آموزش عیب یابی و تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر باید به افراد متخصص سپرده شود؛ اما برخی اوقات این دستگاه دچار ایراد کوچکی شده است که فرد می تواند خودش آن را برطرف کند. از این رو بهتر است یک سری ایرادات شایع در این دستگاه پرکاربرد لوازم خانگی را شناسایی کرده و درصدد رفع شان برآیید. از این رو پیشنهاد میکنیم که آموزش عیب یابی و تعمیر یخچال فریزر را به دقت مطالعه نمایید.

مشکلات رایج در یخچال فریزرها

در ادامه به توضیح بعضی از مشکلاتی که برای یخچال فریزها پیش می آید میپردازیم تا شما با مطالعه آن بتوانید به راحتی یکسری از مشکلات دستگاه را درون منزل حل کنید و در هزینه های خود صرفه جویی نمایید.

یخچال فریزر که کار نمی کند

اگر می بینید که دستگاه کار نمی کند، ابتدا برق یخچال و پریزی که به آن وصل است را بررسی کنید. اگر در این موارد مشکلی وجود نداشت احتمالات دیگری هم وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است یخچال در زمان دیفراست قرار داشته باشد و در حال برفک زدایی باشد از این رو باید حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید تا کار دیفراست به اتمام برسد. زمانی که یک یا هر دو کنترلر خاموش هستند، یخچال کار نمی کند برای رفع این مورد نیز کنترل کننده ها را روی تنظیمات دمایی قرار دهید. برخی از یخچال فریزرها یک حالت نمایشگاهی دارند که اگر دستگاه بر روی آن قرار گیرد کار نمی کند و سرما تولید نمی کند برای رفع این مشکل باید یخچال را یک بار از برق بکشید و دوباره آن را وصل کنید.

موتور یخچال فریزر مرتبا خاموش و روشن می شود

اگر موتور یخچال فریزر شما برای مدتی طولانی به صورت مداوم روشن و خاموش می شود، یک سری موارد را باید بررسی کنید و در صورت وجود برای تعمیر یخچال فریزر و رفع مشکل اقدام کنید.

– هنگامی که برای اولین بار دستگاه را به برق وصل می کنید در ۲۴ ساعت اول باید به یخچال اجازه دهید که سرمای مورد نیاز را کامل کند. این مسئله در این بازه ی زمانی رفع خواهد شد و نیازی به دستکاری آن نیست.

– ممکن است درب یخچال فریزر برای مدتی طولانی باز مانده باشد یا به صورت متناوب باز و بسته شده است و این عوامل سبب گرم شدن کابین شده باشد.
– هنگامی که مقدار زیادی غذا در یخچال و فریزر قرار داده می شود برای ایجاد سرمایش مناسب موتور دائم خاموش و روشن می شود.

– اگر دما را روی سردترین حالات قرار داده باشید، ممکن است این اتفاق بیفتد. در این موارد باید دما را به کمک کنترل کننده ی یخچال فریزر کمی افزایش داد.

یخساز به صورت اتوماتیک کار نمی کند

هنگامی که یخساز به صورت اتوماتیک کار نمی کند و با فشردن شاسی آن یخ از آن خارج نمی شود باید موارد زیر را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل در هر بخش برای تعمیر یخچال فریزر اقدام کنید. ممکن است کلید یخساز در حالت خاموش باشد در این مواقع باید یخساز را روشن کنید و مدتی منتظر بمانید تا آب وارد دستگاه شده و به یخ تبدیل شود. این کار بسته به دمای فریزر ممکن است بین نیم تا یک ساعت طول بکشد. البته در برخی مواقع یخساز روشن است ولی ورودی آب بسته است یا آب قطع شده است.

گاهی اوقات مقدار زیادی قطعات یخ در مخزن دستگاه وجود دارد و این عامل سبب شده تا یخساز مسدود شود. در ان مواقع می توان محفظه ی جایخی را به صورت دستی بیرون آورد و یخ آن را خالی کرد. برخی اوقات به علت این که مدت طولانی یخ در درون دستگاه مانده است، قطعات یخ به همدیگر چسبیده اند و نمی توانند از خروجی دستگاه خارج شوند. در این مواقع باید قطعه های یخ را از دستگاه خارج کنید. البته باید دقت داشته باشید هنگامی که می خواهید به صورت دستی یخ ساز را بیرون آورید و آن را خالی کنید، باید یخساز خاموش شود.

دیسپنسر آب کار نمی کند

دیسپنسر به بخشی از یخچال گفته می شود که آب خنک از آن بیرون می آید. اگر این بخش کار نکند باید موارد زیر مورد بررسی قرار گیرد. ممکن است لوله های تأمین کننده ی آب دچار ایراد شده باشند یا آب قطع شده باشد. در این مواقع مخزن دستگاه از آب خالی می شود و در اصل آبی در آن وجود ندارد که به بیرون هدایت شود. این بخش از یخچال فریزر دارای فیلترهایی بر روی مسیر آب ورودی هستند تا بتوانند سختی و میکروب و باکتری های آب را برطرف کنند. در این مواقع باید فیلتر ها را بررسی کرد و از باز بودن آن ها اطمینان یافت. ممکن است فیلتر مسدود شده باشد که برای تعمیر یخچال فریزر در این مواقع بهتر است با نمایندگی تماس بگیرید تا برای تمیز کردن یا تعویض فیلتر اقدام کنند.

اگر حباب های هوا در سیستم آب گیر افتاده باشد، دستگاه نمی تواند به خوبی کار کند. از این رو باید برای یک تا دو دقیقه پدال خروجی آب را فشار دهید تا حباب های موجود در مجرا خارج شوند و از این طریق مشکل حل شود. بر روی اکثر دستگاه های مدل جدید یخچال فریزر، دیسپنسر را می توان قفل کرد تا از ریختن آب توسط کودکان به محیط جلوگیری شود. در این صورت باید دکمه ی LOCK و یا LOCK CONTROL را که بر روی دستگاه قرار دارد به مدت ۳ ثانیه نگه دارید تا دیسپنسر از حالت قفل بیرون آید. البته این دکمه ها ممکن است بسته به دستگاه یخچال فریزر شما متفاوت باشند.

بررسی سایر مشکلات احتمالی

اگر دستگاه یخچال فریزر شما جزو گروهی است که برفک نمی زند، اگر برفک بر روی مواد غذایی مشاهده کردید احتمالاً درب یخچال فریزر مدت زمان زیادی باز بوده و رطوبت وارد دستگاه شده است. از این رو با سرد شدن این رطوبت برفک ایجاد شده است. اگر از صدای ویز ویز یخچال که به صورت مکرر و غیر طبیعی است آشفته شده اید، باید برای تعمیر یخچال فریزر خود دست به کار شوید. در این مواقع ممکن است یخساز دستگاه روشن باشد اما آب دستگاه وصل نیست. در این مواقع باید اتصال آب را بررسی کنید و در صورت نیاز به یخ آن را وصل کنید. اگر نیازی به یخ ندارید یا اتصال آب ممکن نیست، باید یخساز را خاموش کنید.

ممکن است قطعات یخ که از دستگاه خارج می شوند بوی مناسبی نداشته باشند. در این مواقع ابتدا باید دقت کنید که مواد غذایی بودار را در یخچال فریزر قرار نداده باشید. انتشار بوی غذا سبب می شود تا یخ بو و طعم خوبی نداشته باشد. اگر دلیل این مسئله نیست، باید برای تعمیر یخچال و فریزر خود با نمایندگی و خدمات پس از فروش آن تماس بگیرید زیرا ممکن است مخزن یخ به تعمیر نیاز داشته باشد. اکثر این راهکارهای ساده می توانند به راحتی توسط خودتان به کار گرفته شوند و از هزینه های اضافی جلوگیری کنند.

سخن آخر

در پایان امیدواریم که آموزش عیب یابی و تعمیر یخچال فریزر برای شما مفید واقع شده باشد و به شما در تعمیر یخچال در منزل و کاهش هزینه ها کمک کرده باشد. خواهشمندیم که نظرات و تجربیات خود را در این خصوص با ما در میان بگذارید. پیشنهاد میکنیم که اگر قصد خرید یخچال دارید قبل از اقدام حتما راهنمای خرید یخچال فریزر را به دقت بخوانید.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید