راهنمای خرید یخچال فریزر

اگرچه عصر تکنولوژی و ماشینی شدن بر تمامی ابعاد زندگی انسان تاثیر گذاشته و سبک زندگی آنها را تغییر داده است. اما نیازهای اولیه بشر مانند خوردن و آشامیدن همچنان پابرجاست و به قوت خود وجود دارد. یکی از لوازمی که به این نیاز بشر پاسخ میدهد و جز ملزومات هر آشپزخانه ای محسوب میشود، یخچال فریزر است. این وسیله امروزه جز یکی از گران قیمت ترین لوازم خانگی است. پس بهتر است در هنگام خرید آن دقت کنید و تمامی مولفه های خریدی را که به تفضیل در این راهنمای خرید یخچال فریزر بیان میشود را مد نظر قرار دهید. اگر سوالاتی چون:

چه یخچالی را انتخاب کنم؟

چه عواملی در کیفیت یک یخچال فریزر تاثیر دارد؟

قبل از خرید یخچال باید به چه نکاتی توجه کنم؟

در ذهن شما وجود دارد پیشنهاد میکنیم که با ما در این مقاله همراه باشید تا با  پنج اصل مهم در خرید یخچال فریزر آشنا شوید.

نکات لازم در خرید یخچال فریزر

 

ابعاد و هزینه مناسب

از نکات بسیار مهمی که در خرید یخچال فریزر اهمیت دارد، اندازه گیری و بدست آوردن ابعادِ دقیق محل قرارگیری یخچال فریزر است. شما قبل از خرید حتما باید بدانید که چه مقدار فضایی در آشپزخانه خود در اختیار دارید و پس از آن دست به انتخاب یخچال دلخواه خود بزنید، چرا که انواع گروه های یخچال فریزر در ابعاد مختلفی ساخته میشوند که شاید برای شما مناسب نباشند. علاوه بر این، میتوان گفت که تقریبا برای همه خانواده‌ها، قیمت یکی از  فاکتورهای مهم در خرید لوازم منزل است. پس در ابتدا میزان بودجه ای که برای خرید یخچال فریزر در نظر گرفته اید را مشخص کنید و پس از آن و با اعمال محدودیت هایی که از جهت فضا و قیمت برای شما به وجود می آید؛ از میان طیف گسترده ای از محصولات، یخچال فرزیر خود را انتخاب کنید.

هرینه یخچال

 

گنجایش یخچال فریزر

میزان ظرفیت داخلی یخچال‌فریزر براساس واحد لیتر و اندازه خارجی آن براساس واحد فوت محاسبه می‌شود. هرچه ظرفیت یخچال بالاتر رود علاوه بر افزایش قیمت، شما باید مبالغ بیشتری نیز جهت نگهداری و هزینه برق مصرفی آن بپردازید. البته باید گفت که عواملی چون: تعداد افراد خانواده، سبک زندگی و عادات خرید و حتی دوری و نزدیکی از مراکز فروش نیز در انتخاب ظرفیت یخچال اهمیت دارد.

شاید در میان موارد گفته شده سبک زندگی و عادات خرید برای شما نامفهوم و گنگ باشد. سبک زندگی و عادات خرید به این معنا که اگر شما خانواده ای پرجمعیت دارید و سبک زندگی شما به اینصورت است که ماهی یکبار و یا چند هفته در میان به خرید میروید و مواد غذایی زیادی را در یخچال فریزر خود ذخیره میکنید؛ پس نیاز دارید که یخچالی با گنجایش بالا را انتخاب کنید. اگر هم که خانواده ای کم جمعیت دارید و اعتقادی به تازه تازه مصرف کردن مواد غذایی دارید و خرید های خود را به صورت روزانه انجام میدهید.پس دیگر نیازی به یخچالی با گنجایش بالا ندارید. توجه داشته باشید که بهترین انتخاب، انتخابی است که بتوانید از تمام گنجایش یخچال استفاده کنید. زیرا در غیر این صورت انرژی زیادی را به هدر میدهید.

اندازه یخچال

کندانسور یا موتور

کندانسور یا همان موتور یکی از قطعات اصلی یخچال فریزر است که بیشترین اهمیت را در آن دارد. موتور یخچال در واقع قلب آن است. بنابراین باید نسبت به کیفیت آن دقت زیادی انجام دهید. متخصصان می‌گویند بهترین نوع کندانسورها، نوع خطی آنها است. زیرا علاوه بر کارایی بالا، دارای کمترین میزان تولید صدا در هنگام کار کردن هستند. بنابراین باید سعی کنید که موتور دستگاه انتخابی شما از نوع خطی باشد.

موتور یخچال

 

مصرف انرژی

برای تشخیص میزان مصرف برق یخچال فریزر باید به برچسب انرژی آن دقت کنید. برچسب انرژی از A تا G رتبه بندی می شود. هر چقدر میزان مصرف انرژی به A نزدیک تر باشد، دستگاه دارای مصرف انرژی کمتری است. مسلم است که هر چه این میزان از A دورتر باشد مصرف انرژی آن بالاتر است.. در زمان تحویل گرفتن یخچال فریزر به محل قرار گرفتن برچسب انرژی آن دقت کنید. برچسب انرژی یخچال معمولا در گوشه سمت چپ و بالای یخچال قرار می گیرد. در صورتی که برچسب در محل دیگری قرار داشته باشد این احتمال دارد که بدنه یخچال در آن محل آسیب دیده باشد.

راهنمای خرید یخچال

بدنه یخچال فریزر

بدنه یخپال فریزر در آب و هوای مرطوب خیلی زود دچار پوسیدگی می‌شود. البته این مسئله در آپارتمان ها و خانه هایی که مجهز به کولر گازی هستند، کاهش پیدا می‌کند. ولی در خانه‌هایی که مجهز به کولر گازی نیستند و منطقه آب و هوایی آنها نیز مرطوب است، احتمال پوسیدگی بالاست. اما به طور کلی و با توجه به اینکه عمده مناطق ایران دارای آب و هوای خشک و نرمال است، آسیب دیدن بدنه یخچال خیلی کم اتفاق می‌افتد.

گارانتی و خدمات پس از فروش

به یاد داشته باشید که مهم ترین گارانتی در یخچال های ساده مربوط به کندانسور یا همان موتور آن است. ولی در هنگام خرید یخچال های دیجیتال باید به گارانتی قطعات الکترونیک آن نیز توجه کنید و از خدمات پس از فروش برند مورد نظر و شرایط استفاده از این خدمات، به صورت کامل مطمئن شوید.

ابعاد یخچال

یخپال فریزر ها بر اساس نیاز مشتریان در انواع مختلفی تولید می‌شوند و هر نوع از آنها برای کاربری خاص با کاربردی خاص طراحی می‌شود.

 

ابعاد یخچال

 

انواع یخچال فریزر

در ادامه به اختصار به توضیح انواع یخچال فریزر میپردازیم:

یخچال فریزر بالا (Top Freezer)

در یخچال فریزر بالا، فریزر در بالا و یخچال در پایین آن قرار می‌گیرد. این مدل طراحی را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین و البته متداول‌ترین نمونه‌های موجود در بین شرکت‌های تولید‌کننده‌ی یخچال فریزر دانست. در این نوع یخچالها معمولا اندازه یخچال بزرگتر از قسمت فریزر است. اما مدل هایی هم وجود دارند که بخش یخچال و فریزر آنها تقریبا باهم برابر است.

 

یخچال فریزر بالا

 

یخچال فریز پایین (Bottom Freezer)

در این نوع یخچال‌ در قسمت بالا و فریزر در قسمت پایین قرار دارد. معمولا اندازه یخچال بزرگتر از قسمت فریزر است و در مواردی هم، هم‌اندازه هستند. یکی از مزیت‌های یخچال فریزر پایین نسبت به فریزر بالا این است که میدان دید مناسبی نسبت به مواد داخل یخچال در اختیار کاربر قرار میدهد و کاربر برای دسترسی به مواد غذایی مورد نظر خود مجبور نیست مدام خم شود.

یخچال فریزر پایین

 

یخچال فریزر پایین به سبک فرانسوی (French Door)

در طراحی درب یخچال به سبک فرانسوی، فریزر در پایین و یخچال که روی آن قرار دارد دارای دو درب است که مانند پنجره از وسط به طرفین باز می‌شود. این نوع  یخچال فریزر جز یکی از جادارترین ها محسوب میشود و فضای خوبی ر ا در بخش فریزر ارائه می‌دهد که برای نگهداری موارد حجیم بسیار مناسب و کاربردی است. توجه داشته باشید که یخچال فریزر درب فرانسوی برای قرارگیری در آشپزخانه به فضای بیشتری نیاز دارد.

یخچال درب فرانسوی

 

یخچال فریزر دوقلو (Twin Refrigerator)

یخچال فریزر دوقلو در نگاه اول شبیه به یخچال ساید‌بای‌ساید است و تفاوت چندانی هم با سایدبای‌ساید ندارند. این نوع یخچال مناسب آشپزخانه‌های بزرگ است. قسمت فریزر یخچال دوقلو بسیار بزرگ است و برای خانواده های پر جمعیت بهترین انتخاب است. در مقایسه با ساید بای ساید یخچال های دوقلو چون از هم جدا هستند برای جابه‌جایی و اسباب کشی روند ساده تری دارند. یکی از مشکلات یخچال های دوقلو این است که در آشپزخانه های مدرن که یخچال بین کابینت‌ها قرار می‌گیرد،  استاندارد کاور براساس اندازه یخچال فریزر ساید بای ساید در نطر گرفته شده و ما نمی‌توانیم از یخچال دوقلو در این فضا استفاده کنیم.

یخچال دوقلو

یخچال فریزر سایدبای‌ساید (Side By Side)

در این نوع یخچال، قسمت یخچال و قسمت فریزر در کنار هم قرار دارند. این نوع از یخچال‌ها طراحی بسیار زیبایی دارند ولی فضای زیادی به همراه ندارند. به دلیل تقسیم عمودی یخچال فریزر از وسط، پهنای فضای داخلی شما در هر دو بخش یخچال و فریزر باریک است و با اختلاف کمی، بخش یخچال کمی بزرگتر است. به همین دلیل امکان نگهداری موارد حجیم در یخچال فریزر ساید بای ساید وجود ندارد.

راهنمای خرید یخچال

 

امکانات و آپشن‌های یخچال فریزر

به هر میزان که ویژگی ها و آپشن های یخچال فریزر ها مدرن و جدید می شوند، هزینه ای که باید برای خرید آنها پرداخت کنید نیز افزایش میابد. برند‌های مختلف تولید کننده یخچال فریزر همواره در تلاش هستند که به روزترین و جدیدترین تکنولوژی ها را در محصولات خود به کار گیرند و از این طریق، تولیداتشان را از سایر برندها متمایز نمایند. زیرا همانطور که میدانید اکثر افراد زمانی که برای خرید لوازم خانگی به بازار یا فروشگاه اینترنتی مراجعه می کنند، به دنبال خرید محصولاتی هستند که از نظر امکانات کامل بوده و آپشن‌ها و کارایی‌های زیادی داشته باشد. در واقع میتوان گفت که افراد به دنبال جدید ترین مدل‌های موجود در بازار هستند. در ادامه این مقاله به مهم ترین آپشن ها و ویژگی هایی که یک یخچال فریزر با کیفیت باید داشته باشد اشاره میکنیم:

۱- سیستم آب سردکن و یخ ساز

این ویژگی در فصول گرم سال مثل تابستان بسیار کاربردی است و شما می‌توانید در هر زمانی که میخواهید از آب سرد و یخ استفاده کنید. یکی دیگر از ویژگی های دستگاه آبسردکن و یخ ساز این است که یخ ها را در حالتهای مختلف در اختیار شما قرار میدهند. برای مثال اکثر یخسازها می توانند یخها را در شکل های قالبی و پودری تولید کنند که این مسئله در موارد بسیاری کاربرد خواهد داشت. مخصوصا زمانی که با کمبود وقت مواجه هستید و یا در منزل خود مهمانی برگزار کرده اید و به یخ  نیاز دارید.

نوع اتوماتیک این آبسردکن و یخسازها به لوله آب شهری متصل میشود و به صورت اتوماتیک پر میشود. اما نوع دستی آن دارای یک مخزن است و این مخزن با توجه به میزان مصرف در بازه های زمانی کم یا زیاد به صورت دستی پر میشود.

یخ ساز

۲- پنل تنظیم درجه و میزان دمای داخلی یخچال فریزر

تمامی مدل های یخچال فریزر دارای پنلی برای تنظیم دما هستند.  مدل های جدید یخچال فریزر برای تنظیمات دارای پنلی لمسی و دیجیتال هستند که کار کردن با آن بسیار آسان است. فقط کافی است پس از خرید با دقت دفترچه راهنمای محصول را مطالعه کنید تا نحوه استفاده از آن را فرا بگیرید.

یخ ساز

 

۳- محفظه نگهداری مواد غذایی

این محفظه برای تازه نگه داشتن مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال شما میتوانید مقداری از سبزیجات، نان، میوه، گوشت و مواد دیگری را که مصرف کرده اید در این محفظه قرار دهید تا با استفاده از تکنولوژی ها و فناوری های مدرن استفاده شده در این محفظه تازه باقی بماند.

قفسه نگهدارنده

۴- طراحی داخلی دستگاه

شاید در نگاه اول نوع طراحی دستگاه برای خیلی از افراد مهم نباشد ولی آن دسته از افراد هم در زمان استفاده از دستگاه متوجه خواهند شد که باید قبل از خرید یخچال فریزر به نوع طراحی داخلی آن توجه کنند. زیرا قفسه‌های داخلی و فضایی که برای قرار گیری مواد غذایی در یخچال تعبیه میشود در صورتی که درست و اصولی باشد کار قرار دادن و برداشتن مواد غذایی را آسان میکند. شما به عنوان یک خریدار سعی کنید علاوه بر این که به ظاهر و مدل دستگاه اهمیت می دهید به نحوه طراحی و چیدمان فضای داخلی آن هم توجه کنید تا در زمان استفاده از دستگاه با مشکل برخورد نکنید.

 

فضای داخلی یخچال

نتیجه گیری

فراموش نکنید تمام موارد یاد شده جز نکات فنی خرید یخچال فریزر هستند. سلیقه و پسند اعضای خانواده و همچنین دکوراسیون داخلی منزل مؤلفه‌های مهم دیگری هستند که باید منحصرا توسط خود شما مد نظر قرار گیرد. امیدواریم این نکات برای شما مفید واقع شده باشد. خواهشمندیم نظرات و تجربیات خود را در خصوص خرید یخچال فریزر با ما در میان بگذارید.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید