تکنولوژی های جدید کولرهای آبی

کولرهای آبی مانند هر لوازم خانگی دیگری روز به روز پیشرفته تر می شوند و کارایی آن ها افزایش می یابد. تکنولوژی های جدید کولر آبی باعث می شوند تا کار کردن با این دستگاه ها راحت تر شود و رضایت مصرف کنندگان هم از آن بالاتر رود. حال می خواهیم ببینیم جدیدترین تغییراتی که در سیستم کولرهای آبی به وجود آمده اند و باعث بالا رفتن سطح آن ها شده اند چه قابلیت هایی هستند.

استفاده از پدهای سلولزی به جای پوشال در کولرهای آبی

شاید بعد از سال ها که کولر آبی تغییری در خود نشان نداده بود، استفاده از پدهای سلولزی را بتوان یک تغییر تکنولوژی در آن دانست. هر چند چندین سال است که از این پدها در تولید کولر استفاده می شود ولی کارایی این دستگاه ها را به مقدار زیادی افزایش دادند. پد نسبت به پوشال قدرت خنک کنندگی و عمر بالاتری دارد و بدین صورت می تواند جایگزین مناسبی برای آن باشد. همچنین از نظر بهداشتی و سلامت تنفس نیز یک سر و گردن از پوشال های قدیمی و نامناسب بهتر است.

ریموت کنترل و تکنولوژی کولرهای آبی

یکی دیگر از تکنولوژی هایی که در سال های اخیر به کولر آبی وارد شده است، ریموت کنترل است. این کنترل امکان روشن و خاموش کردن دستگاه و تنظیم آن از راه دور را برای شما فراهم می کند.

امروزه اکثر دستگاه های کولر آبی جدید، قابلیت تنظیم دما در چند حالت را دارند. همچنین می توان زمان روشن و خاموش شدن آن ها را هم بر روی تایمر تنظیم کرد. با استفاده از ریموت کنترل، می توان تنظیمات مختلفی را بر روی دستگاه انجام داد که بسته به مدل کولر می تواند متفاوت باشند.

نسل جدید کولرهای آبی غیر فلزی

از ابتدای تولید کولر آبی، جنس آن ها تفاوتی نداشته است و می توان گفت از نظر ظاهری تغییری نکرده اند. یکی از جدیدترین کولرهایی که به صورت تبخیری کار می کنند دارای جنس پلی کربنات هستند و مزایای زیادی دارند. این کولرهای ترموپلاست از سقف، تشک، بدنه، ستون و درهایی با ورق های پلی کربنات تولید شده اند و مصرف آب را به مقدار زیادی کاهش می دهند.

این کولرها علاوه بر مصرف آب کمتر، در مصرف برق نیز صرفه جویی می کنند و بازدهی آن ها نیز نسبت به کولرهای معمولی بالاتر است.

این کولرها دارای قابلیت دفع گرما هستند که بازتاب نور خورشید توسط این کولر سبب می شود تا سطح تبخیر کاهش یابد و مصرف آب به مقدار زیادی کاهش پیدا کند.

کولرهای آبی بدون تسمه و موتور

یکی دیگر از تکنولوژی های وارد شده به تولیدات کولر آبی، حذف موتور و تسمه و قطعات دیگر در این کولر است. این کار سبب می شود تا مصرف برق تا ۸۰ درصد و آب تا ۲۵ درصد کاهش یابد. علاوه بر این مزایا، خنک کنندگی هوا نیز به مقدار زیادی افزایش یافته است. این دستگاه با مدار القایی الکترومغناطیسی که در داخل کولر کار گذاشته شده است کار می کند و می تواند با انرژی خورشیدی هم شارژ شود. از این رو می توان از آن در مکان هایی که برق وجود ندارد و شهرهایی که انرژی خورشیدی زیادی دارند استفاده شود. ولتاژ استفاده شده در این دستگاه بین ۱۲ تا ۲۴ ولت است و خطر برق گرفتگی را به صفر رسانده است.

سنسورهای هوشمند مورد استفاده در کولرهای آبی

در کولرهای معمولی، یک شناور کار کنترل آب را انجام می دهد. گاهی اوقات خراب شدن شناور مشکلات ریزش آب از کولر را ایجاد می کرد که بسیار شایع بود. در کولرهای جدید تکنولوژی های جدیدتری مورد استفاده قرار گرفته است. سنسورهای هوشمند برای تنظیم آب ورودی به کولر از این جمله است. این سنسور تنظیم دقیق تری برای آب کولر دارد و مشکلات شناورها را ندارد. از این رو کارایی آن نیز بیشتر است. عملکرد این سنسور به گونه ای است که رطوبت را اندازه گیری می کند و در صورت نیاز آب وارد مخزن می شود. همین عامل سبب کاهش مصرف آب در کولرهای جدید شده است.

کلید هوشمند کولرهای آبی

یکی دیگر از تکنولوژی های راه یافته به کولر آبی، همین کلید هوشمند است. این کلید دارای نمایشگر دیجیتال است که می تواند فاکتورهایی مانند درجه حرارت محیط، وضعیت کولر و مواردی از این قبیل را نشان دهد. این کلیدها قابلیت تنظیم دما و زمان را هم دارند و برای ساختمان های مسکونی، صنعتی و اداری انتخاب خوبی است. به کمک اتصال به شبکه وای فای و از طریق اپلیکیشن هایی که بر روی دستگاه های هوشمند قرار می گیرد می توان قابلیت اتصال کلید هوشمند را به این دستگاه ها ایجاد کند و حتی می توان به صورت اتوماتیک یا هوشمند کنترل کولر را به دست گرفت.

کولرهای آبی پرتابل

شاید نتوان این کولرها را جزو کولرهای جدید و دارای تکنولوژی خاصی معرفی کرد اما به هر حال تغییراتی نسبت به کولرهای معمولی دارند. این کولر قابل حمل است و می توان از آن ها در اتاق های کوچک و فضاهای محدود مورد استفاده قرار داد. با توجه به این که کولر آبی پرتابل دارای اندازه و وزن کمی است می توان به راحتی آن را حمل کرد. این کولرها معمولاً صدای کمتری نسبت به کولرهای پشت بامی دارند و نیازی به کانال کشی ندارند.

کولرهای آبی و تصفیه هوا

قابلیت های دیگری جهت تصفیه هوا به برخی از انواع کولر آبی افزوده شده است که کارایی آن را به مقدار زیادی بالا برده است و نقایصی که در مورد حساسیت های پوستی و تنفسی ایجاد می کرد را هم برطرف کرده است. فیلترهایی که بر روی کولرهای جدید تعبیه شده است سبب می شود تا این کولر مشکلاتی از قبیل ورود گرد و غبار به محیط منزل و هوای آلوده را نداشته باشد. همچنین با وارد کردن یون های منفی به محیط و ایجاد هوای مطبوع مشکلات تنفسی مانند عطسه، سرفه، حساسیت های مختلف و … را هم از بین برده است. از این رو یکی از ایرادات بزرگ کولرهای تبخیری یا آبی هم از این طریق رفع شده است.

فیلتر نانو

در برخی از کولرها، فیلترهای نانو تعبیه شده است که مقدار زیادی از ریزگردها و ذرات موجود در هوا را به خود می گیرد و از ورود آن ها به محیط جلوگیری می کند. از این رو می توان از این مدل کولر برای مناطقی که دارای آلودگی هوا به مقدار بیش از حد مجاز هستند نیز استفاده کرد.

هر چند کولرهای آبی تغییرات زیادی در طول زمان نداشته اند و نسبت به دیگر لوازم خانگی کارایی آن ها چندان دستخوش تغییر نشده اند ولی باز هم به عنوان یکی از پرفروش ترین محصولات سرمایشی به خصوص در مناطقی که رطوبت ها در فصول گرم پایین است استفاده می شود. این کولر با اکثر اقلیم شهرهای ایران سازگار است و می توان از آن استفاده کرد.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید