان از راه دور آن ها را کنترل یا تنظیم کرد.
 • کولر پرتابل نیاز به تعویض پوشال ندارد و هزینه ی خرید آن ها نسبت به انواع کولرهای آبی بزرگ کمتر است.

معایب کولر آبی پرتابل

هر چند این کولر آبی دارای قابلیت های خود است اما می توان گفت استفاده از آن ها یک سری ایرادات هم می تواند داشته باشد. از این رو بهتر است از معایب این دستگاه هم آگاه باشید تا نقاط ضعف آن شما را غافلگیر نکند.

 • به علت این که کولر آبی پرتابل در فضای داخلی منزل قرار داده می شود، ممکن است سر و صدای آن باعث خلل در آرامش شما به خصوص در شب شود.
 • استفاده از این کولرها در فضاهای محدود امکان پذیر است و برای اتاق های بزرگ و سالن چندان مناسب نیستند.
 • برخی از این کولرها دارای مخزن آب هستند که آب اضافی آن ها در درون آن تخلیه می شود. این مخازن سبب می شود تا حمل آن ها کمی با مشکل مواجه شود. هر چه حجم این دستگاه ها افزایش یابد، وزن آن ها نیز بیشتر می شود و جابجایی آن سخت تر خواهد شد.
 • با توجه به این که کولر آبی پرتابل در هنگام کار، موتور آن داغ می شود، ممکن است گرمای حاصل از این فعالیت، سبب شود تا روی خنکی هوا تاثیر بگذارد. از این رو بهتر است آن را در کنار یک پنجره قرار دهید یا به گونه ای هوای تهویه را برای آن فراهم کنید.

انتخاب و خرید کولر آبی پرتابل

برای این که بتوانید یک کولر آبی مناسب را خریداری کنید باید سعی کنید سایز آن را متناسب با فضایی که می خواهید کولر را در آن جا قرار دهید انتخاب کنید. کولرهای آبی پرتابل نیاز به کانال کشی ندارند و به همین علت هزینه های جانبی نیز نخواهند داشت. پس می توانید چند کولر برای اتاق های مختلف خود خریداری کنید. همچنین سعی کنید از مدل های جدید و به روز تر این مدل کولر خرید کنید زیرا کارایی آن ها بیشتر است

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید