برنامه غذایی مناسب که در ماه رمضان باید رعایت کنید

در ماه مبارک رمضان به دلیل روزه گرفتن در مدت زمان طولانی که غذایی نمی‌خوریم، باید برای حفظ سلامت بدن و سیستم گوارشی خود، از غذاهای مناسب در مدت زمان مناسب، استفاده کرد. روش صحیح تغذیه در ماه رمضان یک مورد بسیار ضروری است که در صورت عدم رعایت این موارد، مشکلاتی در سیستم بدن مانند گوارشی و عصبی بوجود می‌آورد که علاوه بر اینکه باعث عدم روزه گرفتن می‌شود، باعث بیماری‌ نیز خواهد شد.
در ادامه مطالب زیر برای شما در مورد برنامه غذایی مناسب در ماه رمضان که باید رعایت کنید، مطالبی را به اشتراک گذاشته‌ایم.
[gap height=”10″]
 • ابتدا بهتر است بگوییم همه غذاها را به اندازه و به حد اعتدال بخورید؛ نه زیاده‌روی در خوردن غذا و نه نخوردن آن کار درستی می‌باشد.
[gap height=”3″]
 • هیچ‌گاه بدون سحری روزه نگیرید؛ با نخوردن سحری باید بدانید آسیب جدی به سیستم گوارشتان خصوصا معده و روده‌ها وارد می‌شود.

[gap height=”3″]

 • سعی کنید از مواد غذایی استفاده کنید که با مزاجتان سازگاری داشته باشد

[gap height=”3″]

 • مواد غذایی مناسب که در ماه رمضان باید مصرف کنید در هنگام سحر و افطار، استفاده از میوه و سبزیجات، برنج و گوشت جایگزین آن است که در ادامه مطالب زیر از هرکدام مختصری توضیح داده‌ایم

[gap height=”2″]

میوه و سبزیجات

یکی از برنامه غذایی مناسب در ماه رمضان، استفاده از میوه و سبزیجات می‌باشد که سرشاراز ویتامین و مواد معدنی است که در سلامتی نقش بسزایی دارد علاوه بر آن از یبوست جلوگیری کرده و همینطور حس سیری را در افراد افزایش می‌دهد. از نظر انجمن ارتقا، خوردن ۲ وعده سبزی و ۲ وعده میوه باعث بهبود سلامتی می‌شود. پس علاوه بر سحر، در افطار هم از سبزیجات و میوه استفاده کنید.

[gap height=”2″]

برنج و جایگزین آن

غذاهایی که کربوهیدرات دارند، زمان زیادی طول می‌کشد تا هضم شوند و بقای سطح انرژی را افزایش می‌دهد؛ برنج و نان‌های سبوس‌دار از مواد غذایی این دسته هستند که جزو مواد غذایی مناسب که در ماه رمضان باید مصرف کنید.

[gap height=”2″]

گوشت و جایگزین آن

برای ترمیم و ساخت بافت‌های بدن و ساختن سیستم ایمنی بدن، از مرغ و ماهی  و لبنیات کم چرب و همینطور گوشت‌های بدون چربی گوشت و مرغ بدون پوست، تخم مرغ، حبوبات و مواد غذایی که از منبع پروتئین زیاد با چربی بسیار کم هستند استفاده کنید.

[gap height=”5″]

 • در هنگام افطار برای هر سلول زنده بدن خصوصا سلول‌های مغز و اعصاب، نیاز به یک منبع انرژی مانند قند خون است؛ پس در آن زمان حتما مصرف خرما، آب میوه و سوپ سبزیجات را فراموش نکنید.

[gap height=”10″]

چه مواردی را هنگام غذا خوردن در ماه رمضان باید رعایت کنیم

[gap height=”2″]

 • یکی از مهمترین برنامه غذایی مناسب در ماه رمضان، رعایت ۳ وعده سحر، افطار و شام است.

[gap height=”2″]

 • به هیچ عنوان وعده سحری را حدف نکنید، آب زیاد ننوشید و نوشابه گازدار را حذف کنید.

[gap height=”2″]

 • در زمان سحری از خوردن سیب زمینی سرخ شده، پنیر شور، فلافل، سوسیس، کالباس و انواع ترشیجات خودداری کنید و همچنین از خوردن غذای روغنی و چرب نیز خودداری کنید؛ زیرا بخاطر انرژی و کالری زیادی که دارد، باعث مختل شدن دستگاه هضم و افزایش ترشح عرق می‌شود.

[gap height=”2″]

 • در زمان سحر، بلافاصله از چایی استفاده نکنید؛ زیرا جذب آهن در بدن را کاهش می‌دهد و دفع ادرار را زیاد می‌کند و همین مورد باعث کم شدن مواد معدنی می‌شود.

[gap height=”2″]

 • باید حجم غذا خوردن خود را کنترل کنید؛ خیلی از افراد در هنگام افطار حجم غذای خود را در نظر ندارند و بسیار پرخوری می‌کنند. حجم غذایی که در هنگام افطار می‎‌خورید باید کم باشد تا زمانیکه که شام میل می‌کنید معده سبکی داشته باشید و اثر مضر جانبی پیش نیاید. علاوه بر کنترل افطاری خود، حجم شام خود را هم باید کنترل کنید تا بعد از آن هم گنجایش خوردن میوه و تنقلات، که تاثیر زیادی برای سلامتی خصوصا در ماه رمضان دارند را داشته باشید تا هم به معده فشاری وارد نشود و هم اختلالی در روند خوابتان پیش نیاید.

[gap height=”2″]

برنامه غذایی مناسب که در ماه رمضان باید رعایت کنید
پرخوری و تند غذا خوردن در ماه رمضان ممنوع

[gap height=”2″]

یک از معضلاتی که افراد در ماه رمضان دارند، خوردن سریع و تند غذا به دلیل زمان کم است؛ که این عامل باعث عواقب جبران ناپذیری برای معده به همراه خواهد داشت. پس حتما این مورد را در نظر داشته باشید استرس و ناراحتی در خوردن غذا تاثیر بسزایی در تامین  سلامتی سیستم گوارشی دارد. در هنگام سحری از غذاهایی که دارای پروتئین و مواد قندی هستند استفاده کنید تا در طول روز دچار افت خون نشوید و کمتر احساس ضعف کنید.

[gap height=”2″]

 • در ماه رمضان خصوصا اگر در فصل تابستان است، از خوردن میوه‌های گرمسیری مانند انبه، موز و آناناس بپرهیزید؛ زیرا باعث افزایش غلظت خون می‌شود. برای تقویت روح و همینظور تقویت معده می‌توانید از گلاب استفاده کنید.

[gap height=”2″]

 • فاصله بین افطار تا شام نه خیلی کم باشد که تا سنگین شوید و نه خیلی زیاد؛ زیرا خوابیدن سریع بعد ازشام باعث اختلال در هضم غذا و همینطور در خواب شما میشود.

[gap height=”10″]

راه حل‌هایی برای رفع تشنگی در ماه رمضان

[gap height=”15″]

راه حل‌هایی برای رفع تشنگی در ماه رمضان

[gap height=”6″]

 • از خوردن غذاهای چرب مانند ماکارانی، ته دیگ و غذاهای شور مانند آش شور و برنج پرهیز کنید.

[gap height=”2″]

 • برای اینکه در طول روز حس تشنگی نداشته باشید، در هنگام سحری از خوردن بادمجان، انواع نوشابه، سوسیس و کالباس، سس مایونز، سیر، پیاز و فلفل بپرهیزید.

[gap height=”2″]

 • کله‌پاچه و سیراب و شیردان از غذاهایی هستند که باعث تشنگی می‌شوند؛ پس بهتر است یا به صورت کم آب و کم نمک استفاده شوند و یا کلا حذف شود.

[gap height=”10″]

نوشیدنی‌های مناسب برای ماه رمضان

[gap height=”2″]

 • شربت آبلیمو

یکی از نوشیدن‌های مناسب برای ماه رمضان، شربت آبلیمو است که کم شیرین شده باشد. این شربت موجب ترشح بزاق شده و احساس تشنگی را برای روزه‌داران برطرف می‌کند.

[gap height=”2″]

 • تخم شربتی و شربت خاکشیر

این شربت به دلیل اینکه در دانه‌های خود آب را نگه می‌دارد، به تدریج می‌تواند به بدن آب رسانی و نیاز بدن را تامین کند. بهتر است بدون شکر و یا با شکر کم مصرف شود.

[gap height=”2″]

 • کاسنی

این شربت به دلیل خاصیت خنک کنندگی که دارد، بهتر است با شربت‌های خاکشیر و گلاب مخلوط و استفاده شود.

[gap height=”2″]

 • شربت سکنجبین

یکی دیگر از نوشیدنی‌های مناسب برای ماه رمضان، شربت سکنجبین است که مانند شربت کاسنی خاصیت خنک دارد و می‌توان به شربت‌های دیگه اضافه کرد تا از تشنگی جلوگیری شود.

[gap height=”6″]

نوشیدنی‌های مناسب برای ماه رمضان

[gap height=”6″]

 • دم کرده نعناع

یک دیگر  از راههای رفع تشنگی در ماه رمضان، استفاده از دم کرده نعناع است. مخلوط آن با عسل و مصرف بین افطار تا سحر برای رفع تشنگی بسیار مناسب است.

[gap height=”2″]

 • دم کرده لیمو عمانی با گل گاوزبان

یکی از نوشیدن‌های مناسب برای ماه رمضان دم کرده لیمو عمانی با گل گاوزبان است. این دم کرده علاوه بر اینکه باعث رفع تشنگی می‌شود باعث آرامش و خواب مناسب در شب هم می‌تواند باشد.

[gap height=”2″]

 • شربت تمبر هندی با عسل

برای رفع یبوست در ماه رمضان می‌توان با خیس کردن تمبر هندی و صاف و مخلوط کردن آن با عسل، نوشیدنی مناسبی تهیه کرد.

[gap height=”20″]

در انتها به این نتیجه میرسیم در ماه رمضان به علت اینکه ساعت‌ها غذایی نمیخوریم و بعد از چند ساعت افطار میکنیم، از غذاها و خوارکی‌های سبک شروع به افطار کنیم. قطعا بعد از خوردن غذای سنگین و یا خوردن نوشیدنی سرد و زیاد، سنگینی معده و درد معده را تجربه کرده‌اید. همینطور پرخوری باعث می‌شود همیشه کلافه باشید و برای دستگاه گوارشی ضرر دارد. برای حفظ سلامتی، علاوه بر رعایت کردن نحوه غذا خوردن، از مواد غذایی استفاده کنید که ارزش غذایی لازم را داشته باشند تا نیرو و انرژی و همینطور سلامتی بدن و سیستم گوارشی، حفظ شوند.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید