هزینه متوسط تعمیر یخچال

یخچال چیست؟

یخچال دستگاهی خنک کننده است که دارای عایق حرارتی برای جلوگیری از انتقال گرما به داخل محفظه می‌شود. این دستگاه برای سالم و خنک نگه داشتن مواد غذایی، دارو و هرچیزی که امکان فاسد شدن آن وجود دارد می‌باشد.

یخچال‌ها تاریخچه قدیمی و بزرگی دارند؛ مثل نگه‌داری مواد غذایی در یخچال‌های طبیعی و زیرزمینی تا نگه‌داری آنها در داخل کوزه‌ها و آب‌انبارها و بعدها با کمی پیشرفت یخچال‌های نفتی و گازی بوجود آمدند و اما امروزه یخچال‌هایی که با جریان الکتریسیته کار می‌کنند، به وجود آمده است.

اجزای تشکیل دهنده یخچال

هر دستگاه از اجزای مختلف تشکیل شده که در صورت نبود هر یک از اجزا، دستگاه‌ها فرآیند خود را انجام نمی‌دهند؛ اجزای تشکیل دهنده یخچال‌ها هم کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، گاز، ترموستات و جایخی می‌باشد که در ادامه هرکدام را معرفی کرده‌ایم.

کمپرسور

یکی از اجزای تشکیل دهنده یخچال کمپرسور است. یک مجموعه مکانیکی است که از دو بخش الکتریکی و مکانیکی تشکیل شده که در قسمت ذرون محفظه فولادی قرار دارند. مجموعه مکانیکی خود از پیستون، میلنگ و سوپاپ‌ها تشکیل شده است.

میلنگ توسط یک موتور آسنکرون داخل محفظه کمپرسور قرار دارد که در حال چرخش است که با این حرکت پیستون مانند یک تلمبه عمل می‌کند و با باز وبسته شدن سوپاپ‌ها، گازی که در لوله‌ها و سیلندر هست، به گردش در می‌آید و این گاز به طور مرتب از لوله برگشت مکیده و با فشار به لوله رفت وارد می‌شود. حرکت این گاز بصورت متناوب موجب سرماسازی می‌شود.

در داخل پوسته مقدار مشخص از روغنی که مخصوص به دستگاه وجود دارد که باعث روانکاری و خنک کردن قسمت الکتریکی و مکانیکی می‌شود.

[gap height=”3″]

کندانسور

کندانسورها مانند رادیاتور اتومبیل، خنک کننده یخچال‌ها هستند. کمپرسور بعد از چند دقیقه کار کردن گرم می‌شود که کندانسورها گازهای خارج شده را خنک کرده و باعث کاهش دمای کمپرسور می‎‌شود.

هزینه متوسط تعمیر یخچال

اواپراتور

کمپرسور یخچال، گاز فریون درون کانالهای اواپراتور را فشرده کرده و بخاطر خاصیت و گردشی که دارد باعث سرد شدن اواپراتور می‌شود.

در واقع وظیفه کمپرسور یخچال فشرده کردن گاز مبر است که در این حالت گاز داغ، گرمای خود را از دست داده و تبدیل به مایع می‌شود. در این حالت در اواپراتور مایع مبرد منبسط شده و به گاز تبدیل می‌گردد. کندانسور گرما را از یخچال گرفته و به محیط انتقال می‌دهد.

گاز

در یخچال‌های اولیه از گاز آمونیاک استفاده می‌شد، اما به دلیل خاصیت انفجار، عوارض ناگوار هنگام برخورد با بدن انسان و ترکیب شدن حالت مرطوب آن با مس و آلومینیوم، گاز فریون را جایگزین آن کردن. گاز فریون بی‌بو و قابل اشتغال نیست و موجب خوردگی فلزات نمی‌شود.

از معایب این گاز می‌شود به بالا بودن حجم آن، تخریب لایه ازن و ایجاد اثر گلخانه‌ای اشاره کرد.

ترموستات

وظیفه ترموستات متعادل نگه داشتن دمای یخچال است؛ به گونه‌ای که وقتی داخل یخچال گرم می‌شود (دما بالا میرود)، کمپرسور جریان برق را وصل کرده و داخل یخچال را خنک می‌کند و زمانیکه دمای داخل پایین آمد، ترموستات جریان برق را از کمپرسور قطع می‌کند.

 

جا یخی

روش کار این قسمت همانند یخچال است با این تفاوت که ترموستات برای دمای پایین‌تر تنظیم می‌شود، از گاز مبری استفاده می‌شود که دمای تبخیر پایین‌تری داشته باشد.

هزینه متوسط تعمیر یخچال

هزینه متوسط تعمیر یخچال

امکان دارد مشکلات مختلفی برای وسایل خانه از جمله یخچال پیش بیاید که مانع کارکرد درست و مناسب آن شود. پیش از آنکه با مرکز تعمیرات تماس بگیرید، پبشنهاد می‌شود تا حد امکان مشکلات ساده را خودتان برطرف کنید.

در ادامه مطالب، هزینه متوسط تعمیر یخچال، کمترین و بیشترین قیمت تعمیر و تعویض هریک از اجزا آن را به اشتراک گذاشته‌ایم. هزینه تعمیر یخچال، نسب به مدل‌های مختلف آن، متفاوت می‌باشند.

  • تعویض ترموستات یخچال

به علت تشکیل یخ و برفک، یکسره کارکردن کمپرسور، عدم خنک کاری کامل و کالیبره نبودن ترموستات: از ۱۵.۰۰۰ تومان تا ۹۵.۰۰۰ تومان

  • شارژ گاز یخچال

تعویض فیلتر درایر: ۱۰.۰۰۰ تومان

شستشوی کامل مدار: ۲۵.۰۰۰ تومان

رفع نشستی گاز و و کیوم: ۲۵.۰۰۰ تومان

شارژ گاز یخچال به علت نشت جوینت تریزون، صفحه تریزون، لوله‌های کمپرسور، کندانسور، لوله‌های دور درب، لوله‌های محافظ ساکشن، اواپراتور، درایر، لوله مویین: از ۱۱۰.۰۰۰ تا ۱۵۰.۰۰۰ تومان

  • تعویض فن یخچال

هزینه تعویض فن موتور: از ۶۵.۰۰۰ تا ۱۵۵.۰۰۰ تومان

هزینه تعویض فن داخل معمولی: از ۵۵.۰۰۰ تا ۱۱۵.۰۰۰ تومان

هزینه تعویض فن داخل سرامیکی: از ۱۱۰.۰۰۰ تا ۴۵۰.۰۰۰ تومان

  • تعویض تایمر

از ۴۵.۰۰۰ تا ۸۵.۰۰۰ تومان

  • تعمیر آبسرد کن یخچال

هزینه تعمیر آبسرکن یخچال ساید: از ۴۰.۰۰۰ تا ۱۳۰.۰۰۰ تومان

  • رفع آبریزی از یخچال

از ۵۰.۰۰۰ تا ۹۵.۰۰۰ تومان

  • تعویض لاستیک، رگلاژ، جابه جایی و لولای درب یخجال

هزینه تعویض لاستیک درب: از ۷۰.۰۰۰ تا ۱۶۵.۰۰۰ تومان

هزینه تعویض رگلاژ درب: ۳۵.۰۰۰ تومان

هزینه جابه جایی درب: ۷۵.۰۰۰ تومان

هزینه تعویض لولا بالایی درب: ۲۵.۰۰۰ تومان، لولا پایینی درب: ۲۰.۰۰۰ تومان و لولا وسط: ۳۰.۰۰۰ تومان

  • تعویض کمپرسور

تعویض کمپرسور به دلیل نیم‌سوز شدن، از فشار افتادن، سوختن و همچنین سروصدای اضافه: از ۹۵.۰۰۰ تا ۱۵۰.۰۰۰ تومان

هزینه شارژ گاز کمپرسور: از ۸۰.۰۰۰ تا ۹۰.۰۰۰ تومان

  •  تعویض رله و اورلود یا خازن

هزینه تعویض: ۲۵.۰۰۰ تومان

  • در هر مرحله متوسط هزینه عیب‌یابی و رفع آن از ۴۰.۰۰۰ تا ۶۵.۰۰۰ تومان متفاوت می‌باشد.

نتیجه‌گیری

پیشنهاد می‌کنیم اگر هزینه متوسط تعمیر یخچال، از نصف هزینه خرید آن بیشتر شد، به فکر خرید یخچال جدید باشید. قبل از خرید یخچال، بهتر است اطلاعات کافی در مورد نوع کارکرد، امکانات و طراحی داخلی آن طبق نیاز مورد بررسی قرار دهید تا علاوه بر خرید با قیمت و کیفیت مناسب، امکان تعمیر یخچال به حداقل برسد.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید