معرفی ده گل آپارتمانی که به تصفیه هوای منزلتان کمک می‌کند

گل آپارتمانی از جمله عناصر تزیینی و طبیعی است که همه افراد در کل دنیا به خصوص در ایران علاقه‌ی زیادی به بودن آنها در خانه‌هایشان دارند. گل آپارتمانی علاوه بر دکوراسیون داخلی و زیبایی که به خانه‌ها می‌دهند تاثیر بسزایی در پاکسازی هوا از میکروب‌ها و قارچ‌های مضر دارد. و نقش یک فیلتر هوایی را برای ما بازی می‌کند. هدف از نوشتن این یادداشت آشنایی با گلهای آپارتمانی و طریقه مراقبت از این گلها است.

گل آگلونما

آگلونما یک گیاه با برگهای ابلق و ساقه‌های کوتاه است. گل‌های این گیاه آگلونما سفید است و در تابستان آشکار می‌شود. میوه‌های آن قرمز رنگ می‌باشد.

گل آگولما

طریقه مراقبت از گل آپارتمانی آگلونما

به نور کافی نیاز دارد و از آفتاب مستقیم بیزار است. این گل در هر جای آپارتمان که نور کافی وجود داشته باشد زنده می‌ماند. در زمستان در داخل خانه نگهداری می‌شود و حداقل دمای قابل تحمل برای این گیاه ۱۰ الی ۱۵ درجه می‌باشد در زمستان رشد این گیاه کندتر می‌شود و باید به آن مقدار آب کمتری داده شود. باید مراقب باشیم گیاه را در نزدیکی شوفاژ و بخاری قرار ندهیم. باید بین آبیاری ها اجازه دهیم که سطح خاک گلدان خشک شود و بین هر دو هفته یکبار از کود محلول استفاده کنیم. هر سه سال یکبار خاک گلدان را باید عوض کنیم و چون گیاه آگلونما به رطوبت نیاز دارد در تابستان باید برگهایش را اسپری کنیم. تکثیر این گیاه را درفصل تابستان انجام دهیم.

گل پپرومیا یا قاشقی

گل پیرومیا یا قاشقی یکی از  گیاهان مقاوم است که همیشه سبز است. این گل از خانواده‌های فلفل هاست.

گل قاشقی

طریقه مراقبت از گل آپارتمانی پیرومیا

نیم ساعت سایه آفتاب و کنار پنجره نیاز دارد و باید مراقب باشیم که در تیر‌رس نور مستقیم خورشید نباشد. حداکثر دمایی که باید برای گل قاشقی به کار ببریم ۲۴ درجه و حدقل درجه دما ۱۸ است ولی تا ۱۰ درجه هم مقاومت نشان می‌دهد به طور کلی این گیاه به هوای خنک نیاز دارد.

برای آبیاری در تابستان دو بار و در زمستان یکبار آبیاری توصیه می‌شود. ریشه‌های گل قاشقی سطحی و ریز است و ترجیحا گلدان‌های کوچک برای این گل مناسبتر است. اواخر بهار یا تابستان بهترین زمان برای گرفتن قلمه ساقه یا برگ است.

گل قهر و آشتی

گل قهر و آشتی یک بوته رونده با ساقه های چوبی به رنگ های قرمز و قهوه ای پوشیده از خارهای خمیده و انحنا دار است. دارای گلها صورتی رنگ وتشکیل شده از گلبرگ های سوزنی شکلی هستند که در مجموع ساختاری کروی شکل را تشکیل می‌دهند. برگ های گیاه قهر و آشتی تا حدودی شبیه سرخس می‌باشد. این گل از خانواده لوبیا سانان است. در اوایل تابستان به بازار می‌آید. یکی از خصوصیات جالب گل قهر و آشتی این است که با دست زدن به برگهایش آن برگها جمع می‌شود.

گل قهر و آشتی

طریقه مراقبت از گل آپارتمانی قهر و آشتی

این گل به نور زیاد ولی غیر مستقیم نیاز دارد. و برای بسته و باز شدن برگهایش نیازمند انرژی است و این انرژی را از طریق نور تامین می‌کند. زمانی که ما به گل قهر و آشتی دست می‌زنیم بسته می‌شود؛ به خاطر کمبود انرژی است. گل قهر وآشتی نیاز به آبیاری زیاد دارد و باید آب زیادی به این گل داده شود. مقدار رطوبتی که نیاز دارد رطوبت متوسط است و تحت هیچ شرایطی نباید روی گل را آبپاشی کنیم.  این گیاه مناسب برای نگه داری در بالکن است.

گل حسن یوسف

گل حسن‌يوسف از خانواده نعناعيان است. در میان ایرانیان بسیار محبوب است. و دارای رنگها و تنوع مختلفی است. و دلیل محبوبیت گل حسن یوسف آسان بودن در نگهداری و تکثیر این گیاه می‌باشد. نام علمی این گیاه Coleus blumeiاست.گل حسن یوسف

طریقه مراقبت از گل آپارتمانی حسن یوسف

این گل به آبیاری یک روز در میان نیازمند است. گل حسن یوسف مکان‌های نیم سایه را می‌پسندد و در چنین شرایطی رشد و رویش خوبی دارد. برای گیاه حسن یوسف دمای روزانه ۲۳ الی ۲۹ درجه سانتی‌گراد و دمای شبانه ۲۰ الی ۲۱ درجه سانتی گراد مناسب است. این گیاه توسط قلمه و شاخه تکثیر می‌شود و بهتر است که ما قلمه‌ها را در اوایل تابستان تا اواخر پاییز تهیه کنیم.

گل پوتوس

پوتوس از خانواده گل‌شیپوریان و از گیاهان مقاوم آپارتمانی است که نیاز به مراقبت چندانی ندارد، به همین دلیل هم گزینه ی مناسبی برای دکوراسیون در خانه های آپارتمانی، دفاتر اداری محسوب می شود.

گل پوتوس

طریقه نگهداری از گل آپارتمانی پوتوس

گل پوتوس نیاز به نور متوسط دارد. و در مقابل سایه مقاوم است. برای آبیاری گل پوتوس در تابستان هر ۴ الی ۵ روز یکبار و در زمسان هر هفته یکبار و در زمان آبیاری باید به این نکته توجه کنیم که سطح خاک بین دو آبیاری باید خشک باشد. برای گل پوتوس ۳ بار در هفته و در تابستان ۲ بار در هفته به غبار پاشی نیاز دارد.

گل سانسوریا

گل سانسوریا یا شمشیری یا نیزه ای که در انگلیس گاهی به آن زبان مادر شوهر (Mother in lows tongu) می گویند. این گیاه برای فضای کم نور آپارتمان یک گیاه بسیار مناسب است و این گیاه هوای آلوده را به بهترین شکل تصفیه می‌کند.

گل سانسوریا

شرایط نگهداری گل آپارتمانی سانسوریا

گل سانسوریا در مقابل نور کم بسیار مقاوم است و در نور کامل و غیر مستقیم بهترین شرایط را دارا است. این گیاه قادر به تحمل دمای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. نیاز آبی گیاه سانسوریا بسار پایین بوده در تابستان هفته‌ای یک الی ۲ بار و در زمستان هر سه هفته یکبار می‌باشد. برای این گیاه تعویض گلدان هر سه سال یکبار انجام شود.

گل آپارتمانی فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین یا بنجامین انجیری، نام علمی آن‌ ficus benjamina است. نوعی گیاه گلدار است که ازدسته گل‌سرخ‌سانان قرار دارد. اصالت اصلی این گیاه جنگل‌های استوایی آسیا به ویژه هندوستان است. فیکوس بنجامین یکی از گیاهان آپارتمانی  است که قدرت سازش با محیط مکان‌های سرپوشیده را دارد. این گل زیبا از خانواده ی موراسه است. از معیار زیبایی این گیاه برگ و تنه آن است و گل نمی‌دهد.

گل فیکوس بنجامین

طریقه مراقبت از گل آپارتمانی فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین در منزل تا سه متر هم رشد می‌کند این گیاه به تغییر مکان و جابه جایی بسیار حساس است. برای آبیاری باید از آب مقطر یا آب بدون کلر استفاده کرد. و باید به این نکته نیز توجه کنیم که در هر بار آبیاری باید خاک گلدان خشک شده باشد. اگر آبیاری زیاد باشد برگ‌های آن زرد می‌شود. گل فیکوس بنجامین نیاز به نور فراوان دارد و تابش ملایم خورشید در صیح یا عصر به مدت ۱ الی ۲ ساعت کافی است. و دمای ۲۱ الی ۲۶ درجه سانتی‌گراد برای این گل مناسب است.

گل بگونیا

گل آپارتمانی بگونیا (Begonia)، از گیاهان پایا و گلدارا است. بگونیا بومی آب و هوای نیمه‌گرمسیری و گرمسیری مرطوب است. به طور معمول بعضی از گونه‌ها در هوای سرد وداخل خانه‌ها به عنوان گیاه خانگی و زینتی رشد می‌کنند.بگونیا

طریقه نگهداری گل آپارتمانی بگونیا

نور مورد نیاز برای این گیاه نور غیر مستقیم و زیاد است. مهمترین عامل برای از بین رفتن این گل نبودن نور کافی است. اگر در خانه خود نور زیاد ندارید از خریدن این گل خودداری کنید. دمای مناس برای گل بگونیا حدود ۲۴ درجه در روز و ۱۶ درجه در شب می‌باشد.

گیاه شلفرا

گل شلفرا یک گیاه آپارتمانی با نام درخت چتر است. شلفرا یک گل همیشه سبز و بومی مناطق گرمسیر است. نام علمی این گل  Schefflera actinophylla، از خانواده Araliaceae می‌باشد.

گیاه شلفرا

طریقه نگهداری از گیاه آپارتمانی شلفرا

این گیاه به شکل تک ساقه‌ای و سبز است و رشد بسیار کندی دارد. گل شلفریا تحمل خشکی بالایی دارد ولی باید خاک آن را مرطوب نگه داریم و آبیاری آن در تابستان هفته‌ای۲ الی ۳ بار و در زمستان هفته‌ای یک بار انجام دهیم. دمای گیاه شلفریا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است و در زمستان حداقل نباید زیر ۱۸ درجه سانتی‌گراد برسد. بهترین خاک برای گل شلفریا خاک باغچه و کود خاک برگ و کود دامی پوسیده است. برای تکثیر گل شلفریا ابتدا باید قلمه ریشه‌دار کنیم بعد آنها را بکاریم طول قلمه باید ۱۵ سانتی‌متر باشد. ریشه کردن ساقه ۳۰ روز طول می‌کشد.

نخل شامادورما

نخل شامادورا یا نخل بامبو با نام انگلیسی Parlour Palm نام علمی Chamaedorea elegans از خانواده اریکاسه که به طور کل ارتفاع آن از ۲ متر تجاوز نمی‌کند و به خاطر تحمل سایه نیاز به نور کم دارد. نخل شلمادورا گیاهی مناسب برای نگهداری داخل آپارتمان می‌باشد.

نخل شادورما

طریقه مراقبت از نخل شادورما

حداقل دمای مناسب برای نخل شادورما ۱۶ الی ۱۸ درجه سانتیگراد است. و حداکثر دما بین ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتی گراد می‌باشد. باید توجه داشته باشیم این گل را در مقابل وزش بادهای سرد(مثل کولر) است قرار ندهیم. برای رشد نخل شادورما این گیاه به نور زیاد وابسته نیست. و در شرایط سایه و نور متوسط می‌تواند رشد کند. تکثیر گیاه شادورما از طریق بذر و تقسیم بوته در بهار و تابستان ممکن است.

نتیجه گیری

ما در این یادداشت ده گل آپارتمانی را به شما عزیزان معرفی کردیم. توصیه ما به شما عزیزان استفاده کردن از این گل‌ها در خانه هایتان است چون علاوه بر زیبایی که به منزل شما می‌دهد. در شادابی روحیه اعضای خانواده نیز تاثیر بسزایی دارد و مهمتر از آن به دلیل آلوده بودن آب و هوا برای سلامتی و تصفیه هوای خانه هایمان استفاده کردن از گلهای آپارتمانی و ترویج فرهنگ آن بسیار الزامی است.

شما در منزلتان از چه گلهایی برای تصفیه هوا استفاده می‌کنید؟ تجربیات خود را با مخاطبان ما و تیم مجله نستلن در میان بگدارید. 🙂

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید