اینورتر چیست؟

سوالی که این روزها برای همه مصرف کنندگان در مورد کولر گازی پیش آمده این است که اینورتر چیست؟ اینورتر یا اسم دیگر آن مبدل برق دستگاه الکترونیکی است. کاربرد این وسیله تبدیل جریان مستقیم الکتریکی به جریان متناوب است. این جریان برق می تواند برای هر ولتاژ و فرکانسی مهیا شود. یکی از مهم ترین مزیت های مربوط به اینورتر این است که قطعات متحرک ندارد و از این خاصیت در نصب بسیاری از ابزارهای کاربردی استفاده می شود. از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته تا یک پنل خورشیدی که برای ایجاد جریان متناوب الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.

اینورتر مناسب برای استفاده انواع کولر گازی به دلیل مصرف بالایی که دارند
اینورتر مناسب برای استفاده انواع کولر گازی به دلیل مصرف بالایی که دارند

اینورتر در ظرفیت های مختلفی تولید می شود که با توجه به میزان قدرت موتور الکتریکی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. اگر بخواهیم این وسیله را تقسیم بندی کنیم باید آن را در دو دسته کلی تک فاز و سه فاز قرار دهیم. برای قدرت بالای ۳ اسب بخار تنها از اینورتر سه فاز استفاده می شود. در ادامه این مقاله به پرسش اینورتر چیست؟ و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

ویژگی های اینورتر

اینورتر یک وسیله هوشمند به حساب می آید یعنی این که میزان بار وارد شده به موتور را تشخیص می دهد و متناسب با آن جریان الکتریکی را عبور می دهد. این قضیه می تواند منجر به کاهش مصرف انرژی شود و در نتیجه طول عمر محصول و موتور وسیله الکتریکی افزایش می یابد. هم چنین در شرایطی که میزان ولتاژ ورودی متغیر است امکان کار موتور را برای دستگاه امکان پذیر می کند. ویژگی های اینورتر نشان می دهد که این وسیله یکی از مهم ترین الزامات در یک جریان الکتریکی به حساب می آید.

کاربرد های اینورتر

یکی از مهم ترین موارد مربوط به کاربرد اینورتر می توان به تنظیم سرعت موتور در دورهای زیاد و کم اشاره کرد که وظیفه این قسمت بر عهده اینورتر است. هم چنین در برخی موارد می تواند جهت دور موتور وسیله الکتریکی را تغییر دهد بدون این که نیاز باشد از وسیله ای به نام کنتاکتور استفاده کنیم. این کاربرد یکی از مهم ترین فاکتورهای مربوط به اینورتر می باشد.

اما کاربرد های مربوط به اینورتر بسیار زیاد است به طوری که از این وسیله می توان بدون این که نیاز باشد برق را قطع و وصل کنیم. شاید مهم ترین خاصیت مربوط به اینورتر افزایش طول عمر وسیله الکترونیکی است که در بالا اشاره کردیم که میزان ولتاژ ورودی را متناسب با جریان الکتریکی تنظیم می کند که این مورد از آسیب دیدن موتور جلوگیری به عمل می آورد هم چنین با نصب آن می توان ضربه های مکانیکی به دستگاه را کاهش داد که این مورد هم باعث افزایش طول عمر قسمت مکانیکی دستگاه می شود.

مناسب برای خاموش و روشن کردن موتور وسیله الکتریکی
مناسب برای خاموش و روشن کردن موتور وسیله الکتریکی

زمانی که وسیله روشن می شود اگر اضافه باری در دستگاه موجود باشد اینورتر بلافاصله موتور را خاموش می کند و به کاربر اطلاع می دهد که اضافه بار در دستگاه وجود دارد و این می تواند در خراب شدن ناگهانی موتور دستگاه جلوگیری به عمل بیاورد. یکی از ویژگی های اینورتر راه اندازی نرم موتور است به طوری که هیچ گونه آسیبی به قسمت های مکانیکی دستگاه وارد نمی شود و این مورد موجب افزایش طول عمر قطعات مکانیکی می شود.

دیگر کاربرد های اینورتر

اما در برخی موارد مشاهده می کنیم که موتور وسیله الکترونیکی گرم می شود که این مورد می تواند به دستگاه آسیب بزند و باعث سوختن موتور شود یکی دیگر از کاربردهای اصلی در ارتباط با اینورتر این است که از گرم شدن ناگهانی موتور دستگاه جلوگیری می کند و همین مورد باعث می شود که دستگاه همیشه از امنیت زیادی برخوردار باشد.

اینورتر از گرم شدن ناگهانی موتور دستگاه جلوگیری می کند
اینورتر از گرم شدن ناگهانی موتور دستگاه جلوگیری می کند

در بسیاری از موارد برای راه اندازی یک جریان الکتریکی به مصرف انرژی زیادی احتیاج داریم و برای این مورد از موتور قدرتمندی استفاده می شود که این میزان جریان الکتریکی را مصرف می کند با راه اندازی اینورتر در این بخش می توان از مصرف انرژی به مقدار زیاد جلوگیری کرد و یکی از مهم ترین کاربردهای مربوط به این وسیله کاهش مصرف انرژی است. در واقع کاهش مصرف انرژی به وسیله اینورتر این گونه است که در هنگام راه اندازی آن میزان مصرف انرژی را بالا می برد و در هنگام کار کردن وسیله این میزان مصرف انرژی را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد همین مساله از به هدر رفتن انرژی زیاد جلوگیری می کند و به همین دلیل اینورتر را به عنوان یکی از وسیله هایی می شناسیم که در میزان مصرف انرژی صرفه جویی بسیار زیادی را به عمل می آورد.

کاربرد اینورتر با ذکر یک مثال

در ادامه مقاله “اینورتر چیست؟ ” باید این موضوع را نیز اضافه کنیم که همیشه برای راه اندازی یک وسیله الکتریکی به میزان جریان الکتریکی زیادی احتیاج داریم و این میزان جریان الکتریکی بالا باعث کاهش ولتاژ می شود این مورد باعث آسیب رسیدن به موتور وسیله الکتریکی می شود به همین دلیل کاربرد اینورتر در این مورد است که جریان الکتریکی را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد و همین مساله نگرانی های مربوطه را در رابطه با موتور وسیله کاهش می دهد.

به فرض مثال در هنگام راه اندازی یک وسیله الکترونیکی به ۶۰ آمپر جریان الکتریکی نیاز داریم در حالی که با نصب اینورتر این میزان جریان الکتریکی به حدود ۱۲ آمپر کاهش پیدا می کند و همین مساله کاربرد اصلی اینورتر را در وسیله مشخص می کند.

این قابلیت علاوه بر افزایش طول عمر موتور باعث کاهش چشمگیر مصرف انرژی می شود و این کاربرد اینورتر را مشخص می کند.

افزایش طول عمر موتور و کاهش چشمگیر مصرف انرژی با استفاده از اینورتر
افزایش طول عمر موتور و کاهش چشمگیر مصرف انرژی با استفاده از اینورتر

سه بخش مورد استفاده در اینورتر

  • فعالیت هایی که گشتاور ثابت در آنجا رخ می دهد که شامل اکسترودرها و نوارهای نقاله است.
  • فعالیت های ثابت که اغلب در کشش ها و دستگاه های مکانیکی رخ می دهد.
  • مواردی که گشتاور متغیر در آنجا رخ می دهد که شامل پمپ ها است.

در مقاله ” اینورتر چیست؟ ” به صورت کامل و جامع ویژگی ها و کاربردهای اصلی مربوط به قطعه اینورتر به بحث گذاشته شد و همین طور نشان دادیم که این قطعه الکترونیکی چه فوایدی می تواند برای مدار الکتریکی داشته باشد. در آخر مواردی را که اینورتر می تواند در آنجا به کار گرفته شود نیز توضیح داده شد. امیدواریم که این مطالب از نستلن برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید