نکاتی درباره نگهداری از آبمیوه گیری

نگهداری از آبمیوه گیری هم مانند هر دستگاه دیگری، فوت و فن خود را دارد و اگر می خواهید مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید، باید از این فوت و فن ها آگاه باشید. استفاده از دستگاه ها باید به گونه ای صورت گیرد که آسیبی به آن ها وارد نشود و اجرای مختلف آن مدت زیادی به خوبی کار کنند. استفاده از آبمیوه گیری در اکثر خانه ها معمول است و می توان به کمک آن به راحتی آبمیوه هایی سالم و طبیعی تهیه کرد و از خانواده ی خود پذیرایی کرد. در این مطلب به بیان نکاتی درباره نگهداری از آبمیوه گیری میپردازیم تا شما به وسیله آن مدت بیشتری از دستگاه خود استفاده کنید.

آبمیوه گیری دارای تیغه هایی است که باعث می شود تا میوه ها، زخمی شوند و با فشرده کردن آن ها سبب تولید آبمیوه می شود. از این رو باید دقت داشته باشید که استفاده از این دستگاه باید با مراقبت کامل انجام گیرد و هیچ وقت دست خود را در محفظه ای که میوه را قرار می دهید نگذارید. همچنین مراقبت کودکان باشید که با دستگاه آبمیوه گیری بازی نکنند. حتی اگر این دستگاه به برق متصل نباشد، باز هم این امکان وجود دارد که تیغه های آن در دستان شما یا کودکتان فرو رود و آن را زخمی کند. از این رو اگر دستگاه آبمیوه گیری در منزل دارید آن را در دسترس کودکان قرار ندهید.

نکاتی در مورد استفاده و نگهداری از آبمیوه گیری

مدل های مختلفی از دستگاه آبمیوه گیری در بازار وجود دارد که هر کدام دارای طرح و عملکردی خاص هستند. ولی به طور کلی همه ی آن ها وجوه مشترکی با هم دارند. نگهداری از آبمیوه گیری باعث می شود تا کیفیت آبمیوه که به کمک این دستگاه تهیه می شود نیز به مرور تغییر نکند. قبل از آن که می خواهید از آبمیوه گیری استفاده کنید، باید قطعات آن را کاملاً چک کنید. معمولاً دستگاه های آبمیوه گیری دارای قسمت های متعددی هستند که می توان آن ها را از هم جدا کرد. از این رو هنگام استفاده باید قطعات مختلف بررسی شوند تا به درستی جا افتاده باشند و هنگام روشن کردن دستگاه، دچار ایراد در کارکرد خود نشوند.

پس از این که از آبمیوه گیری استفاده کردید و کارتان با آن تمام شد، حتماً همان لحظه آن را بشویید. تکه های میوه و آب میوه هایی که بر روی دستگاه می مانند ممکن است حالت اسیدی داشته باشند و باعث شوند تا تیغه ی آب میوه گیر که از جنس آهن است به سرعت زنگ بزند و دچار خوردگی شود. در این صورت کیفیت کار آن هم پایین خواهد آمد. علاوه بر این مرطوب ماندن و وجود مواد مغذی زیادی که در این اجزا بر جای می ماند، شرایط را برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند.

به همین علت است که اگر یادتان برود آن را تمیز کنید در مدت زمان کوتاهی متوجه وجود کپک های زیادی بر روی قسمت های مختلف دستگاه می شوید. از این رو برای حفظ بهداشت و سلامت خود و نگهداری از آبمیوه گیری حتماً آن را سریعاً تمیز کنید.

نگهداری از آبمیوه گیری با روش هایی ساده

نگهداری از آبمیوه گیری روش های ساده ای دارد که نه زمان زیادی از شما می گیرد، نه هزینه ای برایتان در بر دارد ولی می تواند یک آبمیوه گیری را سالها در کنار شما نگه دارد و نیازی به خرید مجدد این دستگاه ها نداشته باشید.

  • باید به این نکته دقت کنید که برای نگهداری از آبمیوه گیری برای مدتی طولانی، پس از هر بار که از آن استفاده کردید، با فرچه های کوچک تمام بخش های آن و محل خروج آبمیوه را تمیز کنید. برای این کار می توانید از مواد شوینده ی مختلف استفاده کنید. توری ها را با دقت بشویید تا تکه های میوه یا نکتارها در آن بر جای نماند. تکه های میوه می توانند بعد از مدتی بویی بد به این دستگاه بدهند. هیچ گاه برای شستشوی دستگاه از سیم ظرفشویی استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است بر روی بدنه ی دستگاه ایجاد خراش کند و به مرور تمیز کردن داخل این خراش ها سخت تر شود.

 

  • هنگام استفاده از آبمیوه گیری، آن را بر روی سطوحی قرار دهید که کاملاً صاف باشند و شیب دار یا دارای زائده نباشند. در غیر این صورت ممکن است هنگام استفاده از آبمیوه گیر، حرکت کرده یا واژگون شود.

 

  • میوه هایی که به صورت گوشتی هستند مانند سیب، انبه و … را قبل از قرار دادن در دستگاه به تکه های ریزتری تقسیم کنید تا از مجرای دستگاه به خوبی رد شوند. در این صورت نیازی به استفاده از ابزاری مانند گوشت کوب برای ورود آن ها به قسمت مشخص شده نیست و جلوی محفظه ی ورودی را هم نمی گیرند.

 

روش های دیگر نگهداری

  • محفظه ی داخلی اکثر آبمیوه گیری ها از جنس پلاستیک فشرده است. میوه ها نیز همگی دارای رنگدانه هستند و به همین علت ممکن است محفظه ی داخلی و خروجی آبمیوه گیری به مرور تغییر رنگ دهد. برای جلوگیری از این مشکل، حتماً باید این دستگاه ها را بعد از هر چند بار استفاده با مواد شوینده مناسب مانند وایتکس بشویید. البته باید دقت داشته باشید که کاملاً آن را آبکشی کنید تا این ماده از روی آن برطرف شود و بعد قطعات آن را جدا کرده و در معرض هوای آزاد به مدت چند ساعت قرار دهید.

  • برای تمیز کردن و نگهداری از آبمیوه گیری بهتر است از آب سرد استفاده کنید. برای هر بار تمیز کردن نیازی به استفاده از مواد شوینده نیست زیرا میوه ها دارای چربی نیستند و به راحتی از روی دستگاه پاک می شوند.

 

  • هنگامی که قصد دارید مقدار زیادی آبمیوه تهیه کنید، به ازای هر دو لیوان آبمیوه ای که می گیرید، یک بار محفظه ی دستگاه را خالی کنید و فیلترها را تمیز کنید. اجازه ندهید مقدار زیادی تفاله در داخل محفظه گیر کند. در این صورت هم آبمیوه درست گرفته نمی شود، هم به دستگاه و موتور آن فشار وارد نمی شود. در این مواقع معمولاً آبمیوه گیری تکان می خورد و برای این که بهتر کار کند بهتر است که سریع تر محفظه ی آن را خالی کنید.

 

  • برای نگهداری از آبمیوه گیری بهتر است که هر چند وقت یک بار لاستیک های خنثی کننده لرزش را در پایه های آن بررسی کنید. همچنین بعد از هر مدتی کار کردن با دستگاه، به آن استراحت دهید تا گرمای حاصل از اصطکاک دستگاه به واشرهای آن آسیب نرساند.

 

  • میوه های نرمی مانند موز، زردآلو، هلو و… را وارد آبمیوه گیری نکنید. این میوه ها دارای پوره ی زیادی هستند که منافذ آبمیوه گیری را می بندند و کارایی آن را پایین می آورد. می توانید در این مواقع از مخلوط کن استفاده کنید.

سخن پایانی

با همین نکات ساده می توانید در نگهداری از آبمیوه گیری خود بکوشید و مدت ها از آن استفاده کنید. در انتها امیدوارم که نکاتی درباره نگهداری از آبمیوه گیری بزای شما مفید واقع شده باشد. چنانچه قصد خرید آبمیوه گیری و یا دانستن نکات بیشتری راجع به آن دارید، پیشنهاد ما به شما این است که راهنمای خرید آبمیوه گیری را مطالعه نمایید.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید