تفاوت یخچال فریزرهای دیفراست و نوفراست

امروزه یخچال ها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند. هر کدام از این محصولات می توانند برای خود کارایی مناسبی داشته و مزیت هایی را برای مصرف کننده به ارمغان بیاورند. البته صنایع لوازم خانگی سعی می کند روز به روز محصولات بهتر و جدیدتری را به مشتریان خود عرضه کند و تا جایی که ممکن است از کیفیت آن ها در جهت افزایش فروش استفاده کند. تکنولوژی های مختلفی نیز در زمینه ی یخچال فریزر به کار گرفته می شود و باعث می شوند تا عملکرد آن ها نسبت به مدل های قدیمی تر به مراتب بیشتر شود. یکی از انواع سیستم های یخچال فریزر مربوط به تفاوت یخچال فریزرهای دیفراست و نوفراست است که به بررسی این دو نوع سیستم می پردازیم.

با توجه به این که وجود برفک ممکن است فشار اضافی و وزن زیادی را بر روی دستگاه یخچال و فریزر وارد کند، بهتر است که این فشار بر روی این سیستم برداشته شود تا نگرانی از بابت خراب شدن موتور و فضای داخلی این دستگاه های کاربردی در منزل وجود نداشته باشد. از این رو سیستم های نوفراست و دیفراست جهت حل این مشکل به وجود آمده اند. حتما شما هم فریزرهای موجود در گذشته را می شناسید که بعد از مدتی مقدار زیادی یخ و برفک را تولید می کردند و چهره ای نازیبا به این دستگاه ها می دادند.

یخچال دارای سیستم دیفراست چگونه است؟

شرایط یخچال و فریزر به گونه ای است که دمای آن به خصوص در بخش فریزر به پایین تر از صفر می رسد. شبنم و بخارات آب نیز که در این سیستم وجود دارد سبب می شود تا گردش هوای سرد به مرور آن را به برفک هایی در سطح و دیواره های آن تبدیل کند. این امر سبب می شود تا چهره ای نازیبا به این سیستم داده شود و به مرور برفک ها بیشتر شوند. سیستم دیفراست به گونه ای عمل می کند که برفک های ایجاد شده به صورت خودکار آب و بخار می شوند.

در سیستم دیفراست، یخچال فریزر به روش های مختلفی مانند زمان دار یا روزی چند بار، این برفک ها را آب می کند و با انتقال آن ها به ظرف تبخیر موجود بر روی موتور آن یا کمپرسور را بخار می کند و از سیستم یخچال خارج می کند از این رو برفک در درون این یخچال فریزرها روی هم انباشته نمی شود و نیازی به برفک زدایی به صورت دستی نیست.

در این نوع سیستم یخ زدایی، کمپرسور در زمان های خاصی وارد سیکل یخ زدایی می شود و به روش های مختلفی که زمان آن ها نیز با هم تفاوت دارد، گرما را به زیر یخ و برفک انتقال می دهد و باعث می شود تا یخ از قالب خود جدا شده و از روی یخساز جدا شود. بدین صورت کارایی آن ها نیز با هم متفاوت خواهد بود.

یخچال دارای سیستم نوفراست چگونه است؟

سیستم نوفراست یکی از جدیدترین سیستم هایی است که در بخش یخچال و فریزر به کار گرفته شده است. این سیستم باعث می شود درب این دستگاه ها را که باز می کنید، با حجم زیادی یخ و برفک برخورد نکنید. بدین صورت که برفک های ریزی در برخی مواقع روی سطح پشتی آن در حد خیلی کم مشاهده می شود ولی حتی بخش فریزر نیز دارای برفک نیست و فقط بخارات سردی را بر روی قفسه های آن مشاهده می کنید. استفاده از این سیستم در تولیدات سال های اخیر در صنایع برودتی به مقدار زیادی افزایش یافته است و باعث می شود تا کارایی این سیستم ها به مراتب بالا رود و آسایش خانواده ها نیز افزایش یابد.

همچنین وجود این سیستم ها در یخچال علاوه بر نبود برفک و جنبه های ظاهری آن، سبب می شود تا حجم زیادی از کابین فریزر توسط یخ احاطه نشود و بتوان از این بخش به صورت بهینه استفاده کرد. معمولاً اکثر دستگاه های ایرانی و خارجی ساید بای ساید که در بازار وجود دارند به جای سیستم دیفراست، همان ابتدا از سیستم نوفراست استفاده می کنند تا به جای این که مشکل برفک و زدودن آن را حل کنند، از اول اقدام به تولید برفک نکنند.

مقایسه یخچال های نوفراست و دیفراست

ممکن است شما هم اسم سیستم های نوفراست و دیفراست را در هنگامی که می خواهید برای خرید یخچال اقدام کنید شنیده باشید. در این مواقع بهتر است ابتدا اطلاعاتی در مورد تفاوت یخچال فریزرهای دیفراست و نوفراست داشته باشید و بتوانید به صورت هوشمندانه و با اطلاعات کافی اقدام به خرید کنید. یخچال های نوفراست همانطور که گفته شد برفک تولید نمی کنند و نام دیگر آن ها بدون برفک است. البته یخچال های دیفراست نیز در هنگام استفاده از آن ها شما شاهد وجود برفک زیادی در کابین آن نیستید ولی باید بدانید که این نوع دستگاه ها، برفک تولید می کنند ولی به کمک سیستم دیفراست آن را از بین می برند.

به همین علت برفک در آن ها تجمع پیدا نمی کند. از این رو تفاوت عمده بین این دو سیستم مربوط به تولید و عدم تولید برفک است. در انواع دستگاه های دیفراست معمولاً به علت این که سیستم های جداگانه ای برای برفک زدایی در نظر گرفته می شود، هزینه هایی مانند مصرف انرژی، تعمیرات مربوط به این سیستم و مواردی از این قبیل نیز بیشتر است.

یخچال نوفراست بخریم یا دیفراست؟

دستگاه های یخچال و فریزر امروزه معمولاً یا نوفراست هستند یا دیفراست. ممکن است هنگامی که برای خرید این دستگاه ها اقدام می کنید، دچار سردرگمی شوید. اکثر خانواده ها سعی می کنند به جای این که از یخچال های معمولی استفاده کنند، دستگاه فریزرهای دارای تکنولوژی های جدید را مورد استفاده قرار دهند. همچنین عدم وجود برفک در سیستم های نوفراست باعث می شود تا محبوبیت بسیار بیشتری را داشته باشد. از این رو استفاده از این دستگاه ها در زندگی های شهری مناسب تر و پرطرفدار تر است و به همین علت اکثر برندهای تولید یخچال و فریزر امروزه از این تکنولوژی بیشتر بهره می برند.

بهتر است بدانید هر چند داشتن برفک یک ایراد برای یخچال و فریزر است اما این سیستم برای موارد خاصی نیز می تواند مؤثر باشد. به عنوان مثال اگر در مکان هایی زندگی می کنید که شاهد قطعی برق هستید و ممکن است برخی مواقع برق شما قطع شود، بهتر است از دستگاه های دیفراست بهره ببرید. استفاده از این یخچال فریزر باعث می شود تا در این مواقع مقدار زیادی یخ بر روی مواد غذایی شما وجود داشته باشد که تا زمان وصل مجدد برق، از آب شدن این مواد فریز شده جلوگیری کند. به همین علت کارایی بالایی برای این مناطق خواهد داشت و علاوه بر معایبی که دارد این مزیت نیز می تواند کارساز باشد.

از این رو ممکن است حتی ساعت ها مواد غذایی را به صورت یخ زده در کابین خود نگه دارد و نگرانی از بابت خراب شدن این مواد غذایی نداشته باشید.

سخن آخر

بسته به شرایط زندگی خود و هزینه های که برای خرید یخچال دارید می توانید یکی از این دستگاه ها را با سیستم های مورد نظر خود تهیه کنید یا از فروشندگان ماهری که در این زمینه اطلاعات کافی دارند مشاوره بگیرید تا راحت تر سیستم مورد نیاز خود را تهیه کنند. امروزه خرید یخچال فریزر ممکن است هزینه ی بالایی در بر داشته باشد بنابراین بهتر است هنگام خرید از انواع و تکنولوژی ها و قابلیت های استفاده شده در آنها اطلاع داشته باشید تا بتوانید خرید خوبی داشته باشید.

به همین منظور ‍پیشنهاد میکنیم که راهنمای خرید یخچال فریزر را به دقت مظالعه نمایید. امیدواریم که مطلب بالا برای شما مفید واقع شده باشد. خواهشمندیم که نظرات و تجربیات خود را در این خصوص با ما در میان بگذارید.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید