آموزش عیب یابی و تعمیر دستگاه آبمیوه گیری

تعمیر دستگاه آبمیوه گیری همیشه هم نیاز نیست توسط یک فرد متخصص یا تعمیرکار انجام گیرد. برخی اوقات ممکن است احساس کنید آبمیوه گیری شما دارای ایراداتی در کارکرد خود است و با داشتن اندکی اطلاعات به راحتی می توانید این کار را خودتان انجام دهید و ایرادات احتمالی را برطرف کنید. قطعاً اگر بخواهید این کار را توسط تعمیرکاران انجام دهید باید هزینه های زیادی را بپردازید اما با یادگیری روش های ساده برای رفع ایرادات شایع این دستگاه پرکاربرد در منزل به راحتی در هزینه های زندگی خود صرفه جویی خواهید کرد. از این رو ما هم سعی کرده ایم شایع ترین مشکلاتی که این دستگاه ها به هم می زنند را پیدا کرده و روش های ساده ای برای رفع آن ها عنوان کنیم. در ادامه به آموزش عیب یابی و تعمیر دستگاه آبمیوه گیری میپردازیم:

مشکلات مربوط به آبمیوه گیری و راه های برطرف نمودن آن

مشکلات مربوط به موتور دستگاه

اگر دکمه ی پاور دستگاه را می زنید اما موتور حرکت نمی کند باید چند مورد را بررسی کنید. ممکن است کلید یا سیم رابط که به دستگاه آبمیوه گیری متصل است، خراب شده باشد یا مشکلی در قسمت های مختلف برق رسانی به دستگاه مانند پریز و … وجود داشته باشد. حتی احتمال خراب بودن کلید پاور نیز وجود دارد. برای این کار باید سیم رابط، پریز یا کلید را تعمیر کنید. می توانید هر کدام را جداگانه بررسی کنید تا متوجه شوید مشکل از کدام بخش است. برخی مواقع موتور صدا می دهد اما نمی چرخد، هنگامی که این مشکل وجود دارد ممکن است بین تیغه و گردنده ی دستگاه آبمیوه گیری جسم سخت گیر کرده باشد.

نیازی نیست برای تعمیر دستگاه آبمیوه گیری دست به کار شوید فقط باید سریع تر آن را خاموش کنید، دستگاه را از برق بکشید و جسم را بیرون آورید. دقت داشته باشید به هیچ عنوان دست خود را در آبمیوه گیری فرو نکنید. حتما دستگاه را خاموش کنید و از برق بکشید بعد برای برطرف کردن مشکل اقدام کنید. ممکن است با یک حرکت، تیغه ها شروع به چرخش کنند و به انگشتان شما آسیب جدی وارد کنند. حال اگر مشکل به این علت نبود مشکل از بلبرینگ دستگاه است. این کار را بهتر است به تعمیرکار بسپارید تا با تعمیر دستگاه آبمیوه گیری و باز کردن موتور، بلبرینگ را گریس کاری کند و در صورتی که ایراد دارد آن را تعویض کند.

داغ کردن موتور

گاهی اوقات موتور آبمیوه گیری زیاد گرم می شود و باید برای تعمیر دستگاه آبمیوه گیری کاری کرد. در این مواقع باید موارد زیر را بررسی کرد. اول این که ممکن است موتور نیم سوز شده باشد. در این مواقع باید دستگاه را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید تا آن را تعویض کند یا سیم پیچی آن را تعویض کند. اگر موتور بدون بار کار کند، به سرعت گرم می شود. در این مواقع باید بررسی کنید ببینید میوه ای در دستگاه قرار دارد. همچنین ممکن است اجسام سخت یا مقدار زیادی میوه درون دستگاه قرار گرفته باشد که از حرکت تیغه ی آبمیوه گیری جلوگیری کند و سبب گرم شدن موتور شود. مورد دیگر مربوط به محور شفت اصلی است که ممکن است از جای خود خارج شده باشد. برای رفع مشکل گرم شدن موتور باید این قطعه را تعویض کنید.

 بوی نامطبوع دستگاه

اگر موتور آبمیوه گیری داغ کند، بوی نامطبوعی از آن به مشام می رسد. از این رو باید موارد مربوط به گرم شدن موتور را بررسی کنید و آن را رفع کنید. گاهی اوقات موتور دستگاه رطوبت هوا را به خود جذب کرده است. این مشکل در مکان هایی که رطوبت هوا بالاست یا بر اثر ریختن اندکی آب بر روی بدنه این مشکل به وجود آمده است. در این مواقع با خشک کردن موتور دستگاه بوی نامطبوع از بین می رود. همچنین ممکن است آبمیوه به داخل موتور نشت کرده باشد. برای تعمیر دستگاه آبمیوه گیری که مشکل رفع شود و دوباره رخ ندهد، علاوه بر خشک کردن دستگاه و موتور آن، باید واشر دستگاه بررسی شود و بخش مربوط به عبور آب از دستگاه توسط واشر آب بندی شود.

 لرزش و صدای غیر معمول

اگر دستگاه آبمیوه گیری شما دارای لرزش و صدای زیادی است، باید مشکل بررسی شود. در این مواقع ممکن است گیره های به خوبی متصل نشده باشند و قطعات به درستی بر روی آن قرار نگرفته باشند. پس دستگاه را خاموش کنید و جایگیری قطعات را به صورت کامل بررسی کنید. اگر صافی دستگاه از حالت نرمال خود خارج شده باشد، باید صافی را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود. ممکن است آبمیوه گیری در وضعیت استانداردی قرار نگرفته باشد یا مقدار زیادی تفاله در آن قرار داشته باشد که از حالت بالانس خارج شده باشد. در این مواقع دستگاه را در حالت تراز قرار دهید و دستگاه را از تفاله خالی کنید.

دستگاه نشتی دارد و به خوبی کار نمی کند

یکی دیگر از مشکلاتی که برای تعمیر دستگاه آبمیوه گیری باید در مورد آن اطلاعات داشته باشید، نشت آب میوه از دستگاه است. هنگامی که ظرف آبمیوه گیری بر اثر ضربه آسیب دیده باشد، ممکن است آبمیوه از آن نشت کند. در این موارد باید درپوش یا ظرف زیر آن را تعویض کنید. اگر لرزش دستگاه زیاد باشد، حرکت زیاد آبمیوه گیری باعث می شود تا نشت صورت گیرد. در این مواقع باید عامل لرزش رفع شود و صافی تمیز شود. همچنین ممکن است واشر دستگاه دچار مشکل شده باشد و آب بندی به خوبی صورت نگرفته باشد.

گاهی اوقات آب میوه گیری به درستی آب میوه را نمی گیرد و تفاله ها دارای مقدار زیادی آب در درون خود هستند. در این مواقع فاصله تیغه و صفحه ی زیر آن از هم زیاد است. برای رفع این مشکل می توان چند واشر تنظیم کننده بر روی شافت موتور قرار دهید تا آبمیوه گیری به درستی کار کند. علاوه بر این تعمیر دستگاه آبمیوه گیری که به درستی آب میوه را نمی گیرد با بررسی تیغه نیز مقدور است. ممکن است تیغه خراب شده باشد و مجبور باشید آن را تعویض کنید. در برخی مواقع صافی به درستی بر روی دستگاه قرار نمی گیرد در این مورد هم برای رفع مشکل، اجسام خارجی بین پایه تیغه و پایه صافی را خارج کنید تا صافی به درستی در جای خود قرار گیرد و آبمیوه گیری به درستی کار کند.

سخن آخر

بهتر است قبل از این که برای شروع کار با آبمیوه گیری خود اقدام کنید، دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید، برخی اوقات کار نکردن صحیح دستگاه مربوط به وجود مشکل در آن نیست بلکه ممکن است به درستی آن را سر هم نکرده باشید یا کار با آن را به خوبی ندانید. با توجه به این که دستگاه های مختلف و متنوعی از آبمیوه گیری در بازار وجود دارند، هر کدام روش کار مشخصی هم دارند. امیدوارم که مطلب آموزش عیب یابی و تعمیر دستگاه آبمیوه گیری برای شما مفید بوده باشد و با استفاده از آن بتوانید در منزل مشکلات دستگاه خود را شناسایی و برطرف نمایید. اگر قصد خرید آبمیوه گیری دارید پیشنهاد میکنیم که راهنمای خرید آبمیوه گیری را به دقت مطالعه نمایید.

آخرین مقالات

معرفی تلویزیون های QLED

با پیشرفت تکنولوژی و علم روز لوازم خانگی نیز دستخوش تغییرات شده و ممکن است شما را در انتخاب دچار مشکل کند تلویزیون یکی از چیزهاییست که با تنوع و قابلیت های بسیارش سبب سردرگمی خواهد کرد در این مقاله به معرفی یکی از انواع تلویزیون ها می پردازیم که سبب انتخاب بهتر شما می شود.

عیب‌های رایج در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه می باشد و به دلیل پر مصرف بودن ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد گردد که بررسی بعضی از این مشکلات باید زیر نظر متخصص صورت گیرد در این مقاله به بررسی مهمترین مشکلات پرداخته ایم.

چرخه بازار لوازم خانگی می چرخد

طبق خبری که توسط اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران منتشر شد، ماه پس از ممنوعیت وارداتی برخی اقلام لوازم خانگی و تخصیص ارز نیمایی...

هفت محور رونق تولید در سال ۹۸

توضیح درباره دلایل توجه به رونق تولید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ و معرفی و بررسی هفت محور در سال جدید در مجله اینترنتی نستلن

وارداتی بودن بیش از ۹۰ درصد کولرهای گازی

به ادعای یکی از فعالان اقتصادی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما در سال گذشته، عده ای به خرید انبوه کولر گازی روی آوردند و ممکن است بازار بحران جدیدی را تجربه کنند. با مطالعه این مقاله به علت وارداتی بودن کولر گازی و همینطور کمبود این وسیله سرمایشی پیشرفته، بیشتر پی خواهید برد.

پست های مرتبط

در روزنامه ها در صندوق پستی خود بمانید