مقایسه کولر آبی توان با کولر آبی انرژی

کولر آبی انرژی یکی از کولرهای تبخیری است که در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرد. این کولر در مقایسه کولر آبی توان می تواند به عنوان یک رقیب برای این دستگاه باشد و در این مقاله سعی داریم مقایسه ای بین این دو کولر آبی داشته باشیم تا بهتر بتوانید در هنگام خرید کولر، انتخابی خوب داشته باشید. با توجه به این که هر دو برند کولر آبی انرژی و توان دارای مدل های مختلفی هستند می توان گفت قدرت انتخاب زیادی را بین مدل های مختلف آن ها دارید که بیشتر به حجم هوادهی و ابعاد آن ها بستگی دارد؛ اما چه تفاوت ها و چه شباهت هایی بین این دو برند کولر آبی وجود دارد؟

شباهت های بین کولر آبی انرژی و کولر آبی توان

همانطور که از نام این دو کولر پیداست، هر دو جزو کولرهای آبی یا تبخیری هستند که آب را تبخیر کرده و با پرتاب هوا با دمای پایین تر بدین صورت هوای محیط را خنک می کنند. از این رو عملکرد هر دو کولر مشابه هم است و از نظر کارایی تفاوت چندانی با هم ندارند.

این دو کولر آبی دارای بخش سلولزی هستند که به جای پوشال های قدیمی در کولرهای آبی مورد استفاده قرار گرفته اند. این پوشال ها یک سری معایب داشتند که باعث شدند تا از چرخه ی تولید کولر آبی حذف شده و سلولز جایگزین آن شود. پدهای سلولزی در کولر آبی انرژی و توان دارای کارایی بسیار بیشتری است. پخش یک نواخت آب و عدم ایجاد آهک و همین طور عدم رشد باکتری ها و قارچ ها بر روی آن سبب شده تا هوایی تمیزتر و مناسب تر به بیرون پرتاب کنند.

هوادهی کولر آبی انرژی و کولر آبی توان

هوادهی هر دو کولر دارای باد دهی از سمت بالا و سمت بغل است و می توان آن ها را در بخش هایی از ساختمان مانند پنجره ها و پشت بام ها تعبیه کرد. کولرهایی که در پشت بام نصب می شوند باید دارای کانال کشی باشند و معمولاً این کانال ها به بیش از یک اتاق یا سالن ارتباط دارد و سبب می شود تا بخش های مختلف ساختمان به کمک آن خنک شود. در هر دو نوع کولر آبی انرژی و توان میزان ورودی آب حدود ۱.۴ اینچ است که ممکن است در زمان استفاده از آن ها به علت ایجاد گرده های آهک در آن ها کمتر هم شود.

هر دو کولر به کمک پمپ، آب را به سمت بالای پدهای سلولزی هدایت می کنند و بدین صورت آب به صورت یکنواخت توسط لوله های پخش کننده در بخش های مختلف پد ریخته شده و خنک شدن هوا را سبب می شود. کولر آبی انرژی و توان را می توان بر روی دورهای زیاد و کم تنظیم کرد و بسته به نیاز و میزان دمای هوا از آن ها بهره برد.

مقایسه و تفاوت های بین کولر آبی انرژی و کولر آبی توان

استفاده از ورق گالوانیزه در کولر آبی توان سبب شده است که خنک کنندگی این محصول بیشتر شود البته از ورق گالوانیزه در کولر آبی انرژی نیز استفاده شده است. پدهای سلولزی که در این کولرهای آبی مورد استفاده قرار گرفته است دارای عمر طولانی است. البته برخی از مدل های قدیمی تر کولرهای آبی توان و انرژی دارای پوشال هستند که قیمت آن ها نیز مناسب تر است.

در کولر آبی انرژی راندمان خنک کنندگی بیش از ۸۳ درصد است که نشان دهنده ی کارایی بالای این کولر است. همچنین صدای بسیار کمی را تولید می کند و بدین صورت در زمان خواب مشکلی ایجاد نمی کند. با توجه به این که کولر انرژی دارای کنترل ترموستاتیک است می توان آن را بر روی دمای مشخصی تنظیم کرد و در زمان گرم یا سرد شدن هوای اطراف، این دما حفظ شود. همچنین کنترل ایمنی و کلید قطع دو قطب نیز برای جلوگیری از مشکلاتی مانند برق گرفتگی یا اتصال کوتاه در آن تعبیه شده است.

پوشش بدنه کولر

در کولر آبی انرژی از رنگ پودری بر روی بدنه استفاده شده است که سبب می شود تا در برابر شرایط جوی مانند اقلیم های گرم، مرطوب، خشک و … مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

از سوی دیگر کولر آبی توان نیز یک سری قابلیت ها دارد که به آن ها می پردازیم. با توجه به این که رنگ ورق گالوانیزه در کولر مهم است، استفاده از رنگ های مناسب و مکانیزم رنگ رزی در این کولر به خوبی مد نظر قرار گرفته است. پوشش بدنه کولر آبی توان از رنگ پودری الکتروستاتیکی است که ضخامت آن حدود ۷۰ میکرون است. از این رو می تواند مقاومت لازم را داشته باشد و از فرسودگی ورق گالوانیزه جلوگیری کند. در این کولر بدنه به صورت یکپارچه نیست و در صورتی که یکی از بخش های آن دچار پوسیدگی یا ضربه و شکستگی شد می توان آن را به تنهایی تعویض کرد و نگرانی از بابت هزینه های اضافی برای دیگر بخش ها نداشت.

مقایسه دیگر

برخی از مدل های جدید کولر آبی انرژی و توان را می توان به ریموت کنترل نیز تجهیز کرد و برخی از مدل های جدید آن این کنترل را بر روی بسته بندی خود دارند. از این رو کار کردن با آن ها راحت تر می شود. از نظر توان و قدرت هوادهی مدل های مختلف کولرهای آبی توان و انرژی با هم تفاوت چندانی ندارند. به عنوان مثال مدل EC0550 انرژی و TG55CTG55 که سایز و ابعاد تقریباً هم اندازه دارند، به ترتیب دارای بیشتری توان باد دهی ۶۴۶۰ و ۶۳۰۰ هستند. علاوه بر این وزن کولر آبی توان نسبت به انرژی در سایزهای هم اندازه معمولاً کمتر است و این یک مزیت برای آن محسوب می شود.

انتخاب کولر آبی انرژی یا کولر آبی توان؟

اگر می خواهید بین این دو برند یکی را انتخاب کنید، می توان گفت چندان تفاوتی با هم ندارند. هر دو برند دارای مدل های مختلفی از نوع پوشالی و پد سلولزی هستند و می توانند قابلیت های یکسانی در مدل های جدید خود داشته باشند. به همین علت انتخاب هر کدام از آن ها بیشتر به سلیقه ی شما برمی گردد و این که کدام یک بیشتر مورد پسندتان باشد.

کولر آبی که انتخاب می کنید باید بر اساس شرایط ساختمان باشد. به عنوان مثال این که باددهی کولر از سمت بالا باشد یا از سمت بغل به مکانی که کولر باید تعبیه شود بستگی دارد. همچنین سایز این دستگاه و حجم باددهی آن نیز بسته به متراژ فضا و میزان گرمی هوا بستگی دارد. با توجه به این که کولرهای آبی بیشتری مصرف را در کشور ما دارند و در اکثر شهرهای کشور می توان برای سرمایش از آن ها استفاده کرد، در زمان انتخاب یا خرید کولر آبی انرژی یا توان باید از فروشنده اطلاعات کاملی در این مورد دریافت کنید تا بدانید کدام نوع برای شما مناسب تر است.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید