روانشناسی رنگ و تاثیر آن بر شخصیت انسانها(قسمت اول)

 یک جایی خوانده بودم رنگها مثل مالیات و مرگ گریز ناپذیر هستند. هر رنگی داستان خودش را دارد؛ هر رنگی فرهنگ و حس خودش دارد؛ پس باید رنگ ها را بشناسیم، با آن ها ارتباط برقرار کنیم و از وجود آنها استفاده کنیم، این دقیقا یعنی روانشناسی‌ رنگها ! با روانشناسی‌ رنگها، فرد می‌تواند وضعیت روحی و ضمیر ناخودآگاهش رابهتر بشناسد.  تاثیر رنگ ها را میتوانیم روزانه از لباس هایی که میپوشیم، دکوراسیون محیط زندگیمان و همه ی چیزهایی که در اطراف خود با آنها سر و کار داریم شاهد باشیم.

رنگها در فرهنگهای مختلف اغلب معانی متفاوتی دارند و حتی در جوامع غربی معانی رنگهای مختلف پس ازسالها تغيير کرده است. ولی امروزه محققان دریافته اند که موارد زیر بطور عام درست می باشند. در این نوشته سعی میکنیم ضمن معرفی شخصیت هر رنگ به خصوصیات رفتاری افرادی که آن رنگ را دوست دارند بپردازیم و  نکاتی کاربردی درخصوص استفاده از رنگ های مختلف در خانه، لباس، محیط کار و زندگی بگوییم.

تاثیر رنگ بر شخصیت افراد

 آبی

 در روانشناسی‌ رنگها طبق تحقیقات رنگ آبی از دسته رنگ‌های سرد است. این رنگ نماد تازگی، صلح، آزادی، آرامی و سلامت است. به طور معمول طرفداران این رنگ افرادی زیرک، وفادار، برون‌گرا و صادق هستند.  رنگ آبی می تواند سرد و یأس آور هم باشد. مشاوران مد توصيه می کنند در مصاحبه های شغلی رنگ آبی بپوشيد به دلیل این که رنگ آبی نشان دهنده وفاداری است.

افراد در اتاقهای آبی فعال ترند. اگر به این رنگ علاقه دارید، کاملاً می توانید هوس و احساسات و هیجانات خود را کنترل کنید. ظاهر آرام شما دیگران را وادار می کند که به شما احترام بگذارند و دوست دارید پیوسته مورد احترام و ستایش دیگران قرار بگیرید. در خرید و پوشش لباس قناعت می کنید و به علت شرم و حیا و گاه غروری که دارید میل دارید اغلب تنها باشید.

حماقت و عدم فهم دیگران شما را کسل می کند و کسانی که از نظر هوش و فهم بر شما برتری دارند شما را ناراحت می کنند. کارهای خود را از روی نظم و بر پایه قواعد معینی انجام می دهید. از مشخصات بارز شما پشتکار شماست. شخص فعالی هستید و ترجیح می دهید چیزهایی که مالک آن هستید بیشتر از آنکه زیبا جلوه کنند مفید باشند.

 سبز

رنگ سبز دید چشم را بهتر می کند و آرامش بخش است. طبیعتی نسبتا خنثی دارد و روی سیستم اعصاب انسان تاثیری مثبت می گذارد. سبز مناسب ترین رنگ برای اتاق های انتظار و اتاق جراحی است. سبز بیانگر نیرومندی، حفاظت، جاودانگی و صلح است. سبز آدم‌های بیش‌تر واقع‌گرا را نشان می‌دهد، سبزها قوانین و مقررات را زیر سوال می‌برند، و اگرچه معمولا عاشق یاد گرفتن اطلاعات جدید هستند و این دسته از  افراد معمولا مردم‌گرا یا ساختار-گرا نیستند.

اشخاصی که به رنگ سبز علاقه مندند، افرادی امیدوار به زندگی، ثابت قدم و محکم می باشند و از تعادل روحی بسیار مناسبی برخوردارند. بنابراین در کنار آنها می توانید احساس امنیت کنید. در روانشناسی‌ رنگها  تاکید بر این نکته می‌باشد که این افراد ضمن این که به آداب و معاشرت اهمیت بسیاری می دهند و کاملا اخلاقی می باشند. بدین جهت معمولا خوش نام و معتمد دیگران هستند.

زرد

رنگ زرد رنگی که کمتر از سایر رنگها چشم را جذب می‌کند و اگر زیاد مورد استفاده قرار گيرد می‌تواند مقهور کننده باشد، زرد تمرکز را افزایش می دهد، بنابراین برای دفترچه‌های حقوقی مورد استفاده قرار می‌گيرد. این رنگ متابوليسم بدن و سوخت و ساز راتسریع می‌کند. فرد را هوشیارتر می‌کند و تمرکز حواس او بیشتر می شود. زرد نشاط آور، خلاق و گرم است و باعث نشاط و شادی می شود. افرادی که از رنگ زرد استفاده می‌کنند دارای این مشخصات هستند

۱:آنها قبول مسئولیت می‌کنند در شریطی که کسی این کار را نمی‌کند

۲:برنامه‌ریزی می‌کنند و استراتژی دارند به جای این‌که به طور ناگهانی وارد پروژه شوند، اما توانایی اقدام سریع را نیز در مواقع لزوم دارند

۳: جوانب مثبت و منفی را در زمان اتخاذ تصمیم، در نظر می‌گیرند

۴: برای آینده برنامه‌ریزی و پس‌انداز می‌کنند

۵:حس تشخیص قوی اخلاق و شخصیت

قرمز

رنگ قرمز انرژی قدرت و شجاعت را نشان می‌دهد، از نظر روانشناسی رنگها قرمز‌ها انسانهایی قدرتمند هستند و از انرژی سزشاری بر خوردارند. ذخیره انرژی قرمزها ناتمام به نظر می‌رسد. قرمزها هیچ وقت از سختی و سهولت کار نمی‌پرسند. قرمزها مدیرانی سرسخت، جاه طلب، ریاست طلبانه، هستند این افراد بسیار رک و صادق هستند و زوج مناسب این افراد تیپ آبی است. چون آبی‌ها فرمانپذیری می‌‌کنند .شعار قرمزها خواستن توانستن است و از نظر آنها انسانها به هر چه می‌خواهند می‌رسند.

کسی که به این رنگ علاقه دارد هرگز نمی تواند در زندگی بی تفاوت باشد. این اشخاص سرکش و در عین حال فعال و شجاع و کمی عجول هستند. احتمال شکست به خصوص در عشق برای آنها فراوان است. قضاوتهای عجولانه و ناگهانی در مورد دیگران اغلب سبب از بین رفتن دوستی هایشان می شود، با آن که در عشق کاملاً فداکارند اما اگر روزی حوادث بر وفق مراد نباشد بدون تفکر و جویا شدن علت می جنگند. دو عیب بزرگ خودپرستی و عدم کنترل، در نفس آنهاست و دو صفت ممتازشان خوش قلبی و حس بزرگ طلبی است.

به طور کلی دوستداران رنگ قرمز دارای خصوصیات متضادی هستند. در تجارت تهاجمی عمل می کنید اما در امور شخصی نه این افراد ذر ارتباط با شما ترجیح می دهند راجع به کار صحبت کنند نه روابط.

 صورتی

رنگ صورتی در واقع همان قرمز است که کمرنگ شده باشد. اگر به این رنگ علاقه دارید تمام صفات رنگ قرمز را البته کمی ملایمتر دارا می باشید، با گذشت هستید و در عشق، تندی نشان نمی دهید. دیگران را خوب درک می کنید و با اطرافیان خود با ملایمت و لطف رفتار می کنید و به دلیل نشاط و شادابی تان مورد علاقه اطرافیان خود هستید. آنهایی که به این رنگ علاقه دارند اغلب شکستها، خشونتها و دشواری های زندگی را تحمل کرده اند و با مشکلات فراوان مواجه شده اند.

نتیجه گیری

با استناد به ویکی پدیا در باره روانشناسی رنگها ما در پایان به این نتیجه می‌رسیم که رنگها تأثیر بسیار زیادی در زندگی، شخصیت و روحیه افراد دارند و توجه به رنگ‌هایی که افراد ایجاد می‌کنند ما را به روحیه آن‌ها راهنمایی می‌کند. در این زمینه تست‌های رنگ بسیاری است که از نظر روانشناسی صورت می‌گیرد که به نظر تست ترکیب رنگی نتیجهٔ دقیق تری را ایجاد می‌کند. در کل آدمی به رنگ‌ها علاقه نشان می‌دهد ور در محیط بی‌رنگ عکس العمل جالبی را نشان نمی‌دهد و به‌طور کلی رنگها در تمام احوال و زمان‌ها توجه انسان را جلب نموده و می نماید. انسان می‌کوشد تا اسرار و رموز آن را بشناسد و در زندگی خود بکار ببردو منبع الهامات آن طبیعت است. و ما نمیتوانیم روانشناسی رنگها و تاثیر آن را بر روی زندگیمان نادیده بگیریم.

ادامه دارد…

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید