ادبيات كودكان و تاثیر قصه خوانی برکودکان

ادبيات عبارت است از چگونگي تعبير و بيان احساسات، عواطف و افكار به وسيله‌ي كلمات در اشكال و صورت هاي گوناگون و ادبيات كودك عبارت است از تلاشي هنرمندانه در قالب كلام، براي هدايت كودك به سوي رشد، با زبان و شيوه اي مناسب که در خور فهم او باشد یا مجموعه‌ي نوشته ها، سروده ها و گفتارهايي كه از طرف بزرگسالان جامعه براي استفاده‌ي خردسالان فراهم شده است. ادبيات كودكان شامل قصه، شعر، نمايش، افسانه و داستان است.

اهداف ادبیات کودکان

هدف اصلی ادبیات کودکان

 • كمك کردن به پرورش قدرت بيان و عواطف و افكار كودكان
 • پرورش نيروي تخيل در كودكان
 • تحريك قوه ي ابتكار و خلاقیت در كودكان
 • رشد اعتماد به نفس كودك و علاقه مند ساختن او با ارزشهای اجتماع
 • برطرف کردن نيازهاي عاطفي كودكان و آماده ساختن آنها براي دريافت پيام هاي اخلاقي و انساني و یک شهروند خوب بودن

اهداف فرعی ادبیات کودکان

 •  ارضای حس کنجکاوی
 • پرورش ذوق هنری
 •  پرورش استعدادهای علمی
 • ایجاد شوق و علاقه به مطالعه
 •  سرگرمی
 • شادمانی و لذت
 •  پرکردن اوقات فراغت
 • آموزش درست حرف زدن و درست نوشتن
 •  ایجاد سرعت در یادگیری 

تاثیر قصه در زندگی کودکان 

والتر بنیامین می گوید: قصه نخستین آموزگار کودکان و زمانی نخستین آموزگار بشر بوده است.

آگوستا بیکر نیز می گوید: کسانی که با کودکان کار می کنند باید به اهمیت قصه در زندگی آن ها، به سهم منحصر به فرد قصه گویی در مأنوس کردن بچه ها با کتاب، به نقش قصه در کمک به کودکان در کسب مهارت های زبانی و آموزشی و به قدرت آن در برانگیختن کودک به تحسین میراث ادبی و فرهنگی، پی برده باشند.

ایجاد صمیمیت

یکی از مهم‌ ترین تاثیرات قصه‌ گویی و قصه‌ خوانی برای کودکان، ایجاد رابطه صمیمانه بین والدین و فرزند و رشد عاطفی آنها است. به‌ همین‌ دلیل متخصصان تأکید می‌کنند که حتما قصه‌خوانی برای کودک از سنین پایین شروع شود و تا سال‌های بعد ادامه داشته باشد.

زبان آموزی و گسترش گنجینه ی لغات

قصه ها در زبان آموزی نقش بسزایی دارند و نیز از نظر پرورش ذوق و خلاقیت کودکان دارای اهمیت فوق العاده ای هستند. بچه ها بعد از شنیدن داستان تکیه کلام ها یا جمله‌های خاص و با تکرار، داستان را به خاطر سپرده و بازگو می کنند. از این جنبه میتوان گفت که اذبیات کودکان در زبان آموزی و گسترش گنجینه‌ی لغاتشان تأثیر بسزایی را دارا می باشد.

تقویت مهارت شنیداری

قصه گویی برای بچه‌ها به تقویت مهارت شنیداری آن ها می‌انجامد. کودکان با شنیدن قصه این توانایی را به دست می آورند تا بتوانند شنیدن فعال را تجربه کنند. آنها حتی برای اینکه بتوانند داستان را دنبال کنند، باید دقت و تمرکز خود را برای خوب شنیدن تمرین کنند. و از تاثیرات دیگر آن این است؛ که قصه‌ها باعث می‌شوند تا کودکان بتوانند با گسترهایی از کلمه‌ها آشنا شوند. کلمه‌هایی که ممکن است در گفتگوی روزانه  مورد استفاده قراربگیرند.

قصه گفتن باعث تكامل مغز نوزاد می‌شود

متخصصان روان شناسي می‌گویند: قصه گفتن را براي تكامل مغز نوزادان و كودكان لازم است و با قصه‌گويي، علاوه بر شناساندن صداي والدين، صحبت كردن براي كودك راحت مي‌شود و كلمات را صحيح و كامل ادا مي‌كند. نکته بسیار جالب این که مغز نوزاد آماده براي پذيرش و يادگيري است و دوست دارد صداي والدين خود را بشنود و با محيط آشنا شوند. پس از همان ابتدا باید قصه گویی را برای فرزندان شروع کرد.

انتخاب قصه های مناسب

هر چند روانشناسان بر قصه خوانی و قصه گویی تاکید فروان کرده‌اند ولی برای رسیدن به این اهداف باید در ابتدا به این نکته توجه کرد که چه کتاب یا داستانی برای کودکانمان مناسب است. توجه کردن به این مسئله باعث می‌شود که در کنار لذت بخشی، به رشد خلاقیت و پرورش ذهنی کودک هم کمک کرد. توجه کردن به این موارد بسیار ضروری است. برای مثال: کتاب حتما متناسب با سن و سال کودک و نیاز و ویژگی‌های روحی و روانی کودک باشد و والدین سلیقه شخصی خودشان را در آن دخالت ندهند، والدین باید ویژگی‌های فرزندان خود را بدانند تا به انتخاب ژاترهای مورد علاقه فرزندشان توجه کنند.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید