مقدمه کولر گازی

دغدغه اصلی همه انسان ها در فصل تابستان، گرمای آن و تامین وسایل سرمایشی است. این مشکل برای کسانیکه در مناطق کویری ایران هستند، دشوار است. وسایل سرمایشی انواع مختلفی دارند؛ هریک از پنکه ها، کولرهای آبی و کولر گازی از جمله این وسایل سرمایشی هستند که هریک در انواع و قدرت های مختلف هستند.

هر یک از وسایل سرمایشی نام برده شده را متناسب با محیط مورد نظر، ابعاد آن، کاربری مورد نظری که دارید و همینطور بودجه مد نظر می توانید آن را خریداری کنید. مدت هاست که اکثر فضاها خصوصا فضاهایی مانند خانه های شخصی، کارگاه ها، سالن های ورزشی، مساجد و مراکز اداری و تجاری مختلف و … بسیاری از اماکن دیگر احتیاج به وسایل سرمایشی دارند.

برای هریک از این فضاهای نام برده شده باید با توجه به ابعادی که دارند وسیله سرمایشی آن را خریداری و استفاده کرد تا نتیجه مطلوب را از خود داشته باشد. در ادامه این مطلب با معرفی بهتر وسایل سرمایشی خصوصا کولرهای گازی با ما همراه باشید.

تاریخچه وسایل سرمایشی

استفاده از وسایل سرمایشی مربوط به تکنولوژی های جدید و یا پیشرفت علم نیست؛ این جمله به این معناست که از زمان های بسیار دور داشتن هوای مطلوب و خنک از دغدغه های اصلی انسان ها بوده است. در مصر باستان ظهور اولین سیستم های خنک سازی بوده و به این صورت کار می کردند که نی ها را با آب تر کرده و با آویزان کردن در پشت پنجره، آب تبخیر شده و در فضا هوای خنکی را به جریان می انداخت.

با کمی مطالعه بیشتر دریافتیم که از زمان رومیان باستان نیز نقاشی هایی وجود دارد که ترکیب موادی را نشان می دهد که نمایشگر به وجود آوردن هوای خنک بوده و آن هم استفاده از فجان هایی از جنس رس بوده است. در همان زمان رومیان آن قشر از افرادی که از وضعیت مالی و طبقات اجتماعی بالایی برخوردار بودند، آبشارهایی از میان دیوارها عبور داده و اینگونه محیط خود را خنک می کردند.

همچنین از قنات هایی استفاده می کردند که آن هم جریان هوای خنکی را ایجاد می کرده است.  در ایران که هنوز آثار آن پا برجا است و این روزها به صورت مکان تاریخی در اکثر شهرهای کویری از آنها بازدید می شود، استفاده از بادگیرها باعث ایجاد فضایی خنک می شده است؛

نحوه عملکرد بادگیر به این صورت بوده که حوضچه هایی در زیر دریچه های بادگیرها قرار داشته که با جریان یافتن هوا به داخل بادگیر هوا به این حوضچه ها برخورد کرده و فضای خنک و مطلوبی را به داخل خانه دعوت می کرد.

تاریخچه کولر گازی و مخترع آن

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های سنتی گفته شده کنار رفتن و ابتدا کولرهای آبی و سپس با پیشرفتی چشمگیرتر شخصی آمریکایی به نام ویلیس کریر درسال 1902 برای اولین بار کولر گازی را اختراع کرد. همین اختراع او باعث شد تا با مهاجرت افرادی زیادی جمعیت خط خورشید آمریکا رو به رشد برسد.

با مراجعه به ادامه مطالب کولر گازی می توانید اطلاعات بسیار بیشتری در مورد تاریخچه، نحوه عملکرد، انواع کولرهای گازی، تفاوت کولر آبی و کولر گازی و …. بسیاری مطالب دیگر در مورد این وسیله سرمایشی بدست آورید.