-2%
۴۵۰,۰۰۰ تومان۴۴۰,۰۰۰ تومان

بخاری گازی بدون دودکش

اگر می‌خواهید جهت گرم کردن منزل یا دفتر کار، یک بخاری تهیه کنید اندکی دست نگه‌دارید و ابتدا استانداردهای این حوزه را مرور کرده سپس اقدام به خرید کنید و در زمان خرید نیز حتماً محصول مورد نظر خود را از لحاظ استانداردها ارزیابی نمایید. مهم‌ترین مورد در خرید بخاری، ایمنی و موردی که در مرتبه بعدی اهمیت قرار می‌گیرد نوع و مقدار مصرف سوخت آن است. متأسفانه همواره در زمستان هر سال، اخبار ناخوشایندی از استفاده ناایمن از وسایل گرمایشی می‌خوانیم و می‌شنویم. با هدف کاهش این آمار ناخوشایند توصیه می‌شود در استفاده از انواع بخاری‌ها به‌ویژه بخاری گازی بدون دودکش به نکات ایمنی توجه کنید. طراحی ظاهر زیبا و انطباق با دکوراسیون اتاق و همچنین قیمت بخاری، در مراتب بعدی اهمیت قرار دارند. برای این که در این باره اطلاعات کامل‌تر و بیشتری به دست آورید ادامه این متن را مطالعه کنید.

در فصل سرد سال که استفاده از وسایل گرمایشی متداول است، برای گرم کردن فضاهای کوچک مانند یک اتاق یا دفتر کار کوچک و امثال این‌ها، بخاری گازی، انتخاب خوبی است. شایان ذکر است که به همین علت، بخاری گازی دیواری یکی از بخاری‌های پرطرفدار، محبوب و پرفروش است که یک نوع بخاری بدون دودکش می‌باشد. معمولاً این بخاری، گاز طبیعی یا گاز مایع را به‌عنوان سوخت مصرف می‌کند. شعله بخاری گازی بدون دودکش، هوای اطراف خود را گرم خواهد کرد سپس در اثر جریان همرفتی هوا، کل اتاق گرم خواهد شد. طرح و مدل‌های گوناگونی با توجه به سلایق و دکوراسیون‌های مختلف، ساخته و در بازار عرضه شده‌اند که نیاز هر نوع مصرف‌کننده‌ای را برطرف می‌کنند. به همین علت با توجه به نوع سوخت، سهولت استفاده و قیمت مناسب، بخاری گازی بدون دودکش استفاده گسترده‌ای دارد. این وسیله گرمایشی، جز هزینه اولیه و هزینه سوخت، تقریباً هزینه دیگری ندارد و می‌توان ادعا کرد که هزینه تعمیر و نگهداری آن خیلی کم و تقریباً صفر است. این دستگاه، در مقایسه با بخاری‌های برقی، حرارت خوبی تولید می‌کند و در مقایسه با بخاری‌های نفتی، انتشار گازهای گلخانه‌ای بسیار کمتری دارد. بخاری گازی بدون دودکش از ایمنی خوبی برخوردار است اما برای فضاهایی مانند مغازه و جاهایی که درب باز دارند توصیه می‌شود و برای اتاق خواب، به لحاظ ایمنی توصیه نمی‌شود.

به علت این که بخاری گازی بدون دودکش جزء وسایل مورد استفاده در رنج وسیع می‌باشد و مشتریان بسیار زیادی دارد، متن‌های بسیاری در این رابطه در اینترنت وجود دارند اما اگر می‌خواهید با مشخصات فنی، استانداردها و نکات ایمنی این دستگاه‌ها بیشتر آشنا شوید ادامه این متن را طی سرفصل‌های زیر مطالعه بفرمایید.

  • علت استفاده وسیع بخاری گازی در ایران
  • موارد مهم در رابطه با استفاده از بخاری گازی بدون دودکش
  • نکات ایمنی در خرید و استفاده از بخاری گازی
  • مشخصات فنی و امکانات بخاری‌های گازی بدون دودکش
  • تاریخچه بخاری گازی
  • برندهای معروف سازنده بخاری گازی بدون دودکش

علت استفاده وسیع بخاری گازی در ایران

امروزه با گذشت تقریباً 110 سال از اکتشاف نفت، ایران با داشتن حدود 33.6 تا 33.7 تریلیون مترمکعب گاز طبیعی، یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان از لحاظ منابع طبیعی گاز به شمار می‌رود. ذخایر گاز ایران حدود 16% از ذخایر جهان هستند. تاریخ کشف نفت در ایران را همان تاریخ اکتشاف میدان نفتی مسجد سلیمان گزارش کرده‌اند. جالب است بدانید که بیش از ۶۲ درصد میدان‌های گاز ایران تا سال ۲۰۰۷ دست نخورده بوده‌اند. کارشناسان شرکت ملی نفت بر این باورند که تا سال 1600 می‌توان از مخازن گازی ایران بهره‌برداری کرد. امروزه تولیدات شرکت ملی گاز ایران انواع کاربردهای نیروگاهی، صنعتی، خانگی و همچنین صادرات دارند.

به خاطر این که فراوان و ارزان بودن گاز طبیعی در ایران، بخاری‌ گازی به‌ویژه بخاری گازی بدون دودکش هم هزینه کمتری در بر خواهند داشت و هم نسبت به بخاری‌های برقی فضای بیشتری را گرم می‌نمایند. درواقع دلیل رواج زیادی این نوع بخاری­ها در ایران همین امر می‌باشد. اما در این رابطه یک نکته منفی نیز وجود دارد. متأسفانه عدم رعایت اصول مدیریت انرژی در صنعت  ساختمان‌ و همچنین در صنایع ایران در کنار بهینه نبودن مصرف سوخت گاز در بعضی از مدل‌های بخاری‌ گازی، مصرف گاز بسیار زیادی را در ایران رقم زده‌اند. درواقع دلایل ریشه­ای این پدیده، دسترسی آسان و ارزان حامل­های انرژی و ارزان بودن گاز و برق می‌باشند. این دلایل عامل بی‌انگیزه بودن ایرانیان برای مدیریت انرژی در مصارف خانگی و صنعتی شده‌اند.

معمولاً میزان مصرف انرژی را با شدت انرژی محاسبه کرده و می‌سنجند. متأسفانه شدت مصرف انرژی در ایران در حدود 3 برابر بیشتر از میانگین جهانی شده است. آمارها نشان دهنده این واقعیت ناخوشایند هستند که در برخی از روزهای سال، اندازه مصرف گاز در کشور ما با کل حجم گاز طبیعی مصرفی صنایع اتحادیه اروپا برابر می‌شود. این شرایط حتی بدتر می‌شود و متأسفانه در برخی از زمینه‌ها، مصرف انرژی جمعیت80 میلیونی ایران با مصرف جمعیت یک میلیارد و سیصد میلیونی کشور چین قابل مقایسه می‌شود (برابری می‌کند).

با این تفاسیر ایران رتبه سوم مصرف گاز جهان را داراست. این گزارش آماری ناخشنودکننده در حالی حکایت از اسراف ما ایرانیان دارد که ایران نسبت به دو مصرف‌کننده بزرگ دیگر که رتبه اول و دوم را دارند، جمعیت بسیار کمتر و رشد اقتصادی پایین‌تری دارد. علاوه براین، بررسی‌های دقیق‌تر نشان داده‌اند که متأسفانه بخش بزرگی از این حجم بزرگ مصرف گاز در ایران نیز در مصرف خانگی است. مصرف گاز زیادی در صنعت یک کشور صنعتی را می‌توان نشانه صنعتی بودن و بالا بودن رقم تولید ناخالص داخلی آن کشور دانست اما مصرف گاز زیاد در بخش خانگی، دقیقاً حکایت از اسراف دارد و این مصرف انرژی، هیچ خروجی در حوزه تولید ناخالص داخلی ندارد.

تغییر چنین روند کلی و بزرگی در یک جمعیت، نیازمند آگاهی و اراده جمعی است. بنابراین توصیه می‌شود در آگاهی افراد کوشا باشیم و با اقداماتی از قبیل استفاده صحیح از بخاری گازی، عایق‌بندی درب و پنجره‌ها، سقف و دیوارهای ساختمان‌ها و همچنین استفاده از بخاری‌های گازی استاندارد، در مدیریت مصرف حامل‌های انرژی نقش‌آفرین باشیم و در مجموع باعث توسعه صنعتی و اقتصادی کشور بشویم.

موارد مهم در رابطه با استفاده از بخاری گازی بدون دودکش

حتماً با دیدن یا شنیدن صحنه‌هایی به این فکر افتاده‌اید که شاید گرمای بخاری‌ها در زمستان‌های سرد، همیشه هم لذت‌بخش نباشد. اگر آمار کلی را در نظر بگیریم، تعداد افرادی که با عدم رعایت نکات ایمنی، حوادث ناگواری را در رابطه با بخاری گازی بدون دودکش تجربه کرده‌اند کم نیست. آن‌ها با حوادثی مواجه شده‌اند که خسارت‌های مالی و جانی به همراه داشته است. به همین علت قبل از توجه به قیمت و ظاهر بخاری، به نکات ایمنی و استانداردها نگاه کنید. پس از این که ایمنی و استانداردها را بررسی کردید در هنگام خرید یک بخاری بهتر است به گارانتی آن هم دقت کنید تا اگر محصولی که خریده‌اید خراب شد سرمایه شما از دست نرود. برای تضمین کافی کیفیت و دوام محصول بهتر است یک برند معتبر را از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید.

یکی از نکته‌ها در هنگام خرید بخاری‌ گازی مناسب، انتخاب نوع آن یعنی بخاری گازی بدون دودکش ایستاده یا دیواری می‌باشد. مشتری قادر است طبق نیاز خود یکی از انواع بخاری دیواری یا ایستاده خریداری کند. اگر می‌خواهید بخاری دیواری خریداری نمایید این نکته را در نظر داشته باشید که قدرت تولید حرارت بخاری دیواری کمتر از بخاری‌های ایستاده است و اغلب آن‌ها از نوع بدون دودکش می‌باشند. البته مزایایی نیز دارند که مهم‌ترین آن‌ها اشغال فضای کمتر می‌باشد. سازندگان بخاری‌های گازی دیواری، این نوع کالا را جهت به‌کارگیری در متراژهای کم مثل اتاق کار یا یک اتاق کوچک منزل ساخته و نهایتاً تا قدرت 7000 کیلوکالری در ساعت وارد بازار کرده‌اند.

مورد بعدی و بسیار مهم در هنگام خرید بخاری‌های گازی، توجه به دودکش است. معمولاً بخاری گازی بدون دودکش برای مکان‌های باز مثل مغازه‌ها که رفت و آمد زیادی در آن‌ها انجام می‌شود مناسب‌اند. استفاده از این نوع بخاری در فضاهای بسته که امکان جابجایی هوا کم است به‌ویژه اتاق خواب مناسب نیست.

نکات ایمنی در خرید و استفاده از بخاری گازی

امکاناتی که بخاری‌های امروزی و مدرن دارند در مقایسه با گذشته تفاوت زیادی دارند. درواقع طی هر دوره ساخت و عرضه بخاری‌ها به بازار، عیب‌های آن‌ها شناسایی شده و سازندگان در صدد رفع آن عیوب، سیستم‌هایی را روی محصولاتشان نصب کرده‌اند. بهتر است اندکی بیشتر هزینه کنید تا بخاری بهتری خریداری کرده و امنیت بیشتری برای خود و خانواده‌تان فراهم نمایید. ازجمله این سیستم‌های مدرن نصب شده بر روی بخاری‌های گازی می‌توان به سیستم کنترل مقدار اکسیژن یا ODS، گاورنر تنظیم فشار، جرقه زن، ترموکوپل، دودکش و فن اشاره کرد. مشتری‌ها با توجه به نیازشان می‌توانند نوعی از بخاری را انتخاب و خریداری کنند.

البته بهتر است از کارکرد این سیستم‌های ایمنی نیز اطلاع کافی داشته باشید. برای مثال، سیستم ODS در هنگامی‌که درصد اکسیژن موجود در هوا کم باشد هشدار داده و ورود گاز به شعله را قطع می‌کند تا بخاری خاموش شود. با این که این یک سیستم ایمنی بسیار خوب و دارای کارایی زیاد است اما نمی‌توانید به آن اعتماد کامل داشته باشید و به چشم یک فرشته نجات به آن نگاه کنید. زیرا حجم گاز کشنده منوکسید کربن را نمی‌سنجد مقدار گاز منوکسید کربن که برای انسان خطر مرگ دارد را با PPM می‌سنجند در حالی که این سیستم حضور اکسیژن را برحسب درصد می‌سنجد. یک درصد معادل ده هزار PPM است. بنابراین مشهود است که خطر همچنان وجود دارد و در هنگام استفاده از بخاری باید کاملاً هوشمندانه، نکات ایمنی را رعایت کنید و حتی‌الامکان از استفاده از بخاری گازی بدون دودکش در اتاق خواب خودداری نمایید.

می‌توان گفت استفاده از سیستم کارآمد ODS، هنگامی مفید به فایده می‌شود که به‌عنوان یک سیستم مکمل ایمنی دیده شود. در چنین حالتی مزیت بسیار خوبی برای بخاری که می‌خواهید خریداری کنید به شمار می‌رود. ایمنی مهم‌ترین مسئله در این حوزه است و در صورت سهل‌انگاری و بروز حادثه، بزرگ‌ترین مقصر خود فردی است که نکات ایمنی را رعایت نکرده است.

مشخصات فنی و امکانات بخاری‌های گازی

به‌طورمعمول در هنگام انتخاب بخاری گازی بین برندهای متفاوت سازنده، به مواردی توجه می‌شود که بعضی از آن‌ها از این قرار هستند: طراحی و کیفیت ساخت، امکانات و قابلیت‌ها، سهولت استفاده، ارزش خرید نسبت به قیمت، وزن، ابعاد، وجود یا عدم وجود دودکش، وجود یا عدم وجود سیستم ایمنی قطع خودکار جریان گاز، وجود یا عدم وجود فن و امثال آن.

مشخصات فنی بخاری‌های گازی ازجمله بخاری گازی بدون دودکش، نماینده کیفیت، قابلیت‌ها و دوام محصول هستند. برای مثال بازده، مقدار اتلاف انرژی، ابعاد یعنی عرض، عمق و ارتفاع، قدرت تولید حرارت برحسب کیلوکالری گرما در ساعت، مقدار مصرف گاز برحسب مترمکعب در ساعت، وجود یا عدم وجود سیستم‌های مختلف ایمنی و کنترل اتوماتیک تعدادی از این ویژگی‌ها هستند.

تاریخچه بخاری گازی

بخاری گازی مورد استفاده برای گرمایش فضای داخلی و بیرونی با مصرف گاز طبیعی یا گاز مایع، تولید حرارت می‌کند. مطابق آنچه از گذشته گزارش داده‌اند اولین بخاری گازی مطابق اصول چراغ بنزن که یک سال قبل از اختراع بخاری گازی اختراع شده ساخته شده است. بخاری گازی، اولین بار در سال 1856 توسط یک شرکت انگلیسی به نام پیتیت و اسمیت ساخته شده که در آن از جریان همرفتی هوا برای گرمایش فضا استفاده می‌شود.

مطابق طرح مهندس سیگسموند لیونی، در اوایل سال ۱۸۸۱ از پنبه نسوز در شعله بخاری استفاده می‌شده که بعدها جای خود را به خاک نسوز داده است. بعدها مواد نسوز زیادی تولید و در بازار وارد شده‌اند اما هنوز برای این کار از همان خاک نسوز استفاده می‌شود.

در سالیان گذشته، طراحی بخاری گازی بدون دودکش نیز تحول بسیاری داشته و با توجه به سطوح متفاوت بودجه خریدار و البته اختصاصی سازی برای کاربردهای متفاوت ساخته و در بازارها وارد شده‌اند. این محصولات در طرح و رنگ‌های زیبا و البته با دوام متفاوتی در بازار عرضه شده‌اند تا تمام گستره سلایق و نیازها را در برگیرند.

برندهای معروف بخاری گازی

از نخستین سال ساخت بخاری گازی تاکنون سازندگان بسیاری وارد حوزه تولید و فروش این محصول شده‌اند. در این میان محصولات مختلف با سطح کیفی و کاربرد متفاوت ساخته و فروخته شده‌اند. آنچه در این بازار در رابطه با خرید و استفاده از این وسیله حائز اهمیت است این است که خریدار بداند دقیقاً به چه مشخصات فنی نیاز دارد و بتواند بودجه و کاربرد خود را مدیریت نماید. البته در هر صورت، خریدار نباید نکات ایمنی را فدای بودجه یا ظاهر زیبا و دکوراسیون کند. برندهای زیادی در این حوزه فعالیت می‌کنند که بعضی از آن‌ها عبارت‌اند از: آبسال، ایران، پلار، ایمن و سپهرا، پارس خزر، نیک‌کالا، جهان افروز و انرژی.

021-57915000