نحوه شستشوی صحیح انواع لباس

در این مقاله می‌خواهیم نحوه شستشوی صحیح انواع لباس را بر اساس نوع پارچه هر لباس، به اشتراک شما خصوصا جوانانی که تازه ازدواج کرده‌اند و ممکن است نحوه شستشوی انواع لباس‌ها را ندانند، بگذاریم.

[gap height=”10″]

نکات مهم قبل از شستشوی لباس

قبل از اینکه در مورد انواع پارچه لباس و نحوه شستشوی آن صحبت کنیم، لازم است نکاتی را قبل از شستشوی متذکر بشویم تا نگه‌داری از لباس‌ها بالاتر رود:

  • درجه ماشین لباسشویی را با توجه به نوع پارچه انتخاب کنید.

[gap height=”2″]

  • از روی علائم بین‌المللی که بر روی لباس‌ها درج شده است، می‌توانید اطلاعات لازم برای شستشویی صحیح و مخصوص آن بدست آورید. بر روی این علامت‌‌ها نحوه شستشو، نوع مراقبت از پارچه، نحوه اتوکشی و یا قابل شستشو بودن یا نبودن، درجه حرارت لازم برای شستشوی انواع لباس را نمایش داده است.

[gap height=”2″]

  • در جدا سازی لباس‌های سفید از رنگی دقت کنید.

[gap height=”2″]

  • قبل از شستن لباس‌ها، داخل جیبهای آن را چک کنید تا کارت‌های مهم، چک و یا وسایل با ارزش داخل آن نماند. و همینطور دستمال کاغذی که پس از شستشو به حالت پرز به تمامی لباس‌ها میچسبد.

[gap height=”2″]

  • باقی ماندن مواد شوینده در لباس امکان بروز حساسیت پوستی، خصوصا در کودکان می‌شود؛ پس بهتر به خوبی آبکشی شود.
  • [gap height=”2″]

علامت بین‌المللی البسه
علامت بین‌المللی البسه

[gap height=”10″]

نحوه شستشوی صحیح انواع لباس

شستشوی لباس یکی از دغدغه‌های هر خانم خانه دار است. هر لباسی بعد از یک یا دوبار استفاده نیاز به شستشوی دارد. اما هر جنس از پارچه لباس احتیاج به شستن مخصوص به خود است تا کیفیت خود را از دست ندهد. در ادامه در مورد نحوه شستشوی صحیح انواع لباس، مطالبی را به اشتراک گذاشنه‌ایم.

[gap height=”3″]

لباس‌های پشمی

لباس‌های پشمی را یا با دست در آب سردو یا بصورت خشکشویی، شستشو دهید. هرگز با آب داغ لباس‌های پشمی را نشویید؛ چون بخاطر الیافی که دارندجمع می‌شود و یا به اصطلاح آب می‌رود.

[gap height=”2″]

شستشوی لباس پشمی
شستشوی لباس پشمی

[gap height=”2″]

لباس‌های استاتی

اگر در راهنمای شستشوی این نوع پارچه‌ها، قابل شستشو بودن قید شده باشد، می‌توانید لباس را با شوینده ملایم و آب نیم گرم شسته و از حرارت مستقیم دور نگه دارید؛ اما در غیر اینصورت فقط از طریق خشکشویی تمیز کنید.

[gap height=”2″]

لباس‌های آکریلیک

این نوع پارچه‌ها قابل شستشو هم با دست و هم با ماشین لباسشویی هستن. آنها را قبل از شستشو به پشت برگدانید.

[gap height=”2″]

لباس‌های نخ یا کتان

این جنس لباس‌ها به دلیل الیاف محکمی که دارند، دمای بالای آب را می‌توانند تحمل کنند. این لباس‌ها وقتی هنوز مرطوب هستنداز اتوی بخار یا اسپری آب هنگام اتوکشی استفاده کنید. اگر لباس‌های سفید نخی را با سفید کننده‌ها لکه‌گیری می‌کنید، آن را به خوبی آب بکشید تا مایع سفید کننده به صورت لکه روی لباس‌ها باقی نماند.

[gap height=”2″]

پارچه کشی و یا استرجی

از سفید کننده برای شستشوی این نوع پارچه استفاده نکنید؛ زیرا باعث از بین رفتن الیاف آن می‌شود. در ماشین لباسشویی این نوع پارچه‌ها را نشویید زیرا به سرعت رنگ می‌گیرد. این لباس‌ها را یا با دست و شوینده‌ای ملایم و آب گرم، و یا در لباسشویی با درجه مخصوص الیاف مصنوعی بشویید.

[gap height=”2″]

پارچه‌های نایلونی و یا پلی‌استر

بخاطر الیاف ظریفی که دارند یا با دست بشویید و یا اگر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، بر روی درجه الیاف مصنوعی قرار دهید.

[gap height=”2″]

پارچه‌های ابریشمی

شستشوی لباس ابریشمی به این گونه است که به آرامی با دست و آب گرم و صابون شسته و آبکشی شوند. ابریشم چون رنگ شده است و رنگ پس می‌دهد، بهتر است خشکشویی شود. آب اضافه را با کمی فشردن از آن بگیرید و در حالت مرطوب با در جه مخصوص اتو کنید.

[gap height=”2″]

کت وشلوار و پالتو

این لباس‌ها تنها باید خشکشویی شوند و هنگام اتوکشی از حرارت ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد و بخار استفاده شود.

[gap height=”2″]

لباس‌های رنگ تیره و جین

این دسته از لباس‌ها به دلیل اینکه زنگ از دست می‌دهند و بور و کدر می‌شوند، توصیه می‌کنیم آنها را در تشت حاوی آب سرد، مایع شستشوی لباس و یک فنجان سرکه سفید قرار داده، و بعد از نیم ساعت خیسانده شدن، لباس را با آب سرد آبکشی کنید.

[gap height=”10″]

شستشوی صحیح لباس جین
شستشوی صحیح لباس جین

نتیجه‌گیری

برای اینکه لباس‌هایتان کیفیت خود را از دست ندهند بهتر است به نحوه شستشوی و علائم بین‌المللی که بر روی هر لباسی درج شده، توجه کنید تا علاوه بر کیفیت، مدت طولانی‌تری برایتان بماند.  و در انتها، لباس‌هایی که که با ماشین لباسشویی قابلیت شستشو دارند، باید علاوه بر پودر مناسب لباس، از ماشین لباسشویی مناسب و خوب استفاده کرد.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید