علل خرابی یخچال فریزر و راه های برطرف کردن آن

خرابی یخچال و بخش های مختلف آن که شایع است می تواند یکی از مشکلات اساسی باشد که رفع آن ها کمک زیادی به شما می کند. حل مشکل خرابی یخچال در برخی مواقع به راحتی انجام می گیرد و همین که بدانید چگونه شایع ترین علل خرابی این دستگاه ها را رفع کنید می توانید در هزینه های تعمیرات آن صرفه جویی زیادی کنید. برخی از شایع ترین علل خرابی یخچال فریزر و راه های برطرف کردن آن در زیر مورد بررسی قرار گرفته اند.

علل خرابی یخچال فریزر و را حل های آن

در ادامه پنج مورد از علت های خراب شدن یخچال فریزر و راه حل های برطرف شدن آن را بیان میکنیم.

خرابی یخچال و صدای زیاد آن

 

سر و صدای زیاد یخچال ممکن است به علت های مختلفی باشد. صداهای زیادی ممکن است از یخچال شنیده شود. اگر صدای موتور یخچال زیاد است باید موتور فن اواپراتور را تعویض کرد. ممکن است صداهایی مانند ریختن آب در یخساز یا ریختن یخ از این بخش به درون جعبه جای یخ و مواردی از این قبیل نیز برای فریزر صدا ایجاد کنند؛ اما اگر از این صداها صرفنظر کنیم، صدای موتور باید بررسی شود و عملکرد آن را به حالت عادی برگردانید.

کارکرد طولانی و خاموش نشدن و خرابی یخچال فریزر

 

اگر یخچال به صورت پیوسته کار کند، نه تنها صدای زیادی تولید می کند بلکه هزینه های مصرف انرژی آن نیز بالا می رود. به دلایل زیر ممکن است یخچال به صورت طولانی مدت کار کند و خاموش نشود.

– تنظیم دمای یخچال بر روی مقادیر پایین باعث می شود که یخچال به صورت مداوم در حال کار کردن باشد. از این رو استهلاک و کارکرد زیاد کمپرسور باعث ایجاد مشکل می شود. همچنین عمر مفید این دستگاه کاهش می یابد. باید به این نکته دقت کنید که دماهای پایین ممکن است علاوه بر ایجاد مشکلات فوق، یخ زدن مواد غذایی را در یخچال سبب شود از این رو دمای ۳ تا ۴ درجه بهترین دما برای این دستگاه ها است.

– وجود گرد و غبار و آلودگی های این چنینی در محیط خانه و اطراف بخش هایی از یخچال مانند کویل های کندانسور سبب می شود تا مشکلاتی مانند خاموش نشدن و خرابی یخچال صورت گیرد. از این رو تمیز کردن غبار و آلودگی های مختلف از روی این بخش سبب می شود تا کارکرد یخچال فریزر بهبود پیدا کند.

– موارد دیگری مانند خرابی هیتر دیفراست، ترموستات دیفراست، تایمر دیفراست و … ممکن است ایجاد مشکل خاموش نشدن این دستگاه را در پی داشته باشند و در این مواقع باید از تعمیرکاران با تجربه در این زمینه کمک خواست.

خرابی یخچال فریزر و برفک زدن آن

 

برخی مواقع بخش یخچال در این دستگاه ها دچار یخ زدگی می شود. برفک یخچال به علت این که هوای سرد و گرم داخل و بیرون یخچال با هم تداخل پیدا می کنند ایجاد می شود. از این رو برخی مواقع در داخل یخچال برفک و به مرور یخ هایی را مشاهده می کنیم که عملکرد این بخش را تحت الشعاع قرار می دهد. اگر برفک در اطراف درب یخچال ایجاد شده باشد، نشان می دهد که درب یخچال به درستی بسته نشده است. از این رو بسته شدن آن، قرار گرفتن مواد غذایی در آن بدون وجود مزاحمت برای درب یخچال و سالم بودن واشر درب همگی باید بررسی شوند.

واشر یا بست یخچال باید به صورت کامل درب را پوشش دهد و اجازه ی ورود هوای مرطوب و گرم را به داخل یخچال ندهد. هر گونه پارگی یا ساییدگی در این بست ها سبب می شود تا برفک و یخ در یخچال ایجاد شود. دمای بسیار پایین یخچال سبب می شود تا برفک های ریزی در اکثر جاهای یخچال دیده شود. از این رو بهتر است که دمای آن را در حد استاندارد قرار دهید و خیلی آن را پایین نبرید. اگر برفک در همه جا قرار دارد و یخ زده و سخت شده است، احتمالاً درب یخچال برای مدت زیادی باز مانده است. ابتدا در بخش اطراف درب سپس در کل یخچال یخ زدگی مشاهده می شود. برای حل این مشکل دو مرحله یخ زدایی سبب می شود تا حالت عادی به عملکرد دستگاه برگردد.

خرابی یخچال در بخش هایی مانند هیتر، تایمر یخ زدایی، برد کنترل کننده، بیمتال و … سبب می شود تا در قسمت عقبی یخچال و فریزر که سیم پیچ اواپراتور قرار دارد، برفک ایجاد شود و برای رفع این مشکل بهتر است از افراد متخصص در این رابطه کمک گرفت.

خرابی یخچال و روشن نشدن آن

 

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که یخچال می تواند داشته باشد اتومات نکردن و روشن نشدن این دستگاه است. امکان فساد مواد غذایی در این مواقع بالا می رود. در صورتی که این مشکل ادامه پیدا کند یا زمان وقفه بین دو روشن شدن یخچال طولانی شود، نیاز است تا برای حل مشکل خرابی یخچال فکری کنید. برخی از علل شایع روشن نشدن یخچال موارد زیر است.

– سوئیج کنترل دمای سرد فن و کمپرسور را راه اندازی می کند. تا زمانی که فن شروع به کار نکند دستگاه یخچال فریزر روشن نمی شود. از این رو در صورتی که در این سوئیج و مدار آن ایرادی به وجود آید، ایراد دستگاه از بین نمی رود.

– ممکن است در رسیدن برق به دستگاه مشکل وجود داشته باشد. در این مواقع بهتر است ابتدا فیوز برق، کابل یخچال و دوشاخه و پریز را بررسی کنید.

– برد کنترل الکترونیکی در زمان خرابی یخچال و روشن نشدن آن باید مورد بررسی قرار گیرد. قطعات الکترونیکی برد گران قیمت و حساس هستند. البته بررسی و تعمیر این بخش باید توسط افراد متخصص و تعمیرکاران خبره صورت گیرد.

– رله اورلود نیز یکی از مواردی است که می تواند به روشن نشدن یخچال بیانجامد اگر با صدای کلیک مانند خفیفی در یخچال مواجه شدید و پس از آن یخچال روشن نشد، می توانید به ایجاد مشکل در رله اورلود شک کنید.

خرابی یخچال فریزر و بالا بودن دمای آن

 

عدم کارکرد صحیح ترموستات یخ زدایی سبب می شود تا دمای یخچال فریزر مناسب نباشد. اگر دما در بخش فریزر بالا است و بخش یخچال به درستی کار می کند، می توانید موارد زیر را بررسی کنید.

– اگر یخچال فریزر در دمایی نامناسب قرار گرفته باشد و دما بیش از حد بالا باشد ممکن است نتواند به راحتی دمای مورد نظر شما را تأمین کند و حتی فشار بالایی به موتور آن وارد شود.

– سیم پیچ اواپراتور در بخش پشتی یخچال فریزر ممکن است به شدت یخ زده باشد. در این مواقع می توانید دستگاه یخچال فریزر را برای مدتی از برق بکشید تا این بخش از یخ زدگی خارج شود. این مشکل ممکن است به دلایل متعددی مانند عملکرد نامناسب سنسور یخ زدایی و برد کنترل و هیتر یخ زدایی صورت گیرد. همچنین سنسورهای دما یا ترموستات ممکن است به خوبی کار نکنند و به همین علت مشکلاتی مانند خرابی یخچال و عدم ایجاد دمای مناسب را سبب شوند.

سخن آخر

 

در پایان امیدواریم که مطب علل خرابی یخچال فریزر و راه های برطرف کردن آن برای شما مفید واقع شده باشد. خواهشمندیم نظرات و تجربیات خود را در این خصوص با ما در میان بگدارید. پیشنهاد میکنیم که اگر تمایل به خرید یخچال فریزر دارید قبل از اقدام به خرید، راهنمای خرید یخچال فریزر را با دقت مطالعه نمایید تا بتوانید از میان انواع یخچال فریزر های موجود یکی از یهترین ها که مناسب نوع مصرف و نیاز شماست را برگزینید.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید