روش‌های درمان با طب سنتی

طب سنتی، روش درمانی بسیار مناسب برای رفع هر نوع بیماری موجود در بدن است. تعریفی که می‌توان برای طب سنتی طبق سازمان بهداشت جهانی ارائه داد، این است:

مجموعه‌ای از دانسته‌ها، مهارتها و اعمال که بر اساس باورها، نظریه‌ها و تجربه‌های بومی در فرهنگ‌های مختلف است؛ خواه قابل شرح باشد خواه نباشد که در بهداشت و نیز پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در زمانهای قدیم در ایران طب سنتی تنها توسط حکیمان قابل تجویز بوده است. ایرانیان معتقد بودند که تمام هستی از چهار رکن خاک، آب، هوا و آتش شکل گرفته است و انسان تنها نمونه کوچکی از هستی بزرگ می‌باشد. در طب سنتی برای تشخیص بیماری به مساله مزاج توجه می‌کردند. حکیمان اعتقاد داشتند که گرمی و سردی، تر و خشکی از قوای اصلی بدن هستند که سلامت بدن وابسته به اعتدال آنهاست.

علاوه بر اینها تاکید بر توجه به دو قوه جسمانی و روحی هم داشتند و معتقد بودند سلامت بدن به این دو مورد هم بسیار بستگی دارد.

روش‌های درمان با طب سنتی انواع مختلفی دارد که در ادامه این مقاله هرکدام از آنها را معرفی کرده و توضیح داده‌ایم.

[gap height=”10″]

روش‌های درمان با طب سنتی

[gap height=”5″]

  • گیاه درمانی (Phytotherapy)

یکی از روش‌های درمان با طب سنتی که در گذشته تمام بیماری‌ها با آن درمان می‌شد، علم گیاه درمانی نام دارد. با این روش درمانی تمام بیماری‌ها روحی و جسمی مختلف به وسیله گیاهان قابل درمان هستند. خداوند درمان تمام بیماری‌ها و دردها را در طبیعت قرار داده است.

[gap height=”2″]

روش‌های درمان با طب سنتی
گیاه درمانی Phyotherapy

[gap height=”2″]

  • ماساژ درمانی (Massage Therapy)

یکی دیگر از درمان با طب سنتی، ماساژ درمانی است. با این روش تمامی بیماری‌ها عضلانی، اسکلتی، گوارشی، سردردها قابل درمان است. علاوه بر آن باعث رفع استرس و خستگی، بهبود جریان خون و افزایش اکسیژن رسانی به بافت‌های بدن می‌شود. از ماساژ درمانی‌ها می‌توان به ایروودا، یومیهو، تای ماساژ، ماساژهای زیبایی و ماساژهای آرامشی اشاره کرد.

[gap height=”2″]

  • شیاتسو (Shiatsu)

شیاتسو فشردن نقاط حیاتی بدن توسط انگشتان دست برای سلامتی است؛ این روش ازدرمان برای افرادی که از استرس، تنش و افسردگی و یا حتی بی‌خوابی رنج میبرند، بسیار مناسب است. یک روش درمانی بسیار تکنیکی،  سالم و موثر است و همانند فیزیوتراپی برای بیماری خاص است.

[gap height=”2″]

روش‌های درمان با طب سنتی
شیاتسو Shiatsu

[gap height=”2″]

  • حجامت (Cupping)

یکی دیگر از روش‌های درمان با طب سنتی، حجامت است که قطعا همگی شما با آن آشنا هستید. یک روش خون‌گیری که در زبان فارسی به معنای مداوا است. حجامت در دو نوع حجامت خشک که بدون تیغ و خونگیری، و حجامت تر همراه با خونگیری، می‌باشد. حجامت در پیشگیری بیماری‌هایی همچون آسم، اعتیاد به مواد مخدر، نارسایی در هضم غذا، سردردهای میگرنی و اعصاب، چربی خون و انواع بیماری‌های پوستی بسیار موثر می‌باشد.

[gap height=”2″]

  • بادکش درمانی (Dry Cupping)

این روش درمان، همان حجامت خشک است. بادکش درمانی یعنی ایجاد مکش در نقاط مختلف بدن به منظور انبساط عروقی بدن و انحراف مواد از نقطه خاص است. این روش‌ درمان طب سنتی، برای افرادی که به دلیل سکته مغزی فلج شده‌اند و و یا افراد سکته قلبی بسیار مناسب است.

[gap height=”2″]

روش‌های درمان با طب سنتی
بادکش درمانی Dry Cupping

[gap height=”2″]

  • زالو درمانی (Leech Therapy)

یک روش خونگیری توسط زالو است؛ زالو با گرفتن خون ماده‌ای به نام هیرودین را وارد بدن می‌کند واین روش درمان در طب  سنتی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در بزاق زالو ماده ضد انعقادی وجود دارد که باعث باز شدن عروق تنگ، رقیق شدن خون و در نهایت افزایش خون‌رسانی و اکسیژن رسانی عضو می‌شود. زالو درمانی برای بیماری‌هایی مثل تنگی عروق قلب، پیوند پوست، پیوند اعضا، واریس، ضایعات پوستی، آرتروز، هموروئید، بیماری‌های مفاصل و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مناسب است.

[gap height=”2″]

  • فصد یا رگ زدن (Fasd)

از دیگر روش‌های درمان با طب سنتی و همینطور یک روش دیگر خون گیری، رگ زدن است. اما نکته‌‌ی قابل توجهی که وجود دارد این است که این کار باید توسط افراد ماهر و متخصصان صورت گیرد. این روش باعث دفع بسیاری از سموم بدن در مواقع غلبه سودا و مواد زائدی که در خون رسوب و افزایش پیدا می‌کند نیز بسیار تاثیر دارد. انواع بیمار‌ها مانند کمر درد سیاتیکی، همورئید و بیماری‌های گوارشی با این روش طب سنتی قابل درمان هستند.

[gap height=”2″]

  • آب درمانی یا آبزن‌ها (Hydrotherapy)

آب درمانی با اسانس‌های گیاهان یا بدون آنها برای بهبود ضایعات پوستی، دردهای مفاصل، سیاتیک و نشاط و تقویت بدن، افزایش رطوبت بدن و گرم کردن آن، اصلاح منافذ بدن و تقویت عضلات بسیار پرکاربرد است.

[gap height=”10″]

با ارائه این مقاله سعی کردیم فواید طب سنتی و انواع روش‌های درمانی آن را برای شما عزیزان به اشتراک بگذاریم تا با مطالعه آن علاوه بر اینکه سلامت جسمی بدن را افزایش دهید، استفاده از داروهای شیمیایی را به حداقل ممکن برسانید.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید