چرا باد مستقیم پنکه برای ما ضرر دارد؟

خوابیدن در شب های گرم تابستان آن هم زمانی که در و پنجره ها بسته است برای بسیاری از مردم عذاب آور است و تا در مقابل وسیله سرمایشی قرار نگیرند نمی توانند حتی به خوابیدن فکر کنند. معمولا استفاده از پنکه در شب به دلیل مصرف برق کم تر در بسیاری از خانه های ایرانی مرسوم است اما آیا می دانید که خوابیدن مستقیم در جلوی باد مستقیم پنکه ممکن است ضررهایی را به بدن شما وارد کند؟

از بسیاری از مردم می شنویم که خوابیدن طولانی مدت در جلوی پنکه می تواند خطرهای زیادی را برای سلامتی شما داشته باشد اما آیا واقعا این گونه است و این وسیله سرمایشی می تواند به سلامتی بدن شما آسیب بزند؟ پس با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم. استفاده از پنکه فقط برای سلامتی بدن انسان مضر نیست بلکه مزیت هایی هم در هنگام استفاده از این وسیله سرمایشی وجود دارد که در ادامه در ارتباط با سوال چرا باد مستقیم پنکه برای ما ضرر دارد؟ بیشتر توضیح می دهیم.

ضررهای استفاده از پنکه

زمانی که پنکه روشن می شود می تواند به صورت مستقیم به جابجا کردن هوای موجود در محیط اتاق، گرد و غبارهای موجود در محیط را نیز به حرکت درآورد این عامل باعث می شود افرادی که آلرژی و یا حساسیت دارند و یا کسانی که با مشکل آسم دست و پنجه نرم می کنند به شدت به هنگام خوابیدن در کنار پنکه دچار مشکل شوند و به همین دلیل به این افراد اصلا توصیه نمی شود که در کنار پنکه بخوابند.

خوابیدن پنکه برای اشخاصی که با چشمان نیمه باز همیشه می خوابند می تواند خطرناک باشد. زمانی که این افراد به صورت نیمه چشمان آن ها باز است در معرض باد پنکه قرار می گیرند و این مساله به خشک شدن چشم کمک می کند و باعث ایجاد حساسیت چشمی می شود به همین دلیل به این افراد توصیه نمی شود که در کنار باد مستقیم پنکه بخوابند. هم چنین در برخی دیگر از افراد با دهانی نیمه باز همیشه می خوابند از طریق دهان نفس می کشند

این مورد هم می تواند به خشک شدن دهان و گلو کمک کند. تنها راه حل برای این افراد که خیلی دوست دارند در معرض باد مستقیم پنکه بخوابند این است که در طول شب دو الی سه بار بیدار شوند و آب مصرف کنند اما آیا واقعا می توانید در هنگام شب بیدار شوید و آب مصرف کنید. به همین دلیل به این افراد هم پیشنهاد می کنیم که در معرض مستقیم باد پنکه قرار نگیرند.

خشک شدن پوست با باد پنکه

اما باز هم هوای پنکه باعث خشک شدن پوست می گردد راه حل مناسب برای اشخاص این است که در هنگام قرار گرفتن در معرض باد پنکه از کرم های مرطوب کننده استفاده کنند این قضیه برای افرادی که ۲۴ ساعته در معرض باد مستقیم پنکه هستند توصیه می شود. جریان هوای پنکه باز هم باعث خشک شدن راه بینی می شود به همین دلیل بدن انسان به این مساله واکنش نشان می دهد و برای جبران این مساله ماده مخاطی را ترشح می کند به همین دلیل مشاهده کرده اید که افرادی که در معرض باد شدید پنکه قرار می گیرند بعد از مدتی آب ریزش بینی دارند.

گرفتگی عضلات

یکی دیگر از ضررهای مربوط به خوابیدن در کنار باد مستقیم پنکه بحث مربوط به گرفتگی عضلات است. زمانی که باد خنک به عضلات شما برخورد می کند این عضلات تحریک می شوند و به همین دلیل بعد از مدتی اصولا گرفته می شوند به همین دلیل زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید با گرفتگی عضلات به خصوص در ناحیه گردن مواجه خواهید شد.

تحریک سینوس ها

اشخاصی که به هر دلیل دچار سرماخوردگی شده اند نباید به هیچ وجه در کنار جریان باد هوای مستقیم پنکه قرار گیرند. جریان هوای پنکه سینوس های افراد را تحریک می کند و همین باعث می شود که ترشح ماده مخاطی در بینی فرد، ویروس های سرماخوردگی را به سایر نقاط بدن فرد انتقال دهد و این می تواند برای پیشرفت سرماخوردگی موثر باشد به همین دلیل زمانی که سرما خورده اید از خوابیدن در کنار باد مستقیم پنکه پرهیز کنید.

مزیت های استفاده از پنکه

اما این همه از ضررهای باد مستقیم پنکه گفتیم در این جا می خواهیم به فواید استفاده از این محصول هم اشاره ای داشته باشیم. صدای پنکه یک نویز سفید به حساب می آید و این صدا برای اکثر اشخاص نه تنها آزار دهنده نیست بلکه کمک می کند که بهتر بخوابند و مانند یک آرام بخش در روان انسان اثر می کند به همین دلیل زمانی که در کنار پنکه می خوابید احساس می کنید با گوش دادن به صدای پنکه راحت تر به خواب می روید.

مصرف برق کمتر  و هوای لذت بخش تر

هم چنین پنکه به نسبت دیگر وسایل سرمایشی از مصرف برق کم تری برخوردار است و برای افرادی که به شد گرمایی هستند و در فصل گرما می خواهند محیط خانه خود را سرد کنند می توانند از پنکه استفاده کنند. اما روشن کردن پنکه به عنوان یک تهویه مناسب هوا عمل می کند و این که هوای مرده را زنده می کند. بارها برای شما پیش آمده که به داخل یک اتاق رفته اید و این که جریان هوا در محیط مربوط بسیار گرفته بوده است پس شما می توانید با روشن کردن پنکه این جریان هوا را از بین ببرید و دوباره شادابی را به محیط خانه بازگردانید.

نتیجه گیری

به هر حال استفاده از پنکه می تواند مزایا و یا معایبی را به همراه داشته باشد و این که با ذکر مطالب بالا در مقاله چرا باد مستقیم پنکه برای ما ضرر دارد؟ متوجه شدید که می توانید در چه مواقعی از این وسیله سرمایشی استفاده کنید و در چه زمان هایی به هیچ وجه نباید از آن استفاده کنید به همین دلیل لازم است تا به وسیله این نکات گفته شده بهترین استفاده را از این وسیله ببرید و آن را به کار بگیرید. پنکه از نظر مصرف برق در جایگاه بسیار خوبی قرار گرفته و به خصوص برای منازلی که مساحت کمی دارند بسیار وسیله مناسبی است اما به هر حال تا حد امکان از خوابیدن مستقیم در جلوی این وسیله سرمایشی خودداری کنید تا بتوانید بهترین استفاده را از آن ببرید.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

۱ نظر

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید