پنکه بدون پره چیست و چگونه کار می کند؟

پنکه بدون پره از تجهیزاتی است که جهت سرمایش در هوای گرم مورد استفاده قرار می گیرد. پنکه های قدیمی چندان ظاهر جالبی نداشتند و خطراتی هم به علت پره هایی که در آن ها تعبیه شده بود داشتند. به همین علت خیلی از آن ها استقبال نمی شد. در دنیای امروز دکوراسیون و داشتن منزلی زیبا اهمیت بسیاری پیدا کرده است. به همین علت ابزار و وسایلی که در یک خانه مورد استفاده قرار می گیرد، نسبت به مدل های قدیمی تر خود، تغییراتی زیاد هم از نظر تکنولوژی هم از نظر ظاهری داشته است. پنکه نیز از این قاعده مستثنا نیست و امروزه پنکه بدون پره را شما در بازار می بینید.

پنکه بدون پره چیست؟

همانطور که از نام این دستگاه پیداست، این پنکه پره ندارد و با ترکیب آئرودینامیک و فیزیک هوشمند کار خود را انجام می دهد. این پنکه ها دارای ظاهر و عملکردی بسیار متفاوت نسبت به پنکه های معمولی است. این پنکه ها دارای ظاهری زیباتر هستند و طرح های متفاوتی از آن ها در بازار به چشم می خورد. از این رو پاسخگوی نیاز تمامی افرادی است که به ظاهر و دکوراسیون منزل خود اهمیت ویژه می دهند. پنکه بدون پره که امروزه در بازار مشاهده می کنید دارای تکنولوژی های مناسبی هستند و از ریموت کنترل برای استفاده از آن می توان بهره برد.

یک سری مشخصات برای پنکه بدون پره وجود دارد که بسته به برند و مدل آن ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال یک پنکه قطر متفاوتی دارد و از سایزهای کوچک تا بزرگ آن را بسته به نیاز خود می توانید تهیه کنید. علاوه بر این پایه های آن ها نیز متنوع است و طرح های زیبایی در آن به کار رفته است. شرکت های ایرانی که در زمینه ی لوازم خانگی و سرمایشی کار می کنند نیز اکثراً از این پنکه ها تولید و به بازار عرضه کرده اند که کیفیت آن ها نیز متفاوت است.

پنکه بدون پره چگونه کار می کند؟

 عملکرد پنکه بدون پره نسبت به نوع پره دار آن تفاوت دارد. در پنکه پره دار، یک موتور وجود داشت که با روشن کردن آن، پره ها حرکت چرخشی تندی را شروع می کردند و با جابجایی هوا و ایجاد باد، فضا را خنک می کردند. در این نوع پنکه ها یک پایه در اندازه های متفاوت وجود داشت و به صورت دستی یا به کمک ریموت کنترل در مدل های جدید تنظیم می شد. در پنکه های معمولی، چند حالت از کند تا تند برای تنظیم باد آن وجود دارد.

نحوه کارکرد پنکه بدون پره

اما نحوه کار پنکه بدون پره متفاوت است. این پنکه ها به کمک پند قانون علمی و فیزیکی کار می کنند. این قوانین در کنار یک عامل الکترونیکی این شگفتی را به وجود آورده اند. برای این که پنکه کار خود را به خوبی انجام دهد، در پایه ی خود یک موتور که فاقد جاروبک های الکتریکی است تعبیه شده است. این موتور هوا را به سمت داخل می کشد. هوای ذکر شده به داخل حلقه ی پنکه که فاقد پره است هدایت می شود. هوای تا زمانی که به شکاف حلقه برسد، داخل دستگاه جریان می یابد.

این فرایند سبب می شود تا جریان هوا به صورت مداوم تولید شود و هوایی ثابت و تازه در محیط پیرامون پنکه بدون پره ایجاد گردد. در بخش پایه ی پنکه، عبور هوا گسترده تر است اما در نزدیکی حلقه، هوا به حالتی فشرده تر درمی آید و این وضعیت سبب می شود تا هوا فشرده تر شود و بدین صورت شتاب آن افزون گردد. بدین صورت هوا با فشار بالاتری بیرون می آید و هوا را خنک می کند. این هوا بدون نویز است و کاملاً مطبوع می باشد.

جریان هوای بیشتر

داخل مجرایی که حلقه مانند است، به صورت منحنی شکل طراحی شده است. هنگامی که هوا در حال خارج شدن است، به سطح منحنی چسبیده است. این نکته نشان می دهد که هوا داخل حلقه بر اساس اصل جریان سیالات مکیده می شود. این جریان به راحتی در پشت حلقه ایجاد می گردد و در بخش طولی آن نیز کشیده می شود. اصول دیگر جریان سیالات نیز در این بخش به کمک می آیند و در اثر حرکت مولکول های هوا، هم افزایی ایجاد می شود. این عامل سبب می شود تا جریان هوا بیش از ۱۵ برابر شود و از پنکه خارج گردد.

 این پنکه ها دارای مزایای زیادی نسبت به پنکه های معمولی هستند و کارایی آن ها بیش از ده برابر نسبت به نوع معمولی بیشتر است.

مزایای استفاده از پنکه بدون پره

در اکثر اوقات، استفاده از کولر برای یک اتاق کوچک چندان مناسب نیست و سعی می شود به جای استفاده از کولر، پنکه را به کار برد. پنکه نیز صدای زیادی تولید می کند و از نظر اندازه نیز بزرگ تر است. به همین علت ممکن است دست و پاگیر باشد؛ اما پنکه های بدون پره دارای سایز کوچک تری هستند و به علت این که کارایی آن ها بیشتر است، نسبت به مدل های معمولی باد بیشتری تولید می کند. شما می توانید آن را بر روی لبه ی میز خود بگذارید یا در گوشه ای قرار دهید.

این نوع پنکه ها کم صدا هستند و آرامش شما را به هم نمی زنند. از این رو می توان در اتاق خواب از آن ها استفاده کرد. به علت این که دارای پره نیستند، ایجاد صدا نمی کنند و موتور آن ها نیز صدای کمی دارد.

ایمنی پنکه های بدون پره

پره های پنکه با سرعت بسیار بالایی می چرخند. به همین علت اکثر اوقات خسارت هایی به بار می آورند و بیشترین قربانیان این پنکه ها دست کودکان بوده که به داخل آن وارد می کردند. هر چند در پنکه های جدیدتر، حفاظ ها با فاصله ی کمتر ایجاد می شد تا دست کودکان از بین آن ها عبور نکند ولی بارها اتفاق می افتاد که شی دیگری به داخل آن وارد می شد و آسیب می دید. از این رو پنکه های معمولی یک سری اتفاقات ناگوار را به همراه داشتند. پنکه بدون پره این مشکلات را ایجاد نمی کند و به علت این که دارای پره نیستند، کاملاً ایمن می باشند. از این رو با خیال راحت می توانید از آن ها در اتاق کودکان یا محل زندگی آن ها استفاده کنید.

جریان هوایی که از این پنکه ایجاد می شود، سالم و مطبوع است و به صورت ایمن می توانید از آن بهره ببرید.

از نظر ظاهری نیز همانگونه که گفته شد، پنکه بدون پره دارای تناسب بیشتری با دکوراسیون های امروزی است و فضای کمتری می گیرد. همچنین داشتن طرح های مختلف سبب می شود تا هر کسی بسته به سلیقه ی خود بتواند یک پنکه بدون پره متناسب با سلیقه ی خود تهیه کند و از آن در فضای مورد نظر استفاده ببرد.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید