طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

هماهنگ‌سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیا در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه معماری داخلی آفرینش فضاست، با سبک خاص و ریزه‌کاری متفاوت که براساس سلیقه و نیازهای روز تغییر می‌کند. طراحی دکوراسیون داخلی هنر و علم ارتقاء یک ساختمان برای دستیابی به یک محیط سالم و زیبایی شناختی است. طراحی داخلی یک حرفه چند منظوره شامل توسعه مفهومی، برنامه‌ریزی فضایی، بازرسی سایت، تحقیق و مدیریت ساخت و ساز و اجرای طرح است. طراح داخلی هم کسی است که طبق مولفه‌های ذکرشده، پروژه را اداره می‌کند.

تاریخچه، راهکار و توصیه هایی برای طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان

[gap height=”3″]

طراحی داخلی غار نشینان
طراحی داخلی غار نشینان

طراحی دکوراسیون داخلی امری نو و تازه نیست؛ این مطلب را از نقاشی‌های غارنشین‌ها می‌توان فهمید. علاوه بر آن مصریان علاقه زیاد به تزیینات داشتند؛ به گونه‌ای که حتی پایین‌ترین قشر خدمتکاران آنها،لوازم روزمره خود را تزیین می‌کردند. رومیان، اساتید سرآمد طراحی جهان خصوصا در زمینه کلاسیک هستند؛ آنها علاقه به زندگی مجلل و پر زرق و برق داشتنند به گونه‌ای که ثروت و موقعیت اجتماعی خود را به نمایش می‌گذاشتند. از شگفت‌آورترین موفقیت طراحی داخلی آنها نقاشی دیواری و موزاییک‌کاری بوده است. اما برخلاف رومیان، یونانیان در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی درخششی نداشتند ولی در معماری خارجی مانند شهر آتن از شهرت خاصی برخوردار بودند. در ملل‌های شرق هم، با مبلمان، تزیینات چینی، استفاده از فرش ایرانی، مجسمه و نقاشی های پر زرق و برق هندی و … علاقه و ذوق به طراحی داخلی کاملا آشکار است. تاریخچه طراحی داخلی بیش از صدسال است. اصطلاح تزیین داخلی و یا طراحی داخلی اولین بار در آمریکا به کار برده شده است.

راهکار و توصیه هایی برای طراحی دکوراسیون داخلی

اگر در فکر تغییر دادن دکوراسیون منزل خود هستید، علاوه بر سلیقه و نظر خود، پیشنهاد می‌شود به نظر طراحان داخلی هم توجه داشت باشید . پیشنهادهایی که طراحان به آن توجه دارند، علاوه بر زیبایی و آرامش بخشید به محیط منزل، سادگی و در عین حال کم هزینه بودن آن است. در زیر چند مورد از راهکارهای طراحان معماری داخلی را برای به اشتراک می‌گذاریم

۱- نقاشی کردن دیوارها :کارشناسان دکوراسیون داخلی بر این عقیده هستند که رنگ آمیزی دیوارها، از سریع‌ ترین و ارزان ترین راه‌های به وجود آوردن تنوع در طراحی داخلی منزل است و تاثیر مستقیم با روحیات افراد دارد. دیوارها را با رنگ‌های پرانرژی و مناسب رنگ آمیزی کنید.

[gap height=”3″]

رنگ آمیزی دیوار

۲- جفت انتخاب کردن وسایل : با این کار می‌توانید نظم را به منزل خود دعوت کنید. استفاده از وسایل تزئینی جفت (مانند صندلی، گلدان، شعله های دیواری و دکوری های دیواری) در چیدمان و تزئین منزل مناسب است.

۳ -پر کردن خانه با تزیینات طبیعی : به گل ها و سنگ های طبیعی بیشتر فکر کنید. کارشناسان دکوراسیون داخلی بر این عقیده هستند که چرا از گیاهان وحشی و سنگ های لب رودخانه در منزل استفاده نکنند؟ طبیعت را در منزل، کنار خود داشته باشید.

۴-جابجایی چیدمان وسایل منزل: طرحی که برای مبل و میز و صندلی در نظر گرفته‌اید، تغییر دهید. مبل ها را از کنار دیوار خارج کنید و در بخشی از اتاق، در وسط بچینید. صندلی‌ها، تنها کاربرد پشت میز ندارند! در گوشه ای از اتاق برای تشکیل جمع گفتگو آماده کنید.

۵ -تصحیح قاب عکس: اگر اتاق را رنگ جدیدی زده اید، رنگ قاب عکس ها را نیز با رنگ اتاق هماهنگ کنید. اگر تغییری در رنگ اتاق نداشته اید، قاب عکس را از روی دیوار بردارید؛رنگ مورد علاقه و متناسب با یک میز به آنها بزنید و روی میز، با طراحی زیبا بچینید. از قاب عکس بالای شومینه استفاده کنید. از نظر کارشناسان دکوراسیون داخلی، بهترین اشیا دکوری بر روی شومینه قاب عکس ها هستند.وسایل هم شکل بر روی سطوح بگذارید. به راحتی می توانید وسایلی مانند ظروف سفالی و گلدان ها را به جای وسایل به هم ریخته و ناهمگون، در کتابخانه و یا روی شومینه قرار دهید.تابلوهای تکراری و قدیمی را با نمونه‌های جدید و زیبا جایگزین کنید. ظاهر منزل را بسیار تغییر می‌دهد.

[gap height=”3″]

طراحی داخلی منزل

۶ -رنگ در ورودی منزل را تغییر دهید و طیف جدیدی از رنگ را برای آن و دکوراسیون داخلی انتخاب کنید.

۷ -به نظر کارشناسان دکوراسیون داخلی بهترین کار برای اتاق‌های کوچک، از آینه استفاده کنید. آینه های بزرگ و قاب شده به دیوار در اتاق های کوچک به کار ببرید. این کار فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

۹ – روکش های مبلمان را تعویض کنید. استفاده از پارچه های معمولی و زیبا برای روکش مبل ها و صندلی ها مقرون به صرفه است.چند قانون برای طراحی دکوراسیون داخلی

۱۰ – برای وسایل مربوط به هم که معمولا بر روی زمین پخش می‌شوند، از سبد استفاده کنید. اسباب بازی های کودکان شامل این موضوع می‌شود. یک سبد بزرگ برای آن ها انتخاب کنید.

۱۱ – کارشناسان دکوراسیون داخلی قالیچه را پیشنهاد می‌دهند. از قالیچه های متناسب با اصول چیدمان مبلمان، استفاده کنید.

۱۲ – بهره‌گیری از نورپردازی حتی می توانید از چند شمع کوچک و ارزان استفاده کنید. به راحتی می‌توانید با تغییر لامپ ها و رنگ آنها به نورپردازی جدیدی برسید.

[gap height=”3″]

نورپردازی دکوراسیون داخلی

۱۳ -انتخاب پرده تا روی زمین: اگر پرده های پنجره ها، به اندازه خود پنجره ها است، آنها را با پرده هایی از سقف تا زمین جایگزین کنید. این کار از اصول دکوراسیون پرده است. به این روش پنجره ها بزرگ تر و زیباتر می شود. تاریخچه دکوراسیون داخلی ساختمان و قوانین طراحی آن

۱۴ -برای هماهنگی با فصول، از حوله هایی با رنگ های متناسب با آن فصل، استفاده کنید. در هر فصلی حوله را تعویض کنید. در روحیه ساکنین منزل تاثیر زیادی دارد. تاریخچه دکوراسیون داخلی ساختمان و قوانین طراحی آن

۱۵ – یک رنگ جدید برای سقف انتخاب کنید. اینکار تنوع ایجاد می کند!

۱۶ -رنگ بندی خاص برای کابینت ها: مثلا رنگ کابینت های بالایی را روشن تر ازکابینت های پایینی انتخاب کنید. زیبایی خاصی به آشپزخانه می‌دهد.

۱۷ – رنگ بندی اتاق خواب و سرویس بهداشتی بصورت دوگانه یا چندگانه: به نظر طراحان دکوراسیون داخلی برای این مکان ها، ترکیب دو یا چند رنگ را به کار ببرید.

۱۸ – ترکیب چند سبک دکوراسیون داخلی؛ در طراحی دکوراسیون داخلی معاصر از ترکیب سبک ها استفاده می شود. مثلا سبک سنتی و مدرن را با هم ترکیب کنید.

نتیجه گیری

تمامی سبک ها و طراحان داخلی بزرگ و سرشناس، شیوه‌هایی طراحی کرده‌اند که نشانگر سبک و شیوه زندگی خودشان است؛ اما هیچ یک از آنها بدون داشتن آگاهی از تاریخچه طراحی داخلی ساختمان و اصول آن قطعا به این موفقیت دست پیدا نمی‌کردند. پس اگر علاقه دارید که در این زمینه بصورت حرفه‌ای مشغول باشید، به مطالعه دقیق هنر و آثار معماری، تاریخچه، قوانین و راهکارهای طراحی داخلی بپردازید تا با تمامی سبک‌ها، سلایق و شیوه کاری آنها آشنا شوید.

آخرین مقالات

spot_img

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="آدرس ایمیل" btn_text="عضویت" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="file_1" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="file_1" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center" tds_newsletter1-f_title_font_family="file_1" tds_newsletter1-f_descr_font_family="file_1" tds_newsletter1-f_disclaimer_font_family="file_1" tds_newsletter1-f_disclaimer2_font_family="file_1" tds_newsletter1-f_check_font_family="file_1"]