تفاوت کولر آبی پوشالی با کولر آبی سلولزی

با گرم شدن هوا دغدغه مردم تهیه وسایل سرمایشی مناسب برای محیط منزل و یا محل کار خود می شود تا هوای خنک و مطلوب در حد انتظارشان ایجاد شود این امر با تحقیق مناسب در باره ی وسایل سرمایشی از جمله کولر آبی مناسب برایشان محقق می شود با بررسی و جستجوی زیاد می توانید به آنچه که می خواهید دست پیدا کنید ولی با مطالعه این مقاله در مدت زمان کمی می توان به نتیجه دلخواه برسید و کولر آبی مناسب خود را انتخاب کنید .

معرفی کولر آبی

با شنیدن نام کولر آبی تصور ما به کولر آبی های قدیمی می رود در صورتی که کولر های آبی هم با گذشت زمان دستخوش تغییرات شده و به روز گشته است قابلیت های متعدد و کارکرد بهتر که همگی باعث ایستادگی آن در برابر وسیله های سرمایشی دیگر شده است.

اکثر قسمت های کشور ایران دارای محیطی گرم و خشک است که بدین منظور، استفاده از کولر آبی  مناسب ترین انتخاب است ولی برای مناطق شرجی اصلا توصیه نمی شود چرا که در محیط های شرجی میزان رطوبت هوا در حد بالاییست و کولر آبی خود در افزایش رطوبت تاثیرگذار است و به همین دلیل ممکن است اثرات نامطلوبی را داشته باشد.

کولرهای آبی نیز دارای انواع متعددی می باشد که شاید در ظاهر متوجه این قضیه نشوید زیرا هر کدام دارای آیتم ها و قابلیت های منحصر به فرد خودش است  انواع کولر آبی شامل : کولر آبی پرتابل ، صنعتی ، مینی کولر و کولر آبی خانگی می باشد . کولر آبی از نظر نوع خنک کنندگی به دو نوع اصلی تقسیم بندی می شود : کولر آبی پوشالی و کولر آبی سلولزی .

در این قسمت مزایا و معایب کولر آبی پوشالی و سلولزی را هر کدام به صورت جدا معرفی می کنیم تا با انتخابی آگاهانه محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

کارکرد کولر های پوشالی

کولرآبی پوشالی همان نوع قدیمی کولرهای آبی هستند که به وسیله الکتروپمپی آب ها را بر روی پوشال هدایت می کند و توسط الکتروفن هوا از روی این پوشالها به سمت کانال هدایت می شود که این روند به واسطه ی تبخیر آب سبب ایجاد هوای خنک و لذت بخشی می شود.

مزیت های کولر آبی پوشالی

 • اگر قیمت مناسب برای شما مهم است این کولر ها از قیمت ارزان تری به نسبت کولرهای گازی برخوردارند.
 • همچنین در صورتی که احتیاج به تعمیر قسمتی از آن بود هزینه نسبتا پایینی را برخوردار هستند.
 • به واسطه ی تولید نکردن گازهای گلخانه ای نیز دوستدار طبیعت شناخته می شوند و برای محیط های گرم و خشک بسیار مناسب هستند.

معایب کولر های پوشالی

 • هر ساله نیاز به تعویض پوشال دارند در غیر این صورت گرد و غبار را به داخل محیط انتقال می دهند.
 • برای مناطق شرجی به دلیل رطوبت بالا اصلا مناسب نیستند.
 • با نداشتن تکنولوژی کنترل اتوماتیک دما سبب افزایش هزینه های شما می شوند.
 • سطح پوشال نایکنواخت است و همین عامل سبب خشک ماندن قسمت هایی از پوشال و مملو بودن آب در بخش های دیگر می شود که همین عامل تاثیر به سزایی در افزایش هزینه های شما دارد.
 • پوشال ها جذب گرد و غبار و با داشتن ذرات ریز سبب ایجاد آلرژی و آسم یا مشکلات تنفسی می شوند.

کولر های آبی سلولزی

نوع جدید کولرهای آبی که با قابلیت های منحصر به فرد محبوبیت خاصی را در بین مردم پیدا کرده اند کارکرد این کولر ها به صورت کامل شبیه کولر های آبی پوشالی هستند و پس شاید به این فکر کنید چطور کارکرد یکسان باعث تفاوت خیره کننده ای با عملکرد بهتر می شود همانطور که از اسم کولر آبی سلولزی پیداست کولر آبی سلولزی با بهره گیری از پد سلولزی توانسته به این موفقیت برسد پد های سلولزی ورقه های نازکی از سلولز هستند که کاملا به صورت یکنواخت از ورقه های موج دار قرار گرفته اند این ترکیب سبب جریان هوایی مطلوب همراه با خنک کنندگی بالا می شود چرا که سطح تماس آب و هوا در حد بالایی قرار می گیرد. برای خرید کولر آبی سلولزی لازم است از مزایا و معایب آن اطلاع داشته باشید که در قسمت پایین برایتان بازگو کرده ایم.

مزایای کولر آبی سلولزی

 • پدهای سلولزی این کولر از ورود گرد و غبار به داخل محیط جلوگیری کرده که همین عامل سبب پیشگیری از ابتلا به بیماری هایی از جمله آسم و آلرژی و هر نوع بیماری تنفسی می شود.
 • حتی با جلوگیری از ورود میکروب ها و باکتری ها به فضای محیط دارای خاصیت ضد قارچی هستند.
 • استحکام بالا ی بدنه و صدای کمتر کولر از جمله خصوصیات منحصر به فرد آن می باشد.
 • ویژگی خودشویی کولر آبی در تعویق ایجاد رسوب گذاری بسیار موثر است که سبب عمر بالای کولر میشود.
 • با ساختار مناسب پد ها آب به صورت یکنواخت در تمام نواحی آن پخش می شود.
 • به دلیل جدید بودن این نوع کولر از تکنولوژی های روز بی نصیب نمانده است و اکثرا دارای آیتم های جدیدی هستند.

معایب کولر آبی سلولزی

 • به تنها موردی که می شود اشاره کرد قیمت بالای پد های سلولزی است که هر پنج سال نیاز به تعویض پیدا می کنند و با این اوصاف مقرون به صرفه به نظر می رسند.

در قسمت بالا به صورت جداگانه کولر های آبی پوشالی و کولر های آبی سلولزی را شرح دادیم و در این قسمت با مقایسه و نگاه کلی این دو به انتخاب بهتر شما کمک می کنیم.

مقایسه کولر آبی سلولزی و کولر آبی پوشالی

 • پوشال کولر آبی هر ساله باید تعویض گردد ولی پد کولر آبی سلولزی هر پنج سال باید تعویض گردد.
 • کولر های سلولزی از سی درصد خنک کنندگی بالاتر به نسبت کولر آبی معمولی برخوردارند.
 • پوشال های کولرهای معمولی به صورت نایکنواخت هستند و در بعضی از قسمت های آن مملو از آب و در بخش های دیگر خشک باقی می ماند ولی در کولر های آبی سلولزی به دلیل ساختار یکنواخت پد آب کولر به صورت یکنواخت روی آن پخش می شود و همین عامل تاثیر به سزایی در روند خنک کنندگی آن دارد.
 • در کولر های سلولزی ویژگی خودشویی دارد که ایجاد رسوب را به تعویق می اندازد ولی در کولر های آبی پوشالی بعد از مدتی رسوب ایجاد می شود.
 • پوشال های کولر سبب جذب گرد و غبار و آلودگی هوا می شود و همچنین همراه با ذرات ریز پوشال وارد محیط داخل می شود ولی در کولر های سلولزی به واسطه پد ها با جلوگیری از ورود باکتری و… مانع از آلوده کردن محیط می شود.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید